مدیرکل امور مالیاتی خراسان جنوبی: کارکردهای نظام مالیاتی و درآمدهای مالیاتی به عنوان یکی از مهمترین ابزار جهت دهی و سالم سازی فعالیتهای اقتصادی و اصلی ترین منابع برای تأمین هزینه های عمومی کشور تبدیل شده است.
چاپ مطلب

نشست خبری 98 به منظور گرامیداشت 16 تیرماه روز مالیات و آغاز هفته فرهنگ سازی مالیاتی، نشست خبری با حضور خبرنگاران و اصحاب رسانه و همچنین مدیرکل و معاونین اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی در محل سالن جلسات اداره کل برگزار گردید.
آقای نباتی مدیرکل امور مالیاتی خراسان جنوبی ضمن تبریک دهه کرامت و خیرمقدم حضور میهمانان حاضر در جلسه گفت: فرا رسیدن 16 تیرماه روز مالیات و آغاز هفته فرهنگ مالیاتی به تمامی همکاران پرتلاش و خدوم سازمان امور مالیاتی کشور و اداره کل امور مالیاتی استان و همچنین فعالان محترم اقتصادی که همواره یاریگر نظام مالیاتی هستند و البته دست اندرکاران وظیفه شناس و ارجمند رسانه ‎ های ارتباط جمعی و کلیه دستگاههای اجرایی تبریک عرض می نمایم.
ایشان ادامه داد: در شرایط کنونی کارکردهای نظام مالیاتی و درآمدهای مالیاتی به عنوان یکی از مهمترین ابزار جهت دهی و سالم سازی فعالیتهای اقتصادی و اصلی ترین منابع برای تأمین هزینه های عمومی کشور تبدیل شده است. مقام معظم رهبری (مدظله العالی) نیز در بیانات خود بارها در زمینه اهمیت اقتصاد مقاومتی تأکید فرمودند که با کار سخت، اعتماد به مردم و اعتماد به سرمایه های داخلی باید اتکاء بودجه کشور به نفت قطع شود و برای رهایی کشور به پول مفت نفت و کاهش وابستگی به کشورهای خارجی، تکیه بودجه باید به درآمدی که مردم تولید می کنند و مالیات می دهند باشد.
آقای نباتی ضمن اشاره به اقدامات و برنامه های ابلاغی سازمان امور مالیاتی کشور و اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی گفت: سهم درآمدهای مالیاتی خراسان جنوبی با توجه به منابع و پتانسیلهای موجود حدود 27 صدم درصد کل درآمدهای مالیاتی کشور تعیین شده است و اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی با توجه به وضعیت اقتصادی استان و همچنین محرومیت خاص منطقه، از تمامی امکانات و پتانسیلها در چارچوب قوانین و مقررات برای کمک به فعالان اقتصادی، برگزاری دوره های آموزشی مورد نیاز، اطلاع رسانی و فرهنگ سازی لازم استفاده نموده است. لذا در سال گذشته از محل وصول مالیات معوق و چکهای برگشتی و همچنین شناسایی منابع جدید حدود 2533 میلیارد ریال مالیات وصول شده است که مبلغ 1445 میلیارد ریال از محل مالیاتهای مستقیم و مبلغ 1088 میلیارد ریال از محل مالیات و عوارض وصول شده در نظام مالیات بر ارزش افزوده بوده است. همچنین از محل مشارکت فعالان محترم اقتصادی در سه ماهه نخست سال جاری نیز مبلغ 579 میلیارد ریال مالیات وصول شده است که مبلغ 291 میلیارد ریال آن از محل درآمدهای مالیات مستقیم و مبلغ 288 میلیارد ریال از محل درآمدهای مالیات و عوارض وصول شده در نظام مالیات بر ارزش افزوده بوده است.
آقای نباتی درخصوص عوارض و مالیات سهم شهرداری ها و دهیاری های استان گفت: بخش قابل توجهی از درآمدهای شهرداری ها، دهیاری ها و مناطق عشایر استان از محل درآمدهای مالیاتی تأمین می شود. از نیمه دوم سال 1387 لغایت خردادماه سال جاری بیش از 3980 میلیارد ریال به حساب شهرداری ها، دهیاری ها و مناطق عشایری استان واریز شده است که از این مبلغ 1255 میلیارد ریال به حساب شهرداری ها و بیش از 2725 میلیارد ریال به حساب دهیاری ها و مناطق عشایری استان جهت توسعه خدمات شهری، روستایی و عشایری واریز شده است.
آقای نباتی درخصوص سهم درآمدهای مالیاتی سال گذشته گفت: بیشترین سهم درآمدهای مالیاتی استان در سال قبل مربوط به مالیات و عوارض وصول شده در نظام مالیات بر ارزش افزوده با سهم حدود 43 درصد و رتبه های پس از آن به ترتیب مربوط به مالیات حقوق کارکنان بخش دولتی و غیردولتی با سهم حدود 24 درصد، اشخاص حقوقی و شرکتها 21 درصد، اشخاص حقیقی شامل مشاغل و کسبه کمتر از 8 درصد، املاک و مستغلات حدود یک درصد و سایر منابع حدود 3 درصد بوده است.
آقای نباتی در پایان ضمن تشکر از مشارکت فعال اصناف و کسبه استان در ارائه اظهارنامه عملکرد سال 1397 گفت: در خردادماه سال جاری بیش از 29 هزار اظهارنامه از سوی اشخاص حقیقی به صورت الکترونیکی ارسال شده است که نسبت به مدت مشابه سال قبل حدود 9 درصد رشد داشته است. لذا امیدواریم اشخاص حقوقی و شرکتها نیز مانند سنوات قبل در اسرع وقت نسبت به تکمیل و ارائه اظهارنامه مالیات خود در این مدت محدود باقی مانده تا پایان تیرماه اقدام نمایند تا ضمن برخورداری از مشوقهای مالیاتی، مشمول تعلق جرایم غیر قابل بخشش عدم تسلیم اظهارنامه نشوند.
در پایان سئوالات و مسائل مطرح شده در جامعه از سوی خبرنگاران حاضر در جلسه مطرح و مدیرکل و معاونین مربوطه به آنها پاسخ دادند.

تاریخ خبر: 1398/04/19
کلمات کلیدی: نشست خبری تبریک 16 تیرماه روز مالیات 

پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی