مقایسه تطبیقی نرخ مالیات بر ارزش افزوده در ایران و آلمان
چاپ مطلب

مالیات بر ارزش‌افزوده یکی از جدیدترین انواع پایه‌های مالیاتی است که به‌عنوان مالیاتی غیرمستقیم بر مصرف کالاها و خدمات اعمال می‌شود. این نوع مالیات با کمترین میزان آسیب و تبعات اقتصادی، ابزاری موثر در جهت تصحیح الگوی مصرف در جامعه و تنظیم قیمت‌ها شناخته می‌شود. مالیات بر ارزش‌افزوده یا مالیات بر مصرف، در دنیا از مقبولیت خاصی برخوردار است و در بیش از 180 کشور جهان، وضع و اجرا می‌شود. در این یادداشت سعی داریم نظام مالیات بر ارزش افزوده در دو کشور ایران و آلمان را از نقطه نظر نرخ ها و تکالیف مربوط به آن به صورت خلاصه بررسی نماییم.
در ایران، نظام مالیات بر ارزش افزوده، کلیه کالاها و خدمات، مگر کالاهای معاف را شامل می شود و نرخ مالیات بر ارزش افزوده برای عموم کالاها و خدمات 9 درصد است. اما این نرخ برای مالیات بر ارزش افزوده کالاهای خاص شامل انواع سیگار و محصولات دخانی به میزان 12 درصد و انواع بنزین و سوخت هواپیما، 20 درصد اعلام شده است. در آلمان، قانون مالیات بر ارزش افزوده از سال 1967 با نرخ 5 درصد شروع شد و در حال حاضر با دو نرخ 19 درصد و 7 درصد رایج است. در نظام مالیاتی آلمان، در حالیکه این کشور از قوانین اتحادیه اروپا پیروی می کند اما این اختیار و آزادی عمل برای نظام مالیاتی این کشور وجود دارد تا نرخ مالیات بر ارزش افزوده موردنظر خود را مشمول کالاها و خدمات نماید مشروط بر آنکه این نرخ، بالاتر از 15 درصد تعیین شود. در این کشور اکنون نرخ استاندارد مالیات بر ارزش افزوده کلیه کالاها و خدمات به جز موارد استثنائی که در قانون پیش بینی شده، 19 درصد تعیین شده است.
در کشور مذکور برخی کالاها و خدمات نیز مشمول نرخ کاهش یافته 7 درصد هستند که این اقلام و خدمات به شرح ذیل هستند: برخی مواد غذایی، منابع تامین آب شرب به استثناء آب های بسته بندی شده در بطری ها، تجهیزات پزشکی موردنیاز معلولان، برخی حمل و نقل های مسافرتی داخلی، برخی جاده ها و خطوط ریلی و راه های آبی داخلی و بین المللی، کتاب ( به جز کتاب های الکترونیکی و کتاب های حاوی مطالب زیان آور برای برخی اقلیت ها مثل جوانان)، کتاب های صوتی، روزنامه ها و نشریات دوره ای ( به جز نشریاتی که حاوی مطالب زیان آور برای برخی اقلیت ها (به طور مثال برای جوانان) هستند و یا بیش از 50 درصد محتوای آنها تبلیغاتی است)، هزینه های ورودیه مراسم و رویدادهای فرهنگی، نویسندگان و آهنگسازان، برخی کالاهای وارداتی کشاورزی، هتلداری، هزینه های ورودیه برخی رویدادهای ورزشی، خدمات اجتماعی، مراقبت های پزشکی و دندان پزشکی، چوب درختانی که به منظور سوزاندن، قطع می شوند، چوب درختانی که برای مصارف صنعتی قطع و استفاده
می شوند، غذاهای بیرون بر، گل ها و گیاهانی که جهت تزئینات و یا استفاده در صنایع غذایی چیده می شوند، مالیات برخی سکه های طلا و جواهرات.
در نظام مالیات بر ارزش افزوده در ایران، کالاها و خدمات صادراتی مشمول نرخ صفر می گردند. اعمال این نرخ بدان معناست که کالاها و خدمات صادراتی نه فقط در زمان صادرات مشمول مالیات نمی شوند بلکه کلیه مالیات بر ارزش افزوده های پرداختی بابت خرید کالاها و خدمات مصرفی که در تولید و عرضه محصولات صادراتی پرداخت گردیده توسط سازمان امور مالیاتی کشور به مودی بازگردانده می شود.
براساس قانون مالیات بر ارزش افزوده در آلمان، نرخ صفر مالیات بر ارزش افزوده تنها به نقل انتقالات و سفرهای داخلی و بین المللی به استثناء برخی جاده ها، خطوط ریلی و نیز راه های ارتباطی آبی در داخل خاک این کشور اعمال می شود.
در ایران دوره های مالیات بر ارزش افزوده سه ماهه در نظر گرفته شده است. در کشور آلمان نیز مالیات بر ارزش افزوده کالاها و خدمات تا ده روز پس از پایان مهلت ارائه گزارش مالیاتی به مقامات مالیاتی این کشور قابل پرداخت است. در این کشور مالیات به صورت ماهانه یا سه ماه یکبار پرداخت می شود. برای عمده کالاها، زمان تحویل کالا و برای خدمات نیز، زمان ارائه خدمت موردنظر، ملاک پرداخت مالیات خواهد بود.


تاریخ یادداشت: 1397/12/22
کلمات کلیدی:
پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
بیانیه سطح توافق خدمات سازمان
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی