نشست خبری مدیر کل امور مالیاتی استان:
سهم دو درصدی آذربایجان شرقی از درآمد مالیاتی کشور
چاپ مطلب


مدیر کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی سهم آذربایجان شرقی از کل درآمدهای مالیاتی کشور را دو درصد خواند و بیان کرد: سهم مالیات های مستقیم در تامین درآمدهای استان 52 درصد و ما بقی مربوط به مالیات بر ارزش افزوده است .
غلامرضا شریفی، در نشست خبری با اصحاب رسانه ضمن یادآوری ثبت رسمی 16 تیرماه عنوان روز مالیات در تقویم رسمی کشور، گفت: 16 تا 22 تیر ماه نیز به عنوان هفته فرهنگ سازی مالیات اعلام شده است و انتظار داریم اصحاب رسانه به ما کمک کنند تا مردم نسبت به تکالیف و حقوق خود در نظام آشنایی بیشتری داشته باشند .
وی با بیان اینکه تمامی کشورهایی که در اقتصاد حرفی برای گفتن دارند، دارای نظام مالیاتی موفق هستند، اظهار کرد: کشورهای پیشرفته معمولا بیش از 90 درصد هزینه ها را از محل اخذ مالیات تامین می کنند .
وی با اشاره بر اینکه آرزوی خارج شدن از وابستگی به اقتصاد نفتی داریم، اذعان داشت: اقتصاد کشور به دلیل وابستگی به سیستم اقتصاد نفتی و تحریم های موجود آسیب زا شده است و سیستم مدیریت کشور نیاز دارد تا از طریق مالیات، اقتصاد در گردش داشته باشد همچنین این امر آرزوی مقام معظم رهبری است تا روزی با درآمدهای مالیاتی و غیرنفتی، کشور اداره شود .
وی با تاکید بر اینکه در سال های اخیر موضوع اقتصاد از اهمیت خاصی برخوردار است طوری که پیام اول هر سال رهبری با " اقتصاد" آغاز می شود، گفت: بحث تحقق درآمدهای مالیاتی یکی از ارکان های اقتصاد مقاومتی است .
مدیر کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی افزود: اگر بتوانیم مالیات را با استفاده از سیستم و ساختار مناسب محقق کنیم به اهداف نظام، در ارتباط با اقتصاد مقاومتی دست خواهیم یافت .
وی با تاکید بر اهمیت فرهنگ سازی مالیاتی در کشور و استان ادامه داد: عملکرد سال 95، تعداد 160 هزار فقره اظهارنامه اشخاص حقیقی به صورت الکترونیکی ارسال شده است .
وی سهم آذربایجان شرقی از کل درآمدهای مالیاتی کشور را دو درصد خواند و بیان کرد: سهم مالیات های مستقیم در تامین درآمدهای استان 52 درصد و ما بقی مربوط به مالیات بر ارزش افزوده است .
وی تشریح کرد: در سال 96 تنها 5 درصد از ضریب 9 درصدی مالیات بر ارزش افزوده که مالیات ها وصول می شود و 3 درصد آن عوارض برای شهرداری ها و دهیاری های استان و یک درصد هم برای بخش سلامت محاسبه می شود .
شریفی گفت: دورترین نقطه دهیاری های استان و حتی جاهایی که دهیاری ندارد از سهم ارزش افزوده بهره مند هستند‌‌ و سهم هر ماه تا 15 ماه بعد به حساب دهیاری ها و شهرداری ها واریز می شود .
وی با بیان اینکه نزدیک به 305 میلیارد تومان از محل ارزش افزوده به حساب شهرداری ها و دهیاری های استان واریز شده است، اظهار کرد: این مبالغ به صورت مستقیم در ارتباط با عمران و آبادی شهرها ایفای نقش می کند که حاکی از اهمیت مالیات در توسعه شهرها و استان ها است .
وی با تاکید بر اینکه باید حق مودیان مالیاتی رعایت و رضایت آنها را جلب کنیم، افزود: خوشبختانه میزان نارضایتی مودیان مالیاتی در وصول درآمدها به حداقل رسیده است و قریب به اتفاق مراجعه کنندگان رضایت لازم را دارند .
وی در ادامه این موضوع افزود: کسانی که به صورت شخص حقوقی فعالیت دارند، باید اظهارنامه های خود را تا 31 تیر به صورت الکترونیکی ارسال کنند و افرادی که املاک مسکونی تجاری خود را به اجاره داده اند اگر خواستار بهره برداری از بخشودگی های مالیاتی و تسهیلات هستند باید از طریق سامانه اظهارنامه ها که به صورت 24 ساعته فعال است، اقدامات لازم را تا پایان تیرماه انجام دهند .
مدیر کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی در خصوص فرار مالیاتی بعضی از پزشکان اذعان داشت: هر پزشکی که مجوز ایجاد مطب را اخذ کند در نظام مالیاتی نیز پرونده آن تشکیل می شودو برای تمدید مجوز نیاز به ارائه گواهی مالیاتی دارد از اینرو حتی در زمان قبل از افتتاح مطب باید پس از دریافت گواهی مالیاتی، اقدام به فعالیت در مطب شوند .
وی ورزشکارانی که با برخی باشگاه های ورزشی در استان قرارداد دارند را نیز مکلف به پرداخت مالیات دانست و بیان کرد: در صورت عدم پرداخت احتمال برخی مشکلات در مواقع سفر به خارج از کشور و عقد قرارداد با باشگاه های دیگر برای این افراد بوجود می آید .
وی در انتها در پاسخ به سوال خبرنگاران مبنی بر اینکه آیا مجتمع مس سونگون، مالیاتی پرداخت می کند یا خیر نیز گفت: عمده فعالیت مس سونگون در استان کرمان است و با رویکرد صادراتی است که در این مورد بر اساس نص صریح قانون، معاف از پرداخت مالیات هستند ولی از مالیات مربوط به سهم آلودگی، هر ماه سهم استان آذربایجان شرقی از سهم استان کرمان، کم شده و به خرانه استان واریز می شود .

تاریخ خبر: 1396/04/30
کلمات کلیدی: اصحاب رسانه نشست خبری هفته فرهنگ مالیاتی مدیرکل امور مالیاتی آذربایجان شرقی 

پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی