مشارکت در پرداخت مالیات، زمینه ساز رفاه اجتماعی بهتر و آبادانی بیشتر
چاپ مطلب

نظام مالیاتی با کمک و همکاری دستگاه های ذیربط همواره می کوشد تا مردم نسبت به آثار و نتایج آن در زندگی خود و در سطح جامعه باور و اعتقاد پیدا کنند، هرچند که پذیرش آن از سوی مردم پیچیده و دشوار باشد. آنچه اکنون مهم است شکل دادن این باورها جهت تبیین نحوه مصرف مالیات است که موجب همکاری و مساعدت مردم فهیم ایران در قبال پرداخت مالیات می‌شود.
طی سال های اخیر،گرایش به سمت مالیات در برنامه ریزی ها و سیاست های اقتصادی کشورمان قابل توجه بوده و سهم عمده درآمدهای دولت از محل درآمدهای مالیاتی تامین می شود. از اینرو، هرچه میزان همراهی و همکاری مردم در پرداخت مالیات بیشتر شود، متناسب با آن، دست دولت برای توسعه آبادانی کشور و ارایه خدمات مطلوب بازتر خواهد شد. از سوی دیگر مشارکت هرچه بیشتر مردم در این زمینه، کمک شایانی جهت دستیابی به اقتصاد مقاومتی و عدم اتکا به منابع نفتی بعنوان سرمایه های نسل آتی می نماید. افزون بر این، شفاف سازی فعالیت های اقتصادی و توزیع عادلانه ثروت و سرمایه به واسطه پرداخت مالیات در کشور انجام می شود.
از نظر اقتصاددانان وجود یک نظام مالیاتی کارآمد برای ارتقای رفاه اجتماعی از ضروریات است. به همان نسبت نقش مالیات و ارائه خدمات عمومی نیز باید تبیین شود بطوری که هرچه صرف مالیات در جامعه برای ارائه خدمات و بهبود رفاه اجتماعی ملموس تر باشد، شهروندان با طیب خاطر بیشتری آنرا می پردازند به بیان دیگر مالیات یک نوع هزینه اجتماعی است که شهروندان بابت مشارکت در تامین رفاه اجتماعی، آن را پرداخت می کنند و بدون شک هر چه آثار شاخص های رفاه اجتماعی نظیر برقراری امنیت و رفاه اجتماعی، آموزش رایگان و... مشهودتر باشد، شهروندان با رضایت بیشتری آنرا می پردازند. در واقع شهروندان با پرداخت مالیات به بهبود وارتقاء رفاه در جامعه کمک می کنند و اجازه نمی دهند حل مسائل و مشکلات اجتماعی و همچنین تامین نیازهای اساسی مانند بهداشت، آموزش و... تابع درآمدهای ناپایدار باشد.
شکی نیست که امروزه راه رفاه اجتماعی از مشارکت اجتماعی می گذرد و تنها هنگامی می توان به رفاه اجتماعی دست یافت که شهروندان یک جامعه هزینه ورود به زندگی اجتماعی را بپردازند، تمکین مالیاتی داشته باشند و به شکل داوطلبانه به پرداخت مالیات رغبت نشان دهند و به این باور برسند که مالیات پرداختی آنان درجهت منافع ملی وافزایش سطح رفاه آنان هزینه خواهد شد.
مبرهن است که پرداخت مالیات وظیفه‌ای است همگانی بر دوش هر یک از افراد جامعه تا دولت بتواند نقش خود را به‌درستی ایفا کند. لذا مادامی‌که پرداخت مالیات به یک باور و تکلیف اقتصادی نهادینه نشده، نمی‌توان انتظار داشت در آینده به‌راحتی این نقش را بپذیرند. سلامت اقتصادی کشور منوط به ایجاد ساختار درآمدی و مالیاتی سالم با استقرار نظام مالیاتی قوی و هدفمند است; اما ازآنجاکه یکی از شروط اساسی ایجاد نظام مالیاتی مطلوب، مقبولیت آن از سوی مردم و پرداخت داوطلبانه مالیات است، راهی به‌جز تقویت فرهنگ مالیاتی نیست چراکه با ایجاد بسترهای فرهنگی مناسب می‌توان انتظار ترغیب مردم به پرداخت مالیات را داشت.
از انجایی که اراده و خواست مردم، عمده ترین نقش را در اجرای قانون مالیاتها ایفا می کند، موثرترین عامل موفقیت در اجرای این قوانین، همان فرهنگ مالیاتی جامعه خواهد بود. لیکن این امر، مستلزم همکاری تمام دستگاه های اقتصادی، آموزشی و فرهنگی کشور برای ارتقاء فرهنگ مالیاتی است تا مردم بدانند که مالیات اخذ شده صرف آبادانی و توسعه امور رفاهی آنان می شود و قطعا در این صورت همگان داوطلبانه و با رضایت خاطر مالیات خود را پرداخت خواهند کرد.
بدون تردید، باور عمومی مهمترین پشتوانه اجرای سیاست های اقتصادی است و بدون آن نمی توان به کارآیی و اثربخشی مطلوب سیاست های اجرایی امیدوار بود. از این منظر، در سطح جامعه باید این موضوع به وضوح تبیین گردد که هم اکنون آورده های مالیاتی صرف ساخت مدارس، فرودگاه، بیمارستان، کمک به خانواده های بی سرپرست و سایر خدمات عمومی و رفاهی مردم می شود. از اینرو آشنایی مردم از چگونگی به مصرف رساندن وجوه مالیات در پروژه ها و هزینه های عمومی ضرورتی اجتناب ناپذیر است. اگر چنین حسی در مردم به وجود آید که گرفتن مالیات به وسیله دولت در راستای ساختن فردایی بهتر برای آنها و فرزندانشان است، آن موقع تمایل و رغبت مردم برای پرداخت مالیات بیشتر خواهد بود.
تاریخ یادداشت: 1396/01/27
کلمات کلیدی: مشارکت رفاه آبادانی 

پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

بیانیه حریم خصوصی
سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی