نگاهی اجمالی به پدیده ناهنجار فاکتورهای صوری و کدفروشی
چاپ مطلب

در سالهای اخیر، پدیده ناهنجاری با موضوع کدفروشی و معاملات صوری در ساختار اقتصادی کشور شکل گرفته که موجب اختلال و ایجاد مشکلات عدیده شده است. این پدیده نامتعارف که از طرف قانون شکنان و مودیانی که به دنبال راههای فرار مالیاتی هستند ابداع شده، چرخه فعالیتهای اقتصادی و تجارت را تحت الشعاع قرار داده و موجب شده وابستگی به درآمدهای نفتی ملموس تر شود.
متاسفانه برخی اشخاص حقیقی یا حقوقی، پیوسته در خصوص ارائه اطلاعات صحیح شغلی و درآمدهای خود، پنهان کاری کرده و اقدام به کتمان مدارک و مستندات می نمایند و آمار روشن و شفافی از میزان درآمدهای کسب شده ارائه نمی دهند. این افراد به دنبال راههایی برای فرار از پرداخت مالیات بوده و در چند سال اخیر به شگرد کد فروشی و ارائه فاکتورهای صوری متوسل شده اند.
این افراد علاوه بر تضییع حقوق دولت، موجب ایجاد ناامنی و اغتشاش در کسب و کار شده و انگیزه مودیان خوش حساب را برای پرداخت مالیات، تضعیف می کنند.
همین امر موجب ایجاد چالشی بزرگ در امر مالیات ستانی شده و تحقق عدالت مالیاتی را با مشکل روبرو کرده است.مشکلات و معضلات اقتصادی حاصل از این پدیده، فساد و ناکارآمدی را در بدنه اقتصاد کشور رقم زده و انرژی و توان نیروهای دستگاه مالیاتی را هدر می دهد.
بر اساس پیش بینی هایی که در مورد میزان درآمدهای مالیاتی در بودجه کشور انجام می گیرد، می بایست هر ساله از میزان اتکا دولت به درآمدهای نفتی کم شده و درآمدهای مالیاتی جایگزین شود. متاسفانه کدفروشی و ارائه صورتحساب های غیر واقعی برخی از مودیان مالیاتی برنامه ریزیهای دولت را دچار مشکل کرده و بی نظمی و رقابت ناسالم را در تجارت و کسب وکار رواج می دهد.
ماجرا از این قرار است که افرادی با تاسیس شرکتهایی اقدام به کدفروشی و صدور فاکتورهای خرید و فروش غیر واقعی کرده و از پرداخت مالیات فرار می کنند.
در همین خصوص و بر اساس اختیارات قانونی که به سازمان مالیاتی داده شده، اقداماتی در جهت جلوگیری و مبارزه با این افراد صورت گر فته و اسامی بیش از 1500 شرکت متخلف و فاقد اعتبار در سایت سازمان مالیاتی قرار گرفته است.
این شرکتها و افراد در لیست سیاه سازمان مالیاتی قرار گرفته اند و برابر قانون، با آنها برخورد می شود ضمنا طبق ماده 274 قانون مالیاتهای مستقیم برای شرکتهای صادر کننده فاکتور صوری و کدفروشان، مجازات های نقدی و حبس در نظر گرفته شده و اگر معلوم شود شرکت خریدار عمدا با شرکتهای حقیقی و حقوقی موجود در لیست سیاه سازمان مالیاتی، معامله کرده برخورد قانونی صورت خواهد گرفت.
هم اکنون اطلاع رسانی و آگاهی بخشی کافی به مودیان مالیاتی و کلیه افراد جامعه در مورد این معضل داده می شود تا افراد بی خبر در دام این شرکتها گرفتار نشوند.
البته مقابله با این پدیده ناهنجار، وفاق و عزم همگانی جامعه را طلب می کند و پرواضح است تفویض اختیارات قانونی به دستگاه مالیاتی به عنوان ضمانت محکمی برای مقابله با این پدیده نوظهور و نظایر آن که موجبات نا امنی اقتصادی و بر هم ریختن نظم جامعه را فراهم می آورند، لازم و بایسته می باشد.
در کنار آن می بایستی که دولت، نهادها و دستگاههای مرتبط را ملزم به همکاری با سازمان امور مالیاتی نماید تا با ارائه اطلاعات لازم در موقع نیاز نسبت به امر وصول مالیات و ساماندهی امور کمک نمایند.


تاریخ یادداشت: 1396/11/09
کلمات کلیدی: فاکتورهای صوری 

پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
بیانیه سطح توافق خدمات سازمان
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی