در برنامه پرسمان هفته سیما ی مرکز سمنان مطرح شد :
از ضرورت مقابله با فرار مالیاتی با همکاری سه قوا تا بخشودگی جرائم مالیاتی قابل بخشش
چاپ مطلب

پرسمان
مدیر کل امور مالیاتی استان سمنان در برنامه زنده پرسمان صدا و سیمای مرکز استان از ضرورت مقابله با فرار مالیاتی سخن گفت واعلام کرد : تقریبا 40 درصد از اقتصاد ما از پرداخت مالیات معاف است و در پدیده فرار مالیاتی مردم روش هایی را انتخاب می نمایند که بتوانند کمتر مالیات بپردازند و متأسفانه بخشی از اقتصاد ما زیر زمینی وپنهان است .
به گزارش روابط عمومی اداره کل ، عباس بی نیاز بیان کرد : فرار مالیاتی در مجموع به کار گیری روش هایی غیر قانونی است و مودی در صدد است از طریق حساب سازی ،جابه جا کردن حساب ونشان دادن بیش از اندازه هزینه های یک فعال اقتصادی بتواند مالیات کمتری بپردازد ویا از خلاءهای قانونی موجود استفاده نموده وعلاوه برآن اعتقاد راسخ به پرداخت مالیات ندارد .
وی در ادامه از ضرورت مبارزه با فرار مالیاتی با همکاری سه قوا سخن گفت وادامه داد :سازمان امور مالیاتی کشور به تنهایی نمی تواند با پدیده فرار مالیاتی مبارزه کند و نداشتن بانک اطلاعاتی جامع از فعالیت درآمدی افراد و فعالیتهای پولی و مالی می تواند زمینه را برای فرار مالیاتی ایجاد کند .
وی در ادامه افزود : هرچند اصلاح قانون مالیاتهای مستقیم و ارزش افزوده و پیاده سازی طرح جامع مالیاتی مقدمات بسیار خوبی برای لینک شدن کلیه اطلاعات فعالان محترم اقتصادی سراسر کشور بوده است و از سال آینده فرآیند اخذ مالیات براساس اسناد ومدارک مربوطه خواهد بود مگر آنکه برخلاف آن ثابت شود .
ایشان به فرار مالیاتی 40 هزار میلیارد تومانی در کشور اشاره و اذعان داشت : درخصوص مودیان محترمی که از سال بعد (اشخاص حقیقی )در خردادماه و (اشخاص حقوقی) در تیرماه اظهارنامه خود را تسلیم نمایند ،قاعده علی الرأس برچیده خواهد شد و باید مودیان محترم می بایست از ابتدای سالجاری اسناد ومدارک مربوط به رویدادهای مالی را جمع آوری کنند ودر این زمینه تا حد ممکن اطلاع رسانی شده است و اگر مودیان محترم دقیقا مالیات ابرازی را بر اساس اسناد و مدارک دقیق اعلام ننمایند و یا اینکه اظهارنامه تسلیم ننمایند ،این عمل آنها در ردیف جرائم غیرقابل بخشش خواهد بود و با تولید اظهارنامه های جدید بر مبنای اطلاعات موجود در سامانه ها ، مالیات واقعی از مودی مطالبه خواهد شد .
در ادامه بی نیاز در مورد ضرورت نصب صندوق فروش توسط پزشکان سخن گفت وعنوان کرد : پزشکان محترم مکلف بودند ازابتدای مهرماه سالجاری جهت راه اندازی سامانه فروشگاهی متصل به درگاه سازمان امور مالیاتی کشوراقدام و متاسفانه از سوی پزشکان استقبال خوبی صورت نگرفت وتنها 20 درصد دستگاه pos متصل به سامانه سازمان امور مالیاتی کشور را نصب و80 درصد پزشکان همچنان باقی مانده است .
مدیر کل امور مالیاتی استان سمنان تصریح کرد : سازمان امور مالیاتی کشور به تراکنش بانکی کلیه پزشکان از طریق همکاری بانک مرکزی دسترسی دارد و متخلفان را مشمول مالیات می نماید و از این پس نصب صندوق فروش مرحله به مرحله برای تمامی اصناف اجباری خواهد شد و تا پایان سالجاری 15 گروه از مودیان محترم مکلف به ثبت نام در سامانه نصب صندوق فروشگاهی سازمان امور مالیاتی کشورند که از ابتدای سال 99 دستگاههای pos برای این گروهها راه اندازی خواهد شد .
مدیر کل امور مالیاتی استان از مقابله با افراد سودجوء در زمینه اجاره کارتهای بازرگانی خبر داد وگفت : متأسفانه در برهه ای از زمان صدور و استفاده از کارتهای بازرگانی صوری واجاره ای در کشور مرسوم شد و در زمان صدور کارت بازرگانی می بایست تدابیرخوبی صورت پذیرد که آیا متقاضی صدور کارت بازرگانی دارای صلاحیت دریافت کارت بازرگانی را دارد ؟ آیا تاکنون به فعالیت اقتصادی و واردات کالا اقدام نموده است ؟آیا از گردش مالی خوبی برخوردار است ؟ سن و سال متقاضی برای فعالیت چگونه است ؟ این موارد بدلیل عدم توجه و ضعف قانونی صدور کارتمتاسفانه با پرداخت مبلغی ناچیز توسط سودجویان به برخی افراد بی بضاعت برای آنها کارت بازرگانی صادر که نه تنها خودشان در دسترس نیستند بلکه زندگی این افراد را مختل می نمایند که مالیاتهای سنگینی به نام این افراد صادر شده است که قابل مطالبه می باشد .
ایشان در ادامه بیان کرد : در استان ما تاکنون 40 میلیارد تومان فرار مالیاتی حاصل از اجاره کارتهای بازرگانی تشخیص داده شده و14 مورد مورد سوء استفاده قرار گرفته است و اکنون با همکاری قوه قضائیه ، پلیس محترم جرائم اقتصادی ،دادستان محترم ودفتر حقوقی دادستانی انتظامی هماهنگی لازم جهت مقابله با افراد سود جوء صورت گرفته است که این روند همچنان ادامه دارد .
بی نیاز با اشاره به ضرورت بخشودگی جرائم تا پایان سالجاری اذعان داشت : اگر مودیان محترم تا پایان مهرماه اصل بدهی وجرائم غیر قابل بخشش را پرداخت نمایند 100 درصد جرائم آنان بخشوده خواهد شد و اگر اصل بدهی را تاپایان مهر پرداخت ننمایند می توانند از آبان ماه تا پایان اسفند به صورت پلکانی نسبت به پرداخت آن اقدام نمایند .
وی در ادامه یادآور شد : به ازای هرماه تأخیر برای واحدهای تولیدی 2 درصد وبرای غیر تولیدی ها 4 درصد جریمه اعمال خواهد شد ومجموعا 90درصد برای تولیدی ها و80 درصد برای غیر تولیدی ها تا پایان سال بخشوده خواهد شد .
ایشان در پایان خاطر نشان کرد : اگر مودی محترم تا پایان سالجاری نسبت به بخشودگی جرائم قابل بخشش اقدام نکند به عنوان مودی بد حساب شناخته شده واز سال بعد به هیچ عنوان جریمه آنان بخشوده نخواهد شد ودر مورد مودیان خوش حساب از سال بعد 70 درصد برای تولیدی ها و50 درصد برای غیر تولیدی ها بخشوده خواهد شد.
در خلال این برنامه دکتر حسینی سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس عنوان کرد : در قانون بودجه 96،97و98 تماما عنوان کردیم که هرگونه افزایش درآمد مالیاتی باید از محل فرار مالیاتی باشد و این امر از طریق جلوگیری ، پیشگیری وشناسایی فرار مالیاتی امکانپذیر است .
سید حسن حسینی شاهرودی در ادامه با اشاره به اصلاحات صورت گرفته درقانون ادامه داد: هرچند شبهاتی در قانون وجود دارد که در حال اصلاح است و در چند هفته اخیر به قانون مالیات برارزش افزوده پرداخته شد وهمینطور آئین دادرسی مالیاتی اصلاح شد ودر سایر اصلاحات سعی براین بوده که مبنای قانون سامانه محور نه ممیزمحور باشد وارتباط مودیان را با ممیزان مالیاتی به حداقل ممکن برساند
سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس در ادامه اذعان داشت :در مورد لایحه صندوق فروش ایرادات شورای نگهبان برطرف واین صندوق در مبادی فروش کالا وخدمات قرار خواهد گرفت وهرگونه مبادله اقتصادی را رصد خواهد کرد .همچنین سامانه جامع مالیاتی به صندوق فروش متصل وتمام مودیان ارتباطشان به صورت سیستمی وشفاف خواهد بود .
ایشان با اشاره به مشکلات پیاده سازی طرح جامع مالیاتی در کشور اذعان داشت : سامانه طرح جامع مالیاتی مربوط به چند سال گذشته است ودر چندماه اخیر طی جلسه ای در کمیسیون اقتصادی مجلس از تمام 32 دستگاهی که باید به طرح جامع مالیاتی متصل شوند دعوت به عمل آمد درحالیکه برخی از این دستگاهها همکاری نکردند ،برخی کمی همکاری وبرخی خوب فعالیت کردند ویقیین داریم اگر عزم واراده ملی باشد می توان جلوی فرار مالیاتی را گرفت .

تاریخ خبر: 1398/07/24
کلمات کلیدی: فرار مالیاتی بخشودگی جرایم 

پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی