مالیات ارزش افزوده چیست
چاپ مطلب

مالیات ارزش افزوده شکل ویژه‌ای از یک نظام پیشرفته مالیات گیری از نوعی است که به طور سنتی، مالیات غیر مستقیم نامیده می‌شود. البته در جدیدترین مباحث بین المللی، دیگر، اصطلاح مالیات غیر مستقیم به کار نمی‌رود. در این مورد به عوض عبارت مالیات غیر مستقیم، صحبت از «مالیات بر محصول» می‌شود، ولی می‌توان گفت که طبق همان مفهوم سنتی باید مالیات ارزش افزوده را یک نوع مالیات غیر مستقیم دانست.
کشورهای مختلف، متناسب با میزان توسعه و پیشرفت‌هایی که در نظام مالیاتی خود داشته‌اند همواره سهمی از مالیاتهای غیرمستقیم قابل دریافت توسط دولت را به شیوه «مالیات ارزش افزوده» تبدیل کرده اند. از آنجایی که روش مزبور، پیشرفته‌ترین نوع جمع آوری مالیات‌های غیر مستقیم است، هر قدر این روش در یک کشور رایج‌تر شود، نشان از نظام سازمان یافته‌تر اقتصادی آن خواهد داشت.
همانطوری که یاد شد، مالیات ارزش افزوده که به طور متداول می‌توان آن را با نماد ‏‎ VAT‎‏ نشان داد، یک نوع مالیات غیر مستقیم است. این نوع مالیات توسط فروشنده یا تولید کننده برای خریداران در هنگام صدور فاکتور دریافت می شود. فروشنده یا تولید کننده معمولا تمام مالیات‌های فاکتور شده و دریافت شده را به دولت نمی‌پردازد، زیرا خود او هم به هنگام خرید محصولات واسطه‌ای مانند مواد اولیه و کالاهای سرمایه ای مانند خرید ماشین آلات و تجهیزات و همچنین خرید کالاهای بازرگانی، به فروشندگان دیگر مالیات ارزش افزوده پرداخت کرده است.
بدین ترتیب فروشنده یا تولید کننده کاملا می‌داند که در خرید محصولات واسطه مانند مواد اولیه، خرید تجهیزات سرمایه‌ای و خرید کالاهای بازرگانی چه میزان مالیات بر ارزش افزوده پرداخت کرده است. یعنی مالیاتهایی که به طور غیر مستقیم به دولت پرداخت کرده است.
با توجه به موارد یاد شده، لازم نیست که فروشنده یا تولید کننده تمام مالیاتهایی را که از دیگران دریافت کرده است را به دولت بپردازد. در این باره بدهی فروشنده یا تولید کننده مورد نظر به دولت عبارت خواهد بود با کل مالیاتهایی که دریافت کرده، منهای مالیاتهایی از همین نوع که خود او به فروشندگان دیگر پرداخت کرده و فاکتور آنها را در اختیار دارد. بدین ترتیب، فروشنده یا تولیدکننده، تنها بدهی باقیمانده خود را به دولت می‌پردازد.
با توجه به موارد مطرح شده به نظر می رسد نظام مالیاتی ارزش افزوده یک نوع نظام پیشرفته‌ای خواهد شد که در آن، تمام تولیدکنندگان آگاهی خواهند داشت چه میزان بدهی به دولت داشته اند، چه مقدار از آن را پرداخت کرده‌اند و چه مقدار از بدهی آنها باقی مانده است. ملاحظه می‌شود در چنین نظام پیشرفته ای، خود دست اندر کاران فعالیت‌های تولیدی باید نسبت به مالیاتهای غیر مستقیمی که پرداخت کرده‌اند و میزان باقیمانده بدهی شان به دولت آگاه باشند.
در نهایت امر این مالیات توسط مصرف کننده نهایی که از کالای خریداری شده یا خدمات دریافتی فقط برای مصارف شخصی خود استفاده می کند پرداخت می شود.


تاریخ یادداشت: 1397/10/15
کلمات کلیدی:
پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
بیانیه سطح توافق خدمات سازمان
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی