اقتصاد رقابتی در سایه سیاست های مالیاتی
چاپ مطلب

با نگاهی به جهان اطراف، این حقیقت آشکار می شودکه جهان امروز تفاوت های بسیاری با گذشته در حوزه اقتصادی دارد. از ویژگی های جهان امروز می توان به جهانی سازی اقتصاد، تولید انبوه، ظرفیت مازاد در اکثر بازارها، حجم انبوه اطلاعات و کارایی ارتباطات، قدرت روزافزون مشتری و رقابت برای کسب مشتری بیشتر اشاره کرد که این همه بیانگر پویایی محیط فرا روی شرکت ها و موسسات تولیدی و خدماتی است.
رقابت یکی از محوری ترین و مهم ترین مفاهیم نظریه اقتصاد می باشد. اقتصاد رقابتی، اقتصادی ا‌ست که در آن فعالیت بنگاه‌های دولتی و شبه دولتی در زمینه‌های تولیدی به حداقل ممکن رسیده و سرمایه‌گذاران بخش خصوصی آزادند که با کمترین تشریفات ممکن، وارد یک صنعت خاص شده یا از آن صنعت خارج گردند. در یک اقتصاد رقابتی، دولت محدودیتی برای قیمت محصولات بنگاه‌های اقتصادی مختلف وضع نمی‌کند، در تعیین قیمت مواد اولیه، نرخ بهره وام‌های دریافتی و نیز نرخ ارز مصرفی بنگاه‌ها دخالت نمی‌کند و نرخ مالیات ثابتی را برای تمام بنگاه‌های تولیدی فعال در هر صنعت در نظر می‌گیرد.
در این راستا، بازبینی جایگاه و رفتارهای دولت و اینکه نقش دولت ها چه باید باشد و چگونه باید ایفای نقش نمایند، ضروری است. نظام مالیاتی به‌عنوان یکی از ابزارهای مهم در تاثیرگذاری دولت ها در اقتصاد از اهمیت ویژه ای برخوردار است. از مهم‌ترین وظایف نظام‌‌‌های مالیاتی، هدایت اقتصاد در مسیر درست آن است. در واقع دولت‌‌ها با استفاده از نظام مالیاتی، حاکمیت خود را در کشور اعمال کرده و به اقتصاد کشور برای رسیدن به اقتصاد رقابتی جهت می‌‌دهند. در واقع از طریق ابزار مالیات، دولت می تواند به شکل دادن اقتصاد کشور بپردازد. اجرای دقیق قوانین عادلانه اخذ مالیات در جامعه نه تنها سبب از میان رفتن فاصله طبقاتی بلکه باعث هدایت اقتصاد به سمت یک توسعه مطلوب همراه با عدالت خواهد شد.
دولت برای ایجاد یکپارچگی اقتصادی و گسترش رقابت و افزایش سرمایه گذاری ها، نگرش خود را به مالیات تغییر داده و مالیات بر مصرف و یا فروش را جایگزین مالیات بر درآمدکرده است و تلاش دارد، از بار مالیاتی بنگاه ها بکاهد و اصطلاحا بار مالیاتی را از تولید به مصرف انتقال دهد تا انگیزه لازم برای سرمایه گذاری مجدد در بنگاه ها فراهم و زمینه اشتغال زایی و عرضه بیشتر کالاها و خدمات با بهای ارزان تر مهیا شود.
این نوع مالیات ضمن افزایش درآمد مالیاتی، بار مالیاتی را از درآمد به مصرف انتقال داده و کمترین اخلال را در بازار دارد و مضافا با اتخاذ سیاست هایی می توان این مالیات را در جهت توزیع مجدد درآمدها به کار گرفت. مالیات بر ارزش افزوده که بر پای? مالیات بر مصرف وصول می‌شود، فشار مالیاتی را از نظر قیمتی به مصرف‌کننده منتقل می‌کند و تولیدکنندگان صرفا وظیف? وصول و پرداخت مالیات را بر عهده دارند. با توجه به این که هرگونه واردات نیز (به جز موارد معاف) مشمول مالیات می‌شود، قدرت رقابت‌پذیری در داخل را مورد نوسان قرار نمی‌دهد. مالیات واردات به منظور حمایت از تولیدات داخلی و جلوگیری از ورود کالاهای غیر ضروری و تجملی، کسب درآمد برای دولت و در نتیجه تخصیص بهینه منابع، اعمال می گردد.
از سوی دیگر دولت می تواند با حرکت به سوی اقتصاد غیر رانتی، فعالیت بنگاه‌های دولتی و شبه دولتی در زمینه‌های تولیدی را به حداقل ممکن رساند و با اجرای قوانین مالیاتی برای تمامی بنگاها به صورت یکسان، عدالت مالیاتی را به صورت کامل اجرا کند. سیاست های دولت در خصوص هدفمندسازی معافیت های مالیاتی و شفاف سازی حمایت های مالی در اقتصاد کشور نیز می تواند، سرمایه گذاری ها را افزایش دهد و از این طریق به تقویت انگیزه های سرمایه گذاری کمک کند از این رو جایگزینی سیاست اعتبار مالیاتی با نرخ صفر به جای معافیت های مالیاتی، باعث ایجاد شفافیت و افزایش رقابت در اقتصاد کشور می شود و از این راه نظام مالیاتی قادر خواهد بود ظرفیت درآمدهای مالیاتی کشور را به صورت سالانه تخمین زده و آمار های روشن و نزدیک به واقعیتی را به منظور برنامه ریزی دقیق نظام اقتصادی کشور به دست آورد .
تاریخ یادداشت: 1396/02/26
کلمات کلیدی: اقتصاد رقابتی سیاست های مالیاتی 

پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مالیاتهای مستقیم
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دادستانی انتظامی مالیاتی
دفتر مرکزی حراست
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر ایثارگران
دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی