صندوق فروش گامی به سوی شفافیت اقتصادی
چاپ مطلب

کاهش قیمت نفت و به تبع آن کاهش درآمدهای دولت، دولتمردان را نسبت به دیگر راه‌های کسب درآمد حساس کرده است. در عین حال، افزایش درآمدهای مالیاتی برای جبران کاهش درآمدهای نفتی و سهمی که می تواند جایگزین آن براساس برنامه های توسعه شود، ناگزیر در دستور کار دولت قرار گرفته است.
بنابراین دولت اقدامام به افزایش درآمدهای مالیاتی از طریق شناسایی فراریان مالیاتی می نماید .از جمله مهمترین این اقدامات الزام تدریجی و مرحله ای اصناف به نصب و استفاده از صندوق فروش می باشد . صندوق فروش عبارت است از رایانه ای که دارای نرم افزار فروشگاهی بوده و به منظور ثبت اطلاعات خرید و فروش روزانه، نگهداری هزینه و موجودی کالا در یک واحد شغلی مورد استفاده قرار می‌گیرد. لازم به توضیح است که هدف از به‌کارگیری سامانه فروش، مدیریت خرید، فروش، هزینه و موجودی کالا توسط صاحبان مشاغل و صدور الکترونیکی فاکتور فروش می‌باشد.
صندوق مکانیزه فروش دستگاهی است که جهت ثبت اطلاعات حداقل خرید و فروش روزانه و هزینه و نگهداری موجودی یک واحد صنفی مورد استفاده قرار می گیرد و در کوتاهترین زمان ممکن و به صورت آنی ‏ضمن ثبت دقیق اطلاعات، صورتحسابی را با تمام جزییات جهت ارائه به مشتری صادر می نماید .
هم اکنون با گسترش استفاده از سامانه های فروش و اجرای نظام جامع مالیاتی ، مودیان مالیاتی قادر خواهند ‏بود ضمن صرفه جویی در وقت و هزینه، نسبت به انجام امور مالیاتی خود از طریق سامانه ها و فناوری های ‏نوین اقدام نمایند.
در همین راستا و با توجه به قابلیت ها و توانمندی های بالای سامانه های فروش برای تسهیل امور ‏، قانونگذار در ماده 121 قانون برنامه پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران استفاده از این فناوری را در اولویت فعالیت های پیش رو قرار داده است. از این رو و در اجرای ماده121 قانون برنامه پنجم توسعه جمهوری اسلامی ایران و بر اساس ماده ?? قانون نظام صنفی و همچنین دستورالعملهای ماده 169و 169 مکرر قانون ‏مالیاتهای مستقیم و ماده 19 قانون مالیات بر ارزش افزوده، صاحبان مشاغل بر اساس فهرست اعلامی از سوی سازمان امور مالیاتی مکلف به استفاده از سامانه صندوق مکانیزه فروش یا رایانه ای که دارای سیستم نرم افزار فروشگاهی و صدور فاکتور ‏الکترونیکی (صورتحساب فروش) مطابق شرایط اعلام شده در دستورالعمل موضوع ماده 19 قانون مالیات بر ارزش افزوده و ماده169 قانون مالیات مستقیم می باشند.
ضمنا معادل هزینه‌های انجام ‌شده بابت خرید، نصب و راه‌اندازی سامانه صندوق فروش از درآمد مشمول مالیات مودیان در ‏اولین سال استفاده از سامانه‌های مذکور قابل کسر بوده و چنانچه رایانه یا صندوق های فروشگاهی موجود و مورد استفاده مودیان قابلیت نصب نرم افزار ثبت خرید، فروش ، صدور صورتحساب، قیمت فروش کالاها و نگهداری حساب موجودی کالا ، ثبت هزینه های واحد شغلی و ثبت اطلاعات حساب نقد و بانک مودیان را داشته باشد، نیازی به تهیه دستگاه جدید نیست و فعالین اقتصادی مجاز هستند با رعایت مقررات و الزامات قانونی از دستگاه های موجود خود استفاده نمایند.
عدم استفاده صاحبان ‏مشاغل از سامانه صندوق فروش در هر سال، موجب محرومیت از معافیتهای ‏مالیاتی مقرر در قانون برای سال مربوط نیز خواهد گردید.‏ ‏


تاریخ یادداشت: 1397/11/17
کلمات کلیدی: شفافیت اقتصادی 

پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
بیانیه سطح توافق خدمات سازمان
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی