در راستای سخنان رئیس کل سازمان امور مالیاتی کشور:
جلسه هوشمند سازی نظام مالیاتی برگزار شد
چاپ مطلب

جلسه هوشمند سازی نظام مالیاتی با حضور رئیس، معاون فناوری و اطلاعات امور مالیاتی شهر و استان تهران و همچنین معاون فناوری های مالیاتی سازمان و هیات همراه در سالن جلسات این ستاد برگزار شد.
رئیس امور مالیاتی شهر و استان تهران، با اشاره به ظرفیت ها و پتانسیل اداره فناوری و اطلاعات، گفت: نگاه ما نباید نگاه بخشی باشد بلکه باید به صورت کلی و فرابخش باشد به همین منظور امور مالیاتی شهر و استان تهران به عنوان الگوی سایر استان ها، گام های موثری در زمینه پیشبرد اهداف کلان سازمان برداشته است.
ایشان همچنین با اشاره به نقش اثربخش فرآیندهای الکترونیکی مدرن در حذف زمینه های تخلف و فساد اداری، اظهار داشت: نظام مالیاتی زمانی به نظامی مدرن، چابک و هوشمند تبدیل خواهد شد که همه رکوردهای اطلاعاتی و به بیانی رساتر، ریزداده های مربوط به فعالیت ها و تراکنش های مالی و اقتصادی مودیان مبنای رسیدگی و محاسبه مالیات آنان باشد. وی افزود: بسیاری از تخلفات ناشی از شیوه ها و فرآیندهای سنتی است و با تغییر فرآیندهای سنتی در حوزه مالیات به فرآیندهای مدرن، زمینه و بستر بروز بسیاری از این تخلفات از بین خواهد رفت.
دکتر نوری، با تاکید بر ظرفیت های قانونی ماده 169، اذعان داشت: سازمان امور مالیاتی کشور به عنوان نهادی که وظیفه وصول عادلانه مالیات را برعهده دارد، کوشیده است در کنار تمام اقداماتی که برای الکترونیکی کردن فرآیندها و خدمات مالیاتی انجام داده با استفاده از این ظرفیت های قانونی نسبت به جمع آوری اطلاعات و ریزداده های متقن برای محاسبه و دریافت عادلانه مالیات اقدام کند; که یکی از مهمترین ظرفیت های قانونی،تبصره 5 ماده 169 می باشد که در این ماده تصریح شده است به منظور شفافیت فعالیت‏های اقتصادی و استقرار نظام یکپارچه اطلاعات مالیاتی، پایگاه اطلاعات هویتی، عملکردی و دارایی مودیان مالیاتی شامل مواردی نظیر اطلاعات مالی، پولی و اعتباری، معاملاتی، سرمایه‏ای و ملکی اشخاص حقیقی و حقوقی در سازمان امور مالیاتی کشور ایجاد شود.
در ادامه معاون فناوری و اطلاعات امور مالیاتی شهر و استان تهران ضمن ارائه گزارشی از عملکرد و مشکلات پیشرو اداره متبوع، گفت: امور مالیاتی شهر و استان تهران هم به لحاظ نیروی انسانی و هم به لحاظ گستردگی ادارات، منابع و مودیان شرایط خاص و ویژه ای دارد. وی افزود: با توجه به اینکه سازمان امور مالیاتی نه سنتی است و نه مدرن، بیشترین بار و مسئولیت تغییرات بر دوش مجموعه فناوری و اطلاعات میباشد که نگاه ویژه ای میطلبد.
معاون فناوری های مالیاتی سازمان با تشریح چشم انداز آتی نظام مالیاتی مدرن، بیان کرد: با اصلاحات بنیادین در نظام مالیاتی به دنبال افزایش کارایی سازمان و ارتقای عدالت مالیاتی و به تبع آن تحقق توسعه و عدالت اجتماعی هستیم.
وی با بیان اینکه مبارزه با فساد در تمامی مراحل مدرن سازی نظام مالیاتی مورد تاکید است، گفت: مدرن سازی نظام مالیاتی در دو گام دنبال شده است; در گام اول، فرآیندهای سنتی به فرایندهای مکانیزه و الکترونیکی تبدیل شده است و در گام دوم به دنبال جمع آوری ریزداده ها و اطلاعات واقعی مورد نیاز برای تحقق نظام مالیاتی هوشمند هستیم.
ایشان الزام قانونی در خصوص نصب و استفاده از سامانه های فروشگاهی را نیز ظرفیت مهم دیگری برای نظام مالیاتی دانست و اظهارامیدواری کرد با اجرای آن شاهد افزایش شفافیت مبادلات اقتصادی در کشور باشیم.
خانی، معاون فناوری های مالیاتی سازمان در خاتمه با اشاره به تاکید وزیر امور اقتصادی و دارایی مبنی بر حرکت به سمت مالیات هوشمند گفت: تلاش ما این است که نظام مالیاتی ما همانند نظام مالیاتی کشورهای پیشرو مبتنی بر ریزداده ها و اطلاعات متقن و واقعی باشد و این همان مالیات هوشمندی است که برای تحقق آن می کوشیم.تاریخ خبر: 1398/09/24
کلمات کلیدی: ماده 169 هوشمند سازی مالیاتی 

پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی