اهمیت تعامل با مودیان و فعالان اقتصادی در تحقق اهداف سازمان مالیاتی
چاپ مطلب

در عرصه تجارت و کسب درآمد، اعتماد حرف اول را می زند و ناگفته پیداست که هر گاه رابطه ای بر اساس اعتماد شکل گرفته و بنیان آن بر تفاهم و تعامل باشد بی شک طرفین بدون اتلاف وقت و انرژی به منویات خود خواهند رسید.
رابطه سازمان مالیاتی و مودیان از نوع روابطی است که اعتماد و تعامل نقش بسیار تعیین کننده ای در آن داشته و بالطبع منطق حکم می کند که دستگاه مالیاتی باید برای افزایش این اعتماد، تلاش و اهتمام مضاعفی را صرف نماید.
مالیات مقوله ای است که در تمامی کشورهای دنیا شناخته شده و تمام آحاد جامعه اذعان دارند که پرداخت آن وظیفه ملی و میهنی همگان است . اما بر اساس ساختار اقتصادی و فاکتورهای اجتماعی و فرهنگی هر کشوری مشارکت در پرداخت مالیات متفاوت است.
به فراخور پایه های فرهنگی جوامع و تلاشهایی که دولتها برای شناساندن نقش مالیات در ایجاد عمران و آبادانی و گسترش و توسعه امکانات همگانی به عمل آورده اند میزان مشارکت مودیان در امر پرداخت مالیات متغیر می باشد.در کشورهایی که زیر ساختهای فرهنگی مستحکم شده و اطلاعات لازم به عموم مردم و مودیان در موعد مقرر داده شده و موارد مصرف مالیات به آنها اعلام می گردد تمایل و استقبال مودیان در امر پرداخت مالیات رو به فزونی گرفته است.
اصل اعتماد به مودی و افزایش اعتماد ما بین دستگاه مالیاتی و اقشار و اصناف مختلف جامعه ، جزء لاینفک مالیات ستانی است که باید نصب العین مسئولین و دولتمردان باشد.
خوشبختانه در کشور ما نیز چند سالی است که براساس استانداردهای جهانی و تجارب کشورهای موفق، به این ارکان مهم توجه شده و با بررسیهای کارشناسی صورت گرفته ، اقدامات درخور توجهی در این رابطه انجام شده است.
اصلاح قانون مالیاتها از مهمترین این برنامه ها محسوب می شود و در همین رابطه می توان به چند اقدام که با هدف تعامل با مودیان مالیاتی و افزایش میزان اعتماد آنها به دستگاه مالیاتی صورت گرفته است اشاره کرد.موارد زیر در قانون مالیاتهای جدید مندرج و از سال 95 اجرایی شده است.
- اعمال نرخ صفر مالیاتی برای برخی از فعالیتها توسط اشخاص حقیقی یا حقوقی
- معافیت های مالیاتی پیش بینی شده در قانون مالیاتها
- یکسان سازی نرخهای مالیاتی
- الکترونیکی کردن فرایند دریافت اظهارنامه مالیاتی و پرداخت مالیات
- ایجاد تسهیلات به منظور رفاه مودیان در خصوص پرداخت مالیات به صورت اقساطی و نیز در نظر گرفتن بخشودگی جرائم مالیاتی
توافق با اصناف و امضای تفاهم نامه با اتحادیه ها، اقدام مهم دیگری است که درسالهای اخیر بر مبنای اعتماد به مودیان و درآمد اظهار شده آنها پایه ریزی شده است.
تمامی این اقدامات با رویکرد افزایش تعامل و تفاهم بین سازمان مالیاتی و مردم به وقوع پیوسته و همگی در راستای تسهیل و تسریع انجام امور مالیاتی و جلوگیری از اتلاف وقت و انرژی و احیانا ایجاد تنش بین مامورین مالیاتی و مودیان می باشد. همین امر موجب ایجاد و افزایش اعتماد مابین دستگاه مالیاتی و مردم و بالاخص مودیان مالیاتی شده و تمایل به مشارکت در پرداخت مالیات را زیاد کرده است.
فرهنگ سازی مالیاتی که چند سالی است در دستور کار دستگاه مالیاتی قرار گرفته و اقدامات متعددی در این زمینه انجام شده برای زدودن اذهان عمومی از تصورات منفی در خصوص مقوله مالیات موثر بوده و افکار عمومی جامعه را به سمت اعتماد به دستگاه متولی مالیات سوق داده است.
در مقایسه با دهه های قبل در حال حاضر تفکر مثبتی در مورد مالیات در متن جامعه شکل گرفته که این امر، مرهون تلاشها و کوششهای مسئولین و دست اندرکاران در خصوص تعامل بیشتر با مودیان و گسترش فرهنگ مالیاتی می باشد.
البته باید گفت تا رسیدن به سر منزل مقصود و چشم اندازهای ترسیم شده هنوز راه طولانی مانده و در این راه، توجه به انتظارات مردم و مودیان مالیاتی و آگاهی بخشی به آنها در خصوص موارد مصرف مالیات پرداختی آنها می تواند نقش بسیار زیادی داشته باشد که لزوم توجه به اینها مستلزم برنامه ریزی دقیق و حساس مسئولین بوده و استفاده از نیروهای کارآمد و مجرب در بدنه سازمان مالیاتی برای شناسایی توقعات و حساسیتهای جامعه و در نهایت افزایش تعامل با فعالان اقتصادی بسیار کارگشا خواهد بود.


تاریخ یادداشت: 1396/09/14
کلمات کلیدی: فعالان اقتصادی اهداف سازمان مالیاتی 

پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی