حجت الاسلام والمسلمین امینی امام جمعه شاهرود
عدم پرداخت مالیات یک منکر قانونی است
چاپ مطلب

دیدار با امام جمعه شاهرود

عباس بی نیاز به مدیر کل امور مالیاتی استان سمنان ، به همراه معاون حسابرسی مالیاتی شهرستانها ، معاون توسعه مدیریت و منابع اداره کل ، مسئول حراست ، مسئول روابط عمومی اداره کل و سرپرست اداره امور مالیاتی شهرستان شاهرود با امام جمعه شهرستان شاهرود دیدار کرد
به گزارش روابط عمومی اداره کل امور مالیاتی استان سمنان ،عباس بی نیاز بیان کرد : نظام مقدس جمهوری اسلامی متکی براصل ولایت فقیه است و روحانیت معزز نیز می توانند در گسترش فرهنگ مالیاتی به نظام مالیاتی ، کمک شایانی نمایند و به همین منظور هر ساله ائمه محترم جمعه وجماعات در سراسر کشور در هفته فرهنگ مالیاتی ( تیر ماه ) جهت فرهنگسازی مالیاتی ، خطبه ها موثری را ایراد می نمایند
ایشان با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری درمورد مالیات و ضرورت آن بیان کرد: مقام معظم رهبری در جمع مردم آذربایجان شرقی فرمودند : باید اتکا بودجه کشور به نفت قطع بشود و حضرت امام (ره ) به عنوان بینانگذار انقلاب اسلامی ایران همواره تأکید داشتند که یک مسلمان در پرداخت مالیات ، قبل از اینکه به فکر چیز دیگری باشد ، به فکر رابطه خود با خدا و مسئولیت خویش است و روحانیت محترم واقتصاددانان برجسته هم براین امر وفاق دارند که مالیات یک ابزار ضد تورمی است و می توان گفت بحث مالیات ریشه اقتصادی ،علمی ومذهبی دارد چرا که درصدر اسلام از مالیات به عنوان خراج یاد شده است وحضرت علی (ع) برای اداره حکومت اسلامی از مردم مالیات می گرفتند.
وی با اشاره به اینکه مادر جنگ تمام عیار اقتصادی قرار داریم ،افزود : دشمنان ما اصل اسلام را قبول ندارند و نباید از دشمنان اسلام انتظاری غیر از این داشت آنها با ابزارهای متعدد چون فشارهای اقتصادی ،تحریم ها و محدود کردن بازار نفت ، سعی دارند اصل نظام را زیر سوال ببرند و و سعی در نابودی ایران اسلامی دارند .
مدیر کل امور مالیاتی استان با اشاره به اینکه مالیات یک منبع پایدار اقتصادی است، افزود : در این مرحله باید شعارهای اقتصادی هرسال مقام معظم رهبری ( مد ظله العالی) را سرلوحه فعالیتهای خود قرار داد واصل نظام مالیاتی براین نکته متکی است که سازمان مالیاتی کشور تبدیل به دستگاه محبوب شود که این امر تنها در گروجلب اعتماد مودیان است ودر این راستا باید مشکلات مردم در حیطه اقتصاد را درک وعدالت مالیاتی را رعایت نمود .
عباس بی نیاز خاطر نشان کرد : عدالت ، روح قانون است وباید قانون اجرا شود به شرط آنکه شرایط اجرا را درک کنیم واگر به روح قانون توجه نکنیم ،اصل قانون بی معنا جلوه خواهد کرد. پس باید مردمداری را منشا رفتارهای خود قرار داده و دروصول مالیات مراعات کرد چرا که تبعات نارضایتی مردم در صورت فشار برآنها بیشتر خواهد بود والبته ممکن است افرادی از این شرایط سوء استفاده کنند ودر پرداخت مالیات کوتاهی نمایند که البته مقدار این افراد کم است .
مدیر کل امور مالیاتی استان با اشاره به پدیده هایی مانند فاکترو فروشی و فروش کارت بازرگانی باین کرد :پدیده هایی مانند فاکتور فروشی وفروش کارت بازرگانی که به منظور فرار از مالیات وموجب تبعیض دراخذ مالیات وبی عدالتی مالیاتی است ، ضربه مهلکی بر بدنه اقتصادی جامعه خواهد زد .
وی در ادامه افزود : متاسفانه برخی فعالان اقتصادی که به دنبال سودجویی و منافع شخصی خود می باشند با به کار بستن ترفندها و شگردهایی از جمله : استفاده از کارت بازرگانی دیگران ، صدور فاکتورهای صوری ، قاچاق کالا ، عدم اعلام سود واقعی ، فعالیتهای پنهان اقتصادی و راهکارهای بیشمار دیگر سعی در دور زدن قانون و کتمان اطلاعات شغلی خود داشته و از پرداخت مالیات فرارمی نمایند.
ایشان با اشاره به طرح جامع مالیاتی عنوان کرد: با پیاده شدن طرح جامع مالیاتی قاعده علی الرأس برچیده خواهد شد ودر قاعده علی الرأس معمولا نظرات به صورت تخمینی اعمال می شود وممکن است دال برمدارک ومستندات کافی نباشد . یکی از اهداف طرح جامع ، رسیدگی به پرونده های مودیان پرریسک است که حدودا 20 درصد از جامعه مودیان مالیاتی را تشکیل می دهند ممکن است تعدادی از دانه درشت ها هم مشمول فرار مالیاتی باشند که باید مالیات را از طریق اطلاعات و رسیدگی های فنی از این تعداد از مودیان وصول نمود .
مدیر کل امور مالیاتی استان سمنان تصریح کرد : مبارزه با فرارمالیاتی که در دستور کار سازمان و این اداره کل قرار دارد دقیقا عین عدالت است و مردم با مشاهده عدالت مالیاتی ، رغبت بیشتری بر تمکین قانون خواهند کرد و اینکه اطلاع رسانی از میزان برگشتی عوارض برای عمران و آبادانی شهر و روستا می تواند عامل انگیزش برای مودیان محترم مالیاتی باشد .
مدیر کل امور مالیاتی استان سمنان در ادامه بیان کرد: در سال جاری حدود 31000 اظهارنامه صاحبان محترم مشاغل در سراسر استان دریافت نمودیم که 16000 آن بر اساس تبصره ماده صد قطعی و به عبارتی خود اظهاری بیش از 50 درصد مودیان پذیرفته شده ودرمورد سایر مودیان نیز باید اسناد ومدارک بررسی شود و انشاالله در صورت عدم مغایرت با اسناد و مدارک موجود در پرونده و سامانه ها ، این مقدار از اظهارنامه ها هم قطعی خواهند شد .
در ادامه حجت الاسلام والمسلمین امینی امام جمعه شهرستان شاهرود با اشاره به بحث امر به معروف ونهی از منکر بیان کرد : امر به معروف ونهی از منکر به سه دسته قانونی ، شرعی وعرفی تقسیم می شود ومالیات جزء امر به معروف قانونی است و حضرت امام بارها فرمودند که خلاف قانون ، خلاف شرع است ومتدینین همانطور که گناهان کبیره را حرام می دانند باید عدم پرداخت مالیات را حرام بدانند .
امام جمعه شاهرود در ادامه بیان داشت: تبلیغ مالیات به عنوان یک امر به معروف قانونی نیازمند فرهنگسازی است وائمه جماعات میتوانند در سطح شهرستان وروستاها از این تریبون استفاده کنند البته باتوجه به شرایط جامعه وظهور رسانه های نوین نظیر شبکه های اجتماعی ورسانه ها می توان از فرصت های دیگر هم بهره جست و باید بیشتر از اینها با کمک ابزارهای تبلیغاتی ، فرهنگسازی صورت بگیرد تا مردم ومودیان نسبت به ضرورت پرداخت مالیات آگاه شوند.
وی درادامه خاطر نشان کرد: اگر مردم در پرداخت مالیات توجیه شوند ، مردمی که در شرایط سخت وبحرانی نظیر جنگ وسیل وزلزله به کمک همنوعان خود می شتابند ، شرایط بهتر ازاین خواهد شد ، اگر مردم درک کنند که مالیات پرداختی به شهر آنان باز می گردد به مراتب راحت تر مالیات می پردازند.
امام جمعه شاهرود با اشاره به خطبه اخیر نماز جمعه بیان کرد: متأسفانه نه دولت ونه ملت خودمان را درجنگ اقتصادی نمی بینیم و همچنان راحت زندگی می کنیم ، ما فراموش کردیم که دریک جنگ تمام عیار اقتصادی قرار گرفتیم وبرای مقابله با دشمن باید آرایش جنگی گرفت چراکه حفظ اصل نظام تنها به پیروزی در جنگ سخت نیست بلکه بخشی از آن به جنگ اقتصادی مربوط می شود.
وی خاطر نشان کرد: درخطبه نماز جمعه حتما نسبت به ضرورت پرداخت مالیات سخنانی ایراد خواهد شد وسهم خود را به عنوان خدمتگذار مردم ایفا خواهیم کرد ودر این فرآیند باید تعامل وهمکاری بیشتری صورت گیرد.
مدیر کل امور مالیاتی استان در پایان خاطر نشان کرد: کلیه عوارض وصول شده در راستای قانون مالیات بر ارزش افزوده به نسبت ضریب جمعیتی به حساب شهرداریها و دهیاریهای شهرستان شاهرود واریز شده است که در راه عمران و آبادانی شهر و روستا هزینه می شود .

تاریخ خبر: 1397/04/23
کلمات کلیدی: هفته فرهنگ مالیاتی دیدار با امام جمعه شاهرود 

پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی