بررسی تراکنشهای بانکی، گامی در جهت آبادانی کشور
چاپ مطلب

بند ( الف ) ماده ( 59 ) قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران صراحتا عنوان کرده که شناسایی و تشخیص درآمد مشمول مالیات، مطالبه و وصول مالیات موضوع قانون مالیاتهای مستقیم، به سازمان امور مالیاتی محول می شود.
این مورد در ماده 219 قانون مالیاتها قید شده و بر همین اساس، سازمان امور مالیاتی کشور امر تشخیص و دریافت مالیات از اشخاص حقیقی و حقوقی قانون مالیات را انجام داده و براساس اختیارات قانونی که به این سازمان تفویض شده است راهکارهای لازم را برای شناسایی و کشف منابع درآمدی مودیان مالیاتی به کار می گیرد.
در همین راستا، در ماده 229 قانون مالیاتهای مستقیم صراحتا ذکر شده که ادارات امور مالیاتی می توانند برای رسیدگی به اظهارنامه یا تشخیص هرگونه درآمد مودی به کلیه دفاتر و اسناد و مدارک مربوطه مراجعه و رسیدگی نمایند و مودی مکلف به ارائه و تسلیم آنها می باشد .
این مواد قانونی و موارد مشابه دیگر که در قانون مالیاتها ذکر شده است اختیارات قانونی را در اختیار سازمان مالیاتی به عنوان دستگاه متولی وصول و دریافت مالیات قرار داده است و بر همین اساس می باشد که مسئولین با به کار گیری راهکارهای مختلف جهت بررسی و شناسایی منابع درآمدی مودیان مالیاتی اقدام لازم را انجام می دهند.
رسیدگی و بررسی تراکنشهای بانکی مودیان به عنوان یکی از راههای آگاهی از منبع و میزان درآمد مودیان تلقی می شود و با عنایت به موارد قانونی فوق الاشاره، رسیدگی به این تراکنشها در دستور کار ادارات مالیاتی قرار گرفته است.
هدف اصلی از اینکار شفاف سازی و شناسایی بخشی از اقتصاد پنهان و به اصطلاح زیر زمینی است. زیرا کسانی که جزء مودیان خوش حساب بوده و در موعد مقرر نسبت به ارائه اطلاعات صحیح شغلی و اظهارنامه خود اقدام می کنند هیچ قصدی در کتمان اطلاعات درآمد خود نداشته و از بررسی تراکنشهای بانکی نیز نارضایتی نخواهد داشت.
در واقع هدف اصلی و تنهاترین هدف دستگاه مالیاتی، برآورد میزان دقیق درآمدهایی است که تعمدا از نگاه سیستم مالیاتی به دور مانده است و به این ترتیب، مالیات واقعی که حقوق حقه دولت می باشد به خزانه واریز نمی شود.
متاسفانه در این بین افرادی که فقط به دنبال سود خود هستند اقدام دستگاه مالیاتی را زیر سوال برده و نسبت به آن اعتراض می کنند. دغدغه این افراد، منافع شخصی خود بوده و به دنبال سودجویی و استفاده از امکانات کشور به نفع خودشان هستند و به حقوق مردم هیچ اعتنایی نکرده و موجب تضییع حقوق افراد جامعه می شوند.
بدیهی است که رسیدگی به تراکنشهای بانکی، خوشایند این افراد نبوده و سعی دارند دستاویزی عبث وبیهوده برای خارج شدن از این فشارها پیدا کنند.
بی تردید بررسی تراکنشهای بانکی در جهت شفاف سازی فعالیتهای اقتصادی، جلوگیری از فرار مالیاتی و افزایش میزان رقابت در فضای کسب و کار می باشد و همین امر موجب افزایش درآمدهای مالیاتی خواهد شد.
با توجه به اینکه درآمدهای مالیاتی در جهت آبادانی کشور و تاسیس و تجهیز زیرساختهای عمرانی کشور هزینه شده و صرف رفاه همه مردم می گردد لذا کسانی که با ترفندهای گوناگون سعی در پنهان کاری و کتمان میزان واقعی درآمد خود دارند از بررسیهای تراکنشهای بانکی نگران و آشفته هستند و این کار سازمان مالیاتی را مغایر با قوانین دانسته و نسبت به آن اعتراض دارند.


تاریخ یادداشت: 1396/11/02
کلمات کلیدی: تراکنشهای بانکی 

پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی