مدیرکل امور مالیاتی استان قزوین در گفتگو با روزنامه ولایت:
تغییر نگاه جامعه به مالیات، بدون توجه به فرهنگسازی امکان‌پذیر نیست.
چاپ مطلب

گفتگو با روزنامه ولایت
مدیرکل امور مالیاتی استان در گفت‌وگو با خبرنگار ولایت، با اشاره به هفته فرهنگ مالیاتی گفت: مالیات از پایه‌های مهم اقتصاد کشور محسوب می‌شود; به گونه‌ای که پرداخت آن، موجب پی‌ریزی و اجرای برنامه‌های مدون و دقیق دولت برای پیشبرد امور می‌گردد. دولت به کمک مالیات، توانایی تامین هزینه‌های گوناگون را به دست می‌آورد و متناسب با حجم مالیات دریافتی، می‌تواند منابع در اختیار خود را براساس اولویت‌های مورد‌نظر اختصاص دهد. وی افزود: با ارتقای آگاهی افراد نسبت به ضرورت پرداخت مالیات و تبعات جبران‌ناپذیر عدم وصول آن بر اقتصاد کشور، می‌توان حمایت مردم را در پرداخت مالیات افزایش داد. در حقیقت تغییر نگاه جامعه به مالیات به عنوان تامین‌کننده عمده هزینه‌های عمومی، بدون فرهنگسازی در جامعه امکان‌پذیر نیست.
پورامیدی تصریح کرد: اطلاع‌رسانی صحیح و بهنگام از نحوه مصارف حاصل از درآمدهای مالیاتی و همچنین تبیین و تشریح کارکردها و آثار پرداخت مالیات موجب همکاری و مشارکت بیشتر مردم در پرداخت مالیات می‌گردد. اگر چنین حسی در مردم به وجود آید که گرفتن مالیات به‌ وسیله دولت در راستای ساختن فردایی بهتر برای آن‌ها و فرزندانشان است، آن‌وقت تمایل و رغبت مردم برای پرداخت مالیات بیشتر خواهد بود. آنچه اکنون مهم است همکاری تمام دستگاه‌های ذیربط در این راستاست که منجر به افزایش مشارکت و مساعدت مردم در پرداخت مالیات می‌شود.
مدیرکل امور مالیاتی استان با بیان اینکه اطلاع‌رسانی در مورد هزینه‌کرد مالیات بر عوارض ارزش افزوده: ازجمله اقدامات مهمی است که می‌تواند اعتماد مودیان محترم مالیاتی را جلب کند، اظهار داشت: در سال 1397 مبلغ 251 میلیارد تومان از محل عوارض ارزش افزوده در اختیار شهرداری‌های سطح استان قرار گرفته و صرف انجام پروژه‌های عمرانی و توسعه زیر‌ساخت‌های شهری شده است. وی خاطرنشان کرد: در سال گذشته مبلغ 54 میلیارد تومان در استان به بخش سلامت اختصاص داده شد و در راستای پوشش کامل درمان افراد ساکن روستاها و شهرها و جامعه عشایری، تکمیل و تجهیز بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی و درمانی، ارتقای سطح بیمه بیماران صعب‌العلاج و افراد تحت پوشش نهاد‌های حمایتی هزینه شده است. همچنین بیش از‌ 3 میلیارد تومان سهم ورزش هم برای توسعه ورزش همگانی، فدراسیون بین‌المللی ورزش‌های زورخانه‌ای و کشتی پهلوانی، ورزش روستایی و عشایری، ورزش بانوان و زیرساخت ورزش در حوزه معلولان و جانبازان به ورزش استان اختصاص یافته است.
وی نامگذاری پروژه‌های شهری به نام مالیات را اقدامی موثری در جهت توسعه فرهنگ مالیاتی شهروندان دانست و گفت: با همکاری و تعامل شهرداریهای سطح استان بیش از 10 بوستان، میدان و خیابان در سطح استان به نام مالیات نام‌گذاری شده است تا شهروندان اثرات پرداخت مالیات را به طور ملموس مشاهده نمایند.
پورامیدی با اشاره به نام‌گذاری امسال به نام رونق تولید اظهار داشت: با توجه به اینکه بقا و رشد درآمدهای مالیاتی مستلزم رونق کسب و کار فعالان اقتصادی است، رویکرد نظام مالیاتی حمایت از تولید است. در اصلاحیه قانون مالیات‌های مستقیم، مشوق‌ها و حمایت‌های خوبی از فعالان اقتصادی پیش‌بینی شده است. در اداره کل امور مالیاتی استان قزوین نیز همگام با سیاست‌های سازمان تلاش نموده‌ایم با تشریک مساعی و تعامل بتوانیم با ایجاد انگیزه در فعالان اقتصادی در مسیر رشد و توسعه استان و رضایت هر چه بیشتر مودیان گام برداریم. حذف کارگروه فرعی ستاد تسهیل، به منظور تسریع در فرایند رسیدگی به مشکلات مودیان، بخشودگی جرایم قابل بخشش، تقسیط بدهی، تعامل با اصناف، اتاق بازرگانی و تعاون و همچنین تعامل نزدیک با بخش خصوصی از اقدامات دیگر این اداره کل است.
وی همچنین اذعان داشت: با توجه به نرخ صفر صادرات در قانون مالیات بر ارزش افزوده و صادراتی بودن بخش عمده‌ای از محصولات تولیدی واحدهای صنعتی استان موضوع استرداد اضافه پرداختی مودیان و نحوه مدیریت منابع لازم برای انجام آن اهمیت زیادی دارد تا هم جریان نقدینگی و گردش مالی واحدهای تولیدی دچار وقفه و اخلال نگردد و هم ملاحظات و ترتیبات قانونی مورد عمل واقع شود که خوشبختانه در این خصوص فرایند استرداد به نحو مطلوب و طبق اولویت‌های تعیین شده ساماندهی و مدیریت می‌شود تا هیچگونه زیانی متوجه فعلان اقتصادی و موضوع اشتغال در استان نباشد. در بحث استرداد اضافه پرداختـی مودیان مالیات بر ارزش افزوده در سال 1397 مبلغی بالغ بر 111 میلیارد تومان مسترد گردیده است.
مدیرکل امور مالیاتی استان در بخش پایانی صحبت‌های خود ضمن تبریک هفته فرهنگ مالیاتی به تمامی کارگزاران پرتلاش نظام مالیاتی کشور، اظهار داشت: در پایان از مدیران و مسئولین استانی، شهرداری‌های سطح استان که در بحث تبلیغات و اطلاع‌رسانی یاریگر ما بودند و علی‌الخصوص شهروندان فرهنگ‌مدار و مودیان محترم مالیاتی استان و همچنین دست‌اندرکاران وظیفه‌شناس و ارجمند رسانه‎های جمعی که همواره در خدمت‌رسانی به مردم شریف استان ما را همراهی می‌نمایند قدردانی می‌نمایم و امیدوارم در مقطع کنونی که اقتصاد کشور آماج هجمه‌های خارجی است و حضور موثر و اطمینان‎بخش در این مجاهدت اقتصادی، بیش از هر زمان دیگر احساس می‎شود بتوانیم در مسیر خدمت به میهن عزیزمان گام‌های موثری برداریم.

تاریخ خبر: 1398/04/22
کلمات کلیدی:
پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
بیانیه سطح توافق خدمات سازمان
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی