مالیات و حقوق شهروندی
چاپ مطلب

درهر سرزمین و جامعه ای مردم و دولت دو طرف نظام مالیاتی هستند. برای اینکه نظام مالیاتی با حداکثر کارآمدی و اثربخشی همراه شود باید هر دو طرف از یکدیگر شناخت جامعی داشته باشند و به طور مستقیم و غیر مستقیم بتوانند رفتار یکدیگر را ارزیابی و اعتمادسازی کنند. بنابراین باید مردم درباره نحوه دریافت مالیات عادلانه و متوازن بودن آن و همچنین عدالت در هزینه کردن آن، اطلاعات و شناخت شفافی داشته باشند. در این زمینه دولت هم بایستی اطلاع رسانی کند و صورت حساب و هزینه خود را در اختیار شهروندان قرار دهد و هم بایستی به مردم اعلام شود که چرا باید مالیات بپردازند و این مالیاتی که گرفته می شود به چه مصارفی می رسد.
در این راستا، دستگاه مالیاتی باید قبل از انجام هرگونه ممیزی و تشخیص مالیات، مودی مالیاتی را از حقوق خودآگاه کند و توصیفی جامع از آن را برای مودیان فراهم سازد. که سازمان امور مالیاتی کشور این موضوع را از طریق تنظیم و ابلاغ منشور یا بیانیه حقوق مودیان استخراج شده از قوانین و مقررات مالیاتی و همچنین تهیه کتابچه راهنمای حقوق شهروندی مودیان مالیاتی و تدوین و اجرای دوره‌های آموزشی حقوق شهروندی، اطلاع‌رسانی و آموزش رسانه‌های گروهی از طریق صداوسیما و توسعه دانش حقوق عمومی‌ و حقوق بشر انجام داده است.
سازمان امور مالیاتی کشور باید موارد مصرف مالیات را به اطلاع مردم برساند و مشخص نماید که پولی که تحت عنوان مالیات از آنها گرفته می شود در مواردی همچون کاهش شکاف درآمدی میان طبقات فقیر و ثروتمند از طریق اختصاص یارانه هدفمند به اقشارضعیف جامعه مبادرت می ورزد . توده های مردم زمانی از رفاه اقتصادی و اجتماعی برخوردار خواهند بود که توزیع درآمدها بصورت عادلانه صورت گیرد تا مردم عادی بتوانند نیازهای اقتصادی خود مانند مسکن ، غذا، بهداشت و رفاه را تامین نمایند . مالیات عامل موثری در بسیج منابع موجود جهت نیل به توسعه اقتصادی می باشد .
همچنین پرداخت مالیات مهمترین عامل رشد و توسعه جامعه است و موجب توجه بیشتر به بخش خصوصی ، حساسیت بیشتر دولت در زمینه هزینه کرد اعتبارات و درآمدهای مالیاتی، صرف عمران و آبادانی و امور زیربنایی کشور ، رونق اقتصادی و ارتقای شاخص های آن ، رفع مشکلات اجتماعی و اقتصادی کشور از جمله ، تورم و بیکاری و ایجاد عدالت اجتماعی می شود.
سازمان امور مالیاتی کشور در جهت اطلاع رسانی و آگاه سازی مودیان از حقوق حقه خود در ارتباط با تکریم مودیان مالیاتی و حفظ حقوق شهروندی آنها اقدامات موثری در حوزه فرهنگ سازی و اطلاع رسانی بوجود آمده است که از آنها می توان بعنوان شالوده تحول آفرینی در فرهنگ مالیاتی یاد نمود. پروژه هایی از قبیل تدوین سیاستها و خط مشی های فرهنگ سازی مالیاتی، راه اندازی نخستین رسانه مالیاتی ایران، مرکز ارتباط مردمی1822 و 1526، سامانه پیام کوتاه و برگزاری جشنواره فرهنگ مالیاتی و نمایش "میم مثل مالیات و برگزاری نخستین نمایشگاه فرهنگ مالیاتی در فرهنگسراها و... را را نام برد .
در نهایت می توان گفت که میزان و نقش مالیات در توسعه اقتصادی کشور ، ایجاد زیر ساخت‌ها و پیشرفت پروژه‌های عمرانی ،رفاه حال شهروندان و افزایش سطح کیفی زندگی مردم از طریق دریافت درآمدهای مالیاتی افزایش یافته است و مردم اثرات مالیات ستانی رادر سطح زندگی خود به وضوح مشاهده می نمایند.


تاریخ یادداشت: 1396/12/26
کلمات کلیدی: حقوق شهروندی 

پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی