لزوم مقابله با "کدفروشی" و"صدور فاکتور های صوری"
چاپ مطلب

در اکثر کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه از شماره اقتصادی (شناسه یکتای اقتصادی برای هر فعال حقیقی یا حقوقی) به عنوان یک ابزار مهم اقتصادی جهت جلوگیری از فرار مالیاتی و شفاف سازی درآمدها و مبادلات فعالان اقتصادی، استفاده می شود.
دلیل اهمیت و ضرورت داشتن شماره اقتصادی و ارائه فاکتورهای رسمی از سوی فعالان اقتصادی،ایجاد شفافیت در معاملات و خرید و فروش‌ها بوده که دست دولت را در خصوص رصد و رهگیری فعالیت های اقتصادی کشور و اخذ مالیات مربوطه بازتر می‌کند.
در ایران نیزبراساس قانون مالیات‌های مستقیم، درج و ارائه شماره اقتصادی از سوی اشخاص حقیقی و حقوقی برای انجام معاملات اقتصادی و امور مهم تجاری نظیر صدورفاکتور رسمی، شرکت در مزایده ها و مناقصه ها و دریافت کارت بازرگانی، انعقاد قرار داد با سازمان ها و شرکت های دولتی، افتتاح حساب بانکی و... لازم و اجباری می باشد.
از مهمترین نتایج درج شماره اقتصادی روی فاکتورهای خرید و فروش می توان به ایجاد امکان رهگیری مبادلات اقتصادی و تجاری صاحب شماره اقتصادی ومحاسبه سود بدست آمده درخصوص همه ی مبادلات وی ، توسط سازمان امورمالیاتی کشور اشاره نمود . بنابراین با محاسبه دقیق سودهای کسب شده، مالیات‌ها نیز شفاف تر شده و از حالت " تخمینی" و اظهارنظری خارج می‌شود و محاسبه آن براساس اسناد و مدارک متقن صحیح صورت می گیرد.سازمان امور مالیاتی کشور می تواند از طریق رصد و رهگیری شماره اقتصادی همه ی فعالیت های اقتصادی مربوط به هر فعال اقتصادی را به راحتی جمع آوری، رصد و بررسی کند، در این راستا با اجرای طرح جامع مالیاتی توسط سازمان امور مالیاتی کشور، علاوه بر صاحبان اشخاص حقوقی، اصناف و بازاریان مشمول دریافت شماره اقتصادی هستند.
پس از اجرای کامل و عملیاتی شدن طرح جامع مالیاتی ، ارائه خدمات مالیاتی به مودیان تنها با شماره اقتصادی جدید امکانپذیر است و ثبت نام برای تمامی مودیان حتی آن دسته از مودیانی که دارای شماره اقتصادی هستند اجباری است. ثبت نام به موقع برای دریافت شماره اقتصادی در سامانه عملیات الکترونیکی سازمان به عنوان یکی از شرایط پذیرش خوداظهاری خواهد بود.
برخی از فعالان متخلف اقتصادی به علت بدهی مالیاتی اقدام به خرید و فروش شماره اقتصادی می‌کنند تا بتوانند محصولات خود را بفروش برسانند اینگونه از فعالان اقتصادی به جهت داشتن تخلفات ، بدهی ها و فرارهای مالیاتی نمی‌توانند این "شماره اقتصادی" را از سوی سازمان امور مالیاتی دریافت کنند به همین دلیل مجبور به استفاده از "شماره اقتصادی" سایر فعالان اقتصادی از راه‌های غیر مجاز می‌شوند.
از آثار مخرب فروش شماره اقتصادی و استفاده از فاکتورهای صوری و جعلی می توان به قانون گریزی برخی فعالان متقلب و متخلف اقتصادی ، مخفی ماندن میزان فعالیت‌های واقعی اقتصادی آنها اشاره کرد. این فعالان متخلف اقتصادی به دلیل نداشتن دفاتر و یا باهدف شفاف نشدن مبادلات تجاری شان از شمارههای اقتصادی دیگران استفاده می‌کنند. این امر به عدم شفاف شدن وضعیت کسب و کار فعالان متخلف و متقلب اقتصادی و در نهایت عدم شناسایی آنها و پرداخت نشدن مالیات و حقوق حق دولت منجر می شود. از دیگر سو، عدم وصول مالیات و عدم تحقق درآمدهای مالیاتی بودجه، باعث ایجاد اخلال در تامین هزینه های عمومی کشور از سوی دولت شده و در منظری کلی تر برنامه ریزی های میان مدت و درازمدت اقتصادی را ناممکن خواهد نمود.


تاریخ یادداشت: 1397/04/26
کلمات کلیدی: کدفروشی 

پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی