وزیر اقتصاد در همایش سیاست های مالی و مالیاتی ایران تاکید کرد:
نقش مهم مالیات در افزایش کارآیی نظام اقتصادی
چاپ مطلب

وزیر اقتصاد در همایش سیاست های مالی و مالیاتی ایران تاکید کرد:
نقش مهم مالیات در افزایش کارآیی نظام اقتصادی
وزیر امور اقتصادی و دارایی در یازدهمین همایش سیاست های مالی و مالیاتی ایران بر نقش مهم درآمدهای مالیاتی در افزایش کارآیی نظام اقتصادی تاکید کرد.
به گزارش رسانه مالیاتی ایران، دکتر مسعود کرباسیان روز چهارشنبه 9 اسفندماه، با بیان اینکه در بند 17 سیاست اقتصاد مقاومتی صراحتا بر اصلاح نظام درآمدی دولت با افزایش سهم درآمدهای مالیاتی تاکید شده، عنوان داشت: تامین منابع مالی و سرمایه های انسانی و علمی کشور، حمایت از اقتصاد دانش بنیان، توسعه مناطق آزاد و ویژه اقتصادی و قطع وابستگی به درآمدهای نفتی و اتکای بودجه به درآمدهای مالیاتی از محورهای مهم سیاست اقتصاد مقاومتی به شمار می روند.
وی با بیان اینکه اگر بخواهیم کشور را در حوزه رشد پایدار اقتصادی، ثبات اقتصاد کلان، بهبود فضای کسب و کار و تقویت پایه های اقتصاد ملی به پیش برانیم، لاجرم نیازمند رشد و توسعه نظام مالیاتی هستیم، گفت: با افزایش کارآیی نظام مالیاتی، عملا کارآیی نظام اقتصادی کشور و به تبع آن کارآیی دولت نیز افزایش خواهد یافت.
دکتر کرباسیان با اشاره به اینکه مهمترین کارکرد نظام مالیاتی، تامین مالی دولت و نقش اثرگذار آن در مدیریت اقتصادی کشور است، اظهار داشت: در کنار این کارکرد، موارد دیگری همچون کارکرد تخصیصی، کارکرد توزیعی و برقراری عدالت اقتصادی و اجتماعی نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
وی درخصوص آمار و ارقام مربوط به برخی شاخص های مالیاتی گفت: نسبت مالیات به اعتبارات هزینه ای از 41 درصد در سال 1391 به 49 درصد در سال 1395 افزایش یافته است که البته رشد مناسبی است اما مطلوب نیست. همچنین نسبت مالیات به تولید ناخالص داخلی از 8/5 درصد در سال 91 به 8 درصد در سال 95 افزایش یافته و این شاخص نیز با توجه به اینکه در کشورهای توسعه یافته میزان آن حدود 20 درصد است، مطلوب نیست.
وزیر امور اقتصادی و دارایی در ادامه، کاهش سهم عواید ناشی از درآمدهای نفتی در بودجه دولت را یکی از توفیقات سالهای اخیر عنوان کرد و گفت: سهم درآمدهای نفتی از 46 درصد در سال 1391 به 34 درصد در سال 95 کاهش پیدا کرده و طبیعتا سهم مالیات در بودجه افزایش یافته است.
وی تکمیل پایگاه اطلاعات مودیان، توسعه مشوق های مالیاتی برای بخش تولید و صادرات، اعمال نرخ صفر مالیاتی به منظور شفاف سازی مالیات ها و معافیت ها و نهایتا تقویت ضمانت اجرایی قوانین مالیاتی را از جمله مهمترین دستاوردهای نظام مالیاتی در طی سال های اخیر برشمرد.
دکتر کرباسیان مهمترین نتیجه این اصلاحات را تحقق عدالت مالیاتی دانست و اظهار داشت: البته شفاف سازی نظام اقتصادی نیز از اولویت های مهم دولت محسوب می شود که در طی سال های اخیر گام های مهمی در این رابطه برداشته شده است.
وزیر امور اقتصادی و دارایی، در ادامه به چهار اولویت راهبردی این وزارتخانه در حوزه نظام مالیاتی اشاره کرد و گفت: اصلاح قوانین و مقررات مالیاتی، اجرای صندوق مکانیزه فروش، اصلاح و تکمیل نظام مالیات بر ارزش افزوده و پیاده سازی کامل طرح جامع مالیاتی، این چهار اولویت راهبردی به شمار می روند.
وی در خاتمه تاکید کرد: با تصویب و اجرای قانون دائمی شدن مالیات بر ارزش افزوده و همچنین تصویب و اجرای قانون صندوق مکانیزه فروش، عملا بستر لازم برای اجرای طرح جامع مالیاتی و تحقق اهداف آن فراهم خواهد شد.


تاریخ خبر: 1396/12/09
کلمات کلیدی:
پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی