آثار پرداخت مالیات در جامعه
چاپ مطلب

مالیات مفهومی نوین با ریشه های تاریخی است.در گذشته گونه هایی از مالیات مانند مالیات بر محصول زمین‏ها، مالیات سرانه و عوارض گمرک رایج بوده است. با این وجود مفهوم امروزی مالیات به قرن نوزدهم میلادی برمی گردد که مالیات بر درآمد در آن وضع شد و به تدریج در قرن بیستم فراگیرتر شد; اصولا دولت‏ها متوجه شدند بر اثر انقلاب صنعتی و پیشرفت فن آوری ، بالا رفتن مبادلات بازرگانی و استخراج معادن; بیش‏ترین سهم درآمد ملی به این سو متمایل شده است و درآمدی که از ناحیه کشاورزی و محصولات زراعی به دست می‏آید، سهم ناچیزی در درآمد ملی دارد. البته در این قرن، مالیات‏های دیگری هم‏چون مالیات بر ارث نیز افزوده گردیده است.وقتی به سیر تاریخی تحول مفهوم مالیات نگاه می کنیم می بینیم این مفهوم از بی قاعدگی، بی نظمی، در خدمت حکام بودن و ناعادلانه بودن در برخی دوره ها به مفهومی توسعه ساز، عادلانه، قانونمند ودرخدمت اجتماع تغییر پیدا کرده است.مفهوم امروزی مالیات با توسعه، پیشرفت،رفاه، عدالت اجتماعی ومشارکت شهروندان پیوند دارد.مالیات دیگر صرفا جنبه اقتصادی ندارد.بخش زیادی از منابع مورد نیاز دولت ها برای انجام مسئولیت هایی مانند تامین امنیت، حفاظت از مرزها،توسعه خدمات آموزشی و بهداشتی،حفاظت از محیط زیست،توسعه شهری وروستایی و.. از طریق درآمدهای مالیاتی تامین می‏شود.با توجه به پیش بینی پذیری، ثبات وپایداری نسبی درآمدهای مالیاتی نسبت به سایر درآمدها،کشورهایی که مالیات منبع تامین هزینه های عمومی آنهاست با چالش ها وتنگناهای کمتری مواجهه هستند.از این گذشته مالیات یکی از ابزارهای موثر وکارآمد دولت ها برای نظارت، کنترل وسیاستگذاری در حوزه اقتصادی وفضای کسب وکار کشور است.وضع مالیات بر فعالیت های سوداگرانه و واسطه ای، زمینه های وفرصت های سودجویی وتوسعه فعالیت های غیر مولد و مخرب برای اقتصاد را سد می کند و می تواند جریان سرمایه را به سمت فعالیت تولیدی ومفید اقتصادی سوق دهد.این مسئله تامین کننده عدالت اجتماعی نیز هست چرا که دیگر عده ای سودجو بدون فعالیت وتلاش صاحب ثروت های باد آورده نمی شوند.
یکی از آثار مهم پرداخت مالیات رفاه اجتماعی است، اگر شاخص های گوناگون مرتبط با رفاه را ساده کنیم به چند مفهوم درآمد سرانه بالا، فرصت های برابرشهروندان، حاکمیت کارا وپاسخگو، آموزش با کیفیت، سطح بالای سلامت و بهداشت شهروندان، امنیت، سرمایه اجتماعی بالا ومحیط زیست سالم می رسیم.برخی از مفاهیم مذکور به نوعی به مالیات وابسته ومتاثر از آن است، اگر شهروندان درتامین بخشی از منابع موارد مذکور همراهی ومشارکت داشته باشند، پیامد آن رسیدن به سطوح بالای رفاه اجتماعی است. تحقیقات گوناگونی اثر مثبت مالیات در بهبود رفاه اجتماعی را نشان داده اند. بررسی ها حاکی از آن است وضع متناسب انواع مالیات وافزایش درآمدهای مالیاتی منجر به برقراری عدالت اقتصادی ، اجتماعی وبهبودرفاه عمومی می گردد.برای مثال کشورهای دانمارک،سوئد،بلژیک وفنلاند به ترتیب کشورهای هستند که در آنها میزان درآمد مالیاتی از نظر درصدی که از مجموع تولید ناخالص داخلی کشور تشکیل می دهد بیشترین میزان در دنیاست.بیش از 40 درصداز تولید ناخالص داخلی این کشورها به درآمدهای مالیاتی اختصاص دارد، این کشورها ازسطح رفاهی بالایی برخوردارند زیرا مالیات پرداختی مردم در قالب تسهیلات اجتماعی و رفاهی به مردم دراشکال مختلف بازخورد داده می شود. درآمد سرانه بالا،پرداخت کمک هزینه ماهیانه بلاعوض ویژه کودکان تا 16 سالگی، خدمات درمانی وبهداشتی رایگان، پرداخت بالا و منظم حقوق بیکاری، تحصیل رایگان، سیستم حمل ونقل منظم ودقیق تنها برخی از مزایای اجتماعی و رفاهی حاصل از مالیات پرداختی شهروندان دراین کشورهاست.
نهایتا اینکه تقریبا امروزه تردید کمی در خصوص اهمیت مالیات و آثار وپیامدهای گوناگون اقتصادی، سیاسی، اجتماعی آن باقی مانده است.اگر در سطوح عینی وعملی نیز شهروندان آثار وپیامدهای مالیات را در زندگی خود تجربه کنند مالیات به اهداف والا ومتعالی خود رسیده است. درکنار خودتکمینی ومشارکت شهروندان در پرداخت مالیات وظیفه و مسئولیت خطیر نشان دادن آثار وپیامدهای مالیات برعهده دولتهاست.


تاریخ یادداشت: 1398/06/16
کلمات کلیدی:
پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
بیانیه سطح توافق خدمات سازمان
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی