مدیرکل امور مالیاتی خراسان جنوبی: یکی از مزیتهای مهم مالیات بر ارزش افزوده در مقایسه با مالیات های دیگر، نظام خودکنترلی آن است.
چاپ مطلب

اطلاع رسانی ارزش افزوده
مدیرکل امور مالیاتی استان خراسان جنوبی ضمن گرامیداشت 16 تیرماه روز مالیات و آغاز هفته فرهنگ سازی مالیاتی، گفت: 16 تیرماه آخرین مهلت ارائه اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده فصل بهار 1397 از طریق سامانه www.evat.ir می باشد.
آقای نباتی مدیرکل امور مالیاتی خراسان جنوبی درخصوص اهمیت و نقش مالیات بر ارزش افزوده گفت: مالیات بر ارزش افزوده مالیات غیر مستقیمی است که مصرف کننده (خریدار) آن را به همراه بهای خرید اجناس و خدمات می‌پردازد و دریافت کننده (فروشنده) موظف است مقدار مالیات دریافتی را به خزانه دولت واریز کند. اجرای نظام مالیات بر ارزش افزوده به عنوان یکی از راهکارهای اصلی افزایش کارآیی نظام مالیاتی در دستور کار بسیاری از کشورها قرار گرفته است و در ایران نیز با یک نرخ متعادل که از میانگین سایر کشورها بسیار پایین تر است، در دست اقدام می باشد.
ایشان ادامه داد: اجرای کامل نظام مالیات بر ارزش افزوده مزایا و فواید متعددی در بخشهای مختلف اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی دارد که می توان به تأمین بخش مهمی از هزینه های جاری و عمرانی کشور، ارتقای نظام بهداشت و سلامت عمومی، شفاف سازی مبادلات اقتصادی و جریان پول و کالا در کشور، کاهش زمینه های قاچاق کالا، کاهش فرار مالیاتی، اصلاح الگوی مصرف کالا و نهایتا انتقال بار مالیاتی از سمت تولید به سمت مصرف و حمایت از تولید، اشتغال و صادرات در کشور اشاره نمود .
در اجرای نظام مالیات بر ارزش افزوده، مودیان محترم مالیاتی برای استفاده از اعتبار مالیاتی ملزم به ارائه فاکتور هستند که این امر زمینه‌ای برای برآورد میزان معاملات و حجم مبادلات بنگاه‌های اقتصادی در تولید ناخالص ملی خواهد بود. از آنجا که فاکتورها در هر یک از مراحل مختلف مبادله باید با یکدیگر مطابقت داشته باشد، نظامی خود کنترلی در جریان فعالیت‌های اقتصادی از تولید تا مصرف ایجاد می‌شود، به این ترتیب اندازه بازار زیرزمینی و فعالیت های غیررسمی اقتصادی و پنهانی و تخلف و فرار مالیاتی به حداقل می‌رسد.
آقای نباتی گفت: یکی از مزیتهای مهم مالیات بر ارزش افزوده در مقایسه با مالیات های دیگر، نظام خودکنترلی آن است. بدین صورت که به طور معمول در نظام مالیات بر ارزش افزوده، مالیات پرداخت شده یک بنگاه در زمان فروش به خریداران اعلام می شود، زیرا بنگاه های خریدار در پی دریافت اعتبار مالیاتی و بستانکار کردن همان میزان از کل بدهی مالیاتی خود هستند. در این نظام چنانچه بنگاهی مالیات را کم تر از حد واقعی اعلام کند یا مالیات متعلق به خود را نپردازد، این مالیات به خریدار بعدی منتقل می شود. به عبارت دیگر اجرا نکردن تکلیف کسر و پرداخت مالیات مذکور، موجب زیان بنگاه های خریدار می شود که آنها به این امر واقف هستند و به همین دلیل خریداران به خرید کالاهایی که مالیات آن ها پرداخت نشده است، تمایلی ندارند. بنابراین با اجرای این قانون به دلیل خصوصیات آن، از فرار مالیاتی و اجتناب از پرداخت مالیات مضاعف جلوگیری می شود و چنانچه فراری هم صورت گیرد، به راحتی در زنجیره تولید و توزیع قابل شناسایی است و به شدت با آن برخورد خواهد شد.
تاکنون نظام مالیات بر ارزش افزوده به صورت آزمایشی در حال اجرا بوده و ضمن بررسی و پیگیری موارد و مسائل موجود در اجرای آن، کلیه ایرادات موجود برطرف و به صورت لایحه به مجلس محترم شورای اسلامی ارائه گردیده است تا پس از تصویب به صورت قانون نظام نوین مالیات بر ارزش افزوده به مرحله اجرا در آید. لذا از کلیه فعالان محترم اقتصادی نیز خواهشمندیم تا ضمن رعایت قوانین و دستورالعملها و همچنین انجام تکالیف قانونی در موعد مقرر، ادارات امور مالیاتی را در تحقق این طرح عظیم ملی که یکی از پروژه های راهبردی اقتصاد مقاومتی نیز می باشد، یاری نمایند.
آقای نباتی گفت: در آستانه هفته فرهنگ سازی مالیاتی جا دارد از کلیه فعالان اقتصادی، مودیان مالیاتی، مسئولین محترم و کلیه فعالان حوزه خبر و اطلاع رسانی که به هر نحو ادارات امور مالیاتی را اطلاع رسانی لازم و گسترده و همچنین فرهنگ سازی مالیاتی یاری رسانده اند تقدیر و تشکر نموده و توفیق همگان را از خداوند متعال خواستارم.

تاریخ خبر: 1397/04/12
کلمات کلیدی: مالیات بر ارزش افزوده نظام خودکنترلی بازار زیرزمینی فعالیت های غیررسمی اقتصادی 

پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی