نقش تسهیلات و مشوقهای مالیاتی در رونق اقتصادی و بهبود کسب و کار
چاپ مطلب

بستر سازی و ایجاد تمهیدات لازم برای گسترش و رونق هر فعالیت اقتصادی، اولین و مهمترین رکن به حساب می آید. تلاشهای هر شخص و فعال اقتصادی در زمینه ایجاد شغل و کار و کسب ، گام اول محسوب می شود ولیکن حمایتهای دولت و مسئولین هر صنف، نقش تعیین کننده ای را برای موفقیت این امر دارا می باشد.
بی تردید سرمایه و برنامه ریزی اولیه هر شخص حقیقی و حقوقی برای ایجاد شغل و بسط و توسعه آن تا زمانی که به سود آوری برسد و از این راه، مالیات به دولت پرداخت شود به هیچ عنوان نمی تواند کافی بوده و ضامن موفقیت شغلی شود.
در تمام کشورهای دنیا از شخص یا اشخاصی که در زمینه تولید و تجارت اقدام به فعالیت می کنند حمایتهایی انجام می شود. معافیتهای مالیاتی و در نظر گرفتن مشوقهایی برای آنها به عنوان بسته های حمایتی تعریف شده و به این مودیان مالیاتی ارائه می گردد.
البته باید گفت که میزان خوش حسابی و مشارکت مودیان مالیاتی در امر پرداخت مالیات متعلقه، تاثیر شایانی در همکاری دستگاه مالیاتی با ایشان دارد. مودیانی که در ابتدای شروع فعالیت نسبت به ثبت شغل خود اقدام کرده و در ردیف مودیان مالیاتی محسوب شوند و همه ساله در موعد مقرر اظهارنامه مالیاتی و اطلاعات صحیح درآمد خود را ارائه نمایند جزء مودیان خوش حساب بوده و سیستم مالیاتی تسهیلات ویژه ای را به آنها ارائه می نماید.
بی تردید نقش این تسهیلات و مشوقهای مالیاتی در رونق اقتصادی و بهبود کسب و کار در کشور بسیار حائز اهمیت بوده و در پی افکندن ساختار اقتصادی پویا و کارآمد، حرف اول را می زند.
از این رو در قانون مالیاتهای مستقیم به این مقوله پرداخته شده و در فصل هفتم باب چهارم، مفصلا در باره مشوقهای مالیاتی توضیح داده شده است. ماده 190 قانون مالیاتها می گوید: علی الحساب پرداختی بابت مالیات عملکرد هر سال مالی قبل از سررسید مقرر در این قانون برای پرداخت مالیات عملکرد موجب تعلق جایزه ای معادل یک در صد ( 1% ) مبلغ پرداختی به ازای هر ماه تا سررسید مقرر خواهد بودکه از مالیات متعلق همان عملکرد کسر خواهد شد.
در ماده 189 هم تاکید شده : اشخاص حقوقی و همچنین اشخاص حقیقی چنانچه طی سه سال متوالی ترازنامه و حساب سود و زیان و دفاتر و مدارک آنان مورد قبول قرار گرفته باشد و مالیات هر سال را در سال تسلیم اظهارنامه بدون مراجعه به هیاتهای حل اختلاف مالیاتی پرداخت کرده باشند معادل پنج درصد ( 5% ) اصل مالیات سه سال مذکور به عنوان جایزه خوش حسابی از محل وصولی های جاری پرداخت یا در حساب سنوات بعد آنان منظور خواهد شد.
در نظر گرفتن معافیتهای مالیاتی، نوع دیگری از تشویقات و حمایتهای سیستم مالیاتی از فعالان اقتصادی است که فصل اول قانون مالیاتها در مورد آن می باشد.
ماده 132 در این فصل می گوید: درآمد ابرازی ناشی از فعالیتهای تولیدی و معدنی اشخاص حقوقی غیر دولتی در واحدهای تولیدی یا معدنی که از تاریخ اجرای این ماده از طرف وزارتخانه های ذیربط برای آنها پروانه بهره برداری صادر یا قرارداد استخراج و فروش منعقد می شود از تاریخ شروع بهره برداری یا استخراج به مدت پنج سال و در مناطق کمتر توسعه یافته به مدت ده سال با نرخ صفر مشمول مالیات می باشد.
در قانون مالیاتها به رونق و گسترش فعالیتهای اقتصادی تا زمانی که حتی به مرحله صادرات و ارزآوری رسیده باشند نیز توجه شده و تسهیلاتی برایشان در نظر گرفته شده است. به عنوان مثال در ماده 141 آمده: صد در صد ( 100 % ) درآمد حاصل از صادرات خدمات و کالاهای غیر نفتی و محصولات بخش کشاورزی و بیست در صد ( 20 % ) درآمد حاصل از صادرات مواد خام مشمول مالیات با نرخ صفر می گردد.
موارد فوق که خلاصه ای از تسهیلات و تشویقات برای مودیان مالیاتی است در راستای حمایت از فعالیت اقتصادی شهروندان و رونق کسب و کار صاحبان حرفه های مختلف می باشد و همانطور که اشاره شد این تسهیلات منوط به خوش حسابی و همکاری و مشارکت مودیان بوده و با رویکرد تقویت ساختار اقتصاد کشور و تعامل با فعالان اقتصادی و اصناف در متن قانون مالیاتهای مستقیم گنجانده شده است.


تاریخ یادداشت: 1396/10/23
کلمات کلیدی: رونق اقتصادی 

پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
بیانیه سطح توافق خدمات سازمان
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی