نقش طرح جامع مالیاتی در مبارزه با فرار مالیاتی و پولشویی
چاپ مطلب

تجارب گرانبهای سال های اخیر در عرصه اقتصاد و لزوم مبارزه جدی با پدیده شوم فساد اقتصادی و نیز قرار گرفتن کشور در برهه ای کاملا خاص و حساس، همگی دست به دست هم داده تا توجه مسئولان و دست اندرکاران کشور را به امر شفافیت اقتصادی و رفع ابهام در سطح کلان اقتصادی جلب نماید.
متاسفانه سابقه مفاسد بزرگ اقتصادی در کشور بیانگر این واقعیت غیر قابل انکار است که این قبیل مشکلات تلخ صرفا تحت لوای عدم شفافیت در عرصه اقتصادی رخ نموده و در نتیجه برای رفع این معضلات نخستین گام اساسی تلاش در جهت رفع ابهامات در عرصه فعالیت های اقتصادی و بانکی کشور می باشد.
اما باید توجه داشت که حرکت یک جانبه یک دستگاه یا سازمان اقتصادی و نظارتی به تنهایی نمی تواند از عهده حجم عدم شفافیت در اقتصاد بکاهد و در این راستا حرکت همه جانبه دستگاه های مختلف اقتصادی و نظارتی بهترین و ساده ترین مسیر در جهت افزایش شفافیت و پویایی اقتصادی در کشور می گردد. در این خصوص وظایف سازمان هایی چون سازمان امور مالیاتی کشور می تواند به یکی از اصلی ترین نقش های دولت در راستای تحقق چشم اندازهای درآمدی و نظارتی دولت بدل گردد.
اتخاذ قوانین و مقررات پویا و به روز در نظام مالیاتی کشور خود به تنهایی می تواند بخش قابل توجهی از مفاسد اقتصادی را در کشور مهار نماید. نظام جامع مالیاتی و بهره مندی از خدمات آن در زمینه مبارزه با فرار مالیاتی باعث می گردد تا بخش های مختلف نظارتی نسبت به فراریان مالیاتی و مفسدان اقتصادی اشراف لازم را داشته باشند.
اما باید توجه داشت که در این مسیر صعب، نظام مالیاتی به تنهایی نمی تواند از عهده مسایل و مشکلات موجود برآید. تعامل و همراهی دستگاه ها و بخش های مختلف دولتی و حاکمیتی در تکمیل بانک اطلاعاتی سازمان امور مالیاتی در زمینه اجرای نظام جامع مالیاتی از جمله شاه راه های بسیار مهمی است که از باعث یک نفع چند جانبه برای کشور و نظام اقتصادی آن خواهد بود. تکمیل و بهره گیری از بانک اطلاعات نظام جامع مالیاتی از یک سو زمینه ساز شناسایی مودیان مالیاتی جدید و یا فراریان مالیاتی خواهد بود و از سوی دیگر زمینه ساز یک عدالت مالیاتی در کشور. اما آنچه که می تواند مهم تر از هر دو مورد فوق باشد، داشتن مرجع و منبعی است که بتواند اطلاعات کامل مودیان و فعالان اقتصادی را در خود ثبت و ضبط نماید.
بدون شک یکی از مهم ترین چالش های موجود در مبارزه با مفاسد اقتصادی همچون پولشویی و یا فرار مالیاتی، عدم وجود یک منبع و بانک اطلاعاتی قابل اعتماد در کشور بود تا از طریق آن بتوان منافع و یا فعالیت های اقتصادی فعالان اقتصادی را از طریق آن رصد نمود. همین امر باعث شد تا زمینه برای فساد و رانت بسیاری از مفسدین اقتصادی مهیا شود.
حال که در نظام قضایی کشور اراده مصمم تری در برخورد با مفاسد و جرایم اقتصادی مهیا شده است، چه خوب است که بخش های مختلف دولت و نظام، سازمان امور مالیاتی کشور را در امر خطیر ایجاد و تکمیل بانک اطلاعاتی مودیان مالیاتی همراهی نمایند تا شاهد یک مرجع اطلاعاتی قدرتمند در زمینه فعالیت های اقتصادی مودیان مالیاتی باشیم تا از این طریق نیز راه را بر بسیاری از مفسده های اقتصادی آینده ببندیم.


تاریخ یادداشت: 1398/10/23
کلمات کلیدی:
پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی