یک فنجان چای در روابط عمومی
گفتگو با معاون شهرستان های اداره کل امور مالیاتی استان چهارمحال و بختیاری
چاپ مطلب

یک فنجان چای در روابط عمومی
یکی از مهمترین وظایف روابط عمومی ها به عنوان سخنگوی دستگاه های اجرایی، اتخاذ راهبرد فعال در اطلاع رسانی به موقع و شفاف سیاست ها و خط مشی های سازمان ها به شهروندان و رویکرد تعاملی در انعکاس نظرات و پیشنهادات مردم و شهرودان به مسئولین و مدیران می باشد.
با توجه به شیوع ویروس کرونا و شرایط خاص کشور و عدم امکان برگزاری نشست های خبری بر آن شدیم تا در برنامه "یک فنجان چای در روابط عمومی" با حضور مدیر کل و مدیران مالیاتی استان، سیاست ها و برنامه های فراروی نظام مالیاتی و اداره کل در سال 1399 را برای اصحاب رسانه، شهروندان و هم استانی های گرامی تشریح نماییم.
در ادامه مصاحبه آقای سید عبدالله هاشمی معاون شهرستان های اداره کل امور مالیاتی استان را در برنامه "یک فنجان چای در روابط عمومی" می خوانیم:
جناب آقای هاشمی به عنوان اولین سوال اهمیت مالیات برای اقتصاد کشور و ضرورت های فرهنگ سازی مالیاتی در شرایط کنونی کشور چیست؟
مالیات مهمترین عامل رشد و توسعه جامعه است و موجب رونق اقتصادی و ارتقای شاخص های آن، تحقق عدالت اجتماعی، افزایش خدمات و عمران و آبادانی کشور می شود . از طرفی همانطور که می دانیم مردم و دولت دو طرف نظام مالیاتی اند. لذا برای اینکه نظام مالیاتی با حداکثر کارآمدی و اثربخشی همراه شود، باید هر دو طرف از یکدیگر شناخت جامعی داشته باشند و یک اقناع عمومی خیلی خوب در خصوص تاثیرات مثبت مالیات در زندگی شهروندان صورت بگیرد. لزوم فرهنگ سازی مالیاتی و آگاه ‎ سازی عموم مردم از مزایا و آثار مثبت پرداخت مالیات برای جامعه و تاثیرات قابل توجهی که مالیات در رشد و توسعه اقتصادی کشور و تحقق سیاست‌های کلان اقتصادی به همراه دارد، باید برای جامعه تبیین شود.
با توجه به شیوع ویروس کرونا،
سازمان امور مالیاتی مهلت تسلیم اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده را تا تاریخ 31 فروردین تمدید نموده، آیا این مهلت قابل تمدید مجدد می باشد؟
با توجه به درخواست های مکرر فعالان اقتصادی به سبب شرایط حادث شده ناشی از شیوع ویروس کرونا، طی بخشنامه ای از طرف سازمان امور مالیاتی کشور، مهلت تسلیم اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده دوره چهارم ( زمستان 1398)، تا پایان روز چهارشنبه مورخ 31 اردیبهشت ماه 1399 تمدید گردید .
براین اساس، امکان برخورداری صد درصد بخشودگی جریمه عدم تسلیم اظهارنامه در موعد مقرر و همچنین جریمه تاخیر در مدت یاد شده در صورت درخواست کتبی برای مودیان فراهم می باشد .
البته پیش از این نیز مهلت تسلیم اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده دوره زمستان 1398 تا پایان فروردین ماه تمدید شده بود، که با توجه به تداوم شرایط خاص ناشی از ویروس کرونا در کشور، این مهلت تا پایان اردیبهشت ‎ ماه افزایش یافت .
لذا مودیان نظام مالیات بر ارزش افزوده، به منظور ارایه اظهارنامه مالیاتی خود می باید به سایت عملیات الکترونیک مالیات بر ارزش افزوده به آدرس WWW.EVAT.IR مراجعه نمایند .
با توجه به محدودیت های تردد اعلام شده در هفته های قبل توسط ستاد ملی کرونا و تعطیلات نوروزی، چه تمهیداتی برای انجام کارهای مودیان مالیاتی در شهرستان ها اندیشیده شده ؟
به منظور جلوگیری از گسترش بیماری کرونا و همچنین تکریم مودیان محترم مالیاتی و همکاران سازمان و جلوگیری از تردد مودیان به مرکز استان سعی شده است نهایت اختیارات را به روسای امور مالیاتی شهرستان ها از طرف مدیر کل و بنده تفویض شود تا نیازی به مراجعه شهروندان به مرکز استان نباشد. و احیانا در صورت نیاز تا جایی که امکان داشته باشد سعی کرده ایم ما در ادارات شهرستان ها حضور پیدا کنیم و کار مردم و مودیان را انجام دهیم که خدایی نکرده برای هم استانی ها و مردم عزیزمان در این خصوص با مشکلی مواجه نشوند. همچنین، جلسات هیات های حل اختلاف مالیاتی برای اشخاص حقیقی و حقوقی درکلیه منابع مالیاتی در شهرستان ها هم مثل مرکز استان تا پایان فروردین سال 1399 لغو گردید .
جهت تحقق شعار سال و حمایت از جهش تولید در شهرستان های استان چه برنامه ای در دستور کار دارید؟
یکی از مهمترین ابزاری که توسط نظام مالیاتی در سطح کلان و در استان ما برای هدایت و اجرای برنامه های کلان اقتصادی و اجتماعی بکار گرفته می شود موضوع مشوقهای مالیاتی است .
مشوقهای مالیاتی نوعی سیاست مالیاتی هستند که از طریق آن می توان به طیف وسیعی از اهداف توسعه ای، افزایش سرمایه گذاری به گروه های خاصی از سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی و افزایش اشتغال رسید. این امتیازات مالیاتی به شکل تعطیلی، تخفیف، ترجیحات، ارفاق، اعتبار و تعویقات مالیاتی اعطا می شوند .
این قانون با ایجاد مشوق های جدید مالیاتی، شرایط جدیدی را برای مودیان نظام مالیاتی فراهم کرده است. ساماندهی معافیت های مالیاتی، منطقی سازی نرخ و طبقات مالیاتی در بخش اشخاص حقیقی، افزایش سقف بدهی بابت ممنوع الخروجی، حذف مالیات علی الراس و یکسان سازی مالیات حقوق کارکنان دولت و بخش خصوصی، از مهمترین رویکردهای حاکم بر قانون مالیات های مستقیم است که به منظور تشویق فعالان اقتصادی به پرداخت مالیات، ایجاد انگیزه کسب و کار و هدفمندسازی معافیت های مالیاتی به تصویب رسیده است .
لذا ما در شهرستان های استان و به تمامی مدیرانمان تاکید کرده ایم که از این ظرفیت های قانونی و دیگر موارد به نحو احسن جهت کمک به تولید و اشتغال استان استفاده نمایند.
جناب آقای هاشمی، اداره کل امور مالیاتی استان چه کمکی به امر توسعه در شهرستان های استان می تواند داشته باشد ؟
خوب همانطور که استحضار دارید اداره کل امور مالیاتی استان در سال گذشته بالغ بر 1000 میلیارد ریال از محل وصول مالیات بر ارزش افزوده به شهرداری ها ، دهیاری ها و مناطق عشایری استان پرداخت نموده است که این مبالغ طبق شاخص هایی که وجود دارد بین همه شهرداری ها و شهرستان های استان توزیع شده است که یقینا این مبالغ کمک شایانی در توسعه زیرساخت های شهری و روستایی استان خواهند داشت.
به عنوان آخرین سوال;
در یک جمله نظرتان را در خصوص برنامه "یک فنجان چای در روابط عمومی" بفرمایید؟
برنده ترین سلاح، سلاح تبلیغ است، که روابط عمومی در برنامه(یک فنجان چای در روابط عمومی) از آن به بهترین نحو در انعکاس عملکرد اداره کل استفاده می کند. .

تاریخ خبر: 1399/01/28
کلمات کلیدی: فرهنگ سازی مالیاتی بخشودگی جرائم یک فنجان چای در روابط عمومی مالیات ستانی 

پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی