اهمیت فرهنگ سازی مالیاتی درمدارس
چاپ مطلب

یکی از مقوله های مطرح در سالهای اخیر که میزان زیادی از تلاشهای دولت و مسئولین برآن معطوف شده بحث " مالیات " است .نقش مالیات در اقتصاد کشور طی دهه های اخیر به قدری پررنگ شده که سیاستهای ترسیمی دولت ها بر آن استوار شده است. تصمیمات و سیاستهای کلان اقتصادی مسئولین و دولتمردان ما نیز برای ایجاد امکانات رفاهی مورد نیاز مردم با اتکا بر مالیات شکل گرفته و تجهیز و پیشبرد این پروژه ها به مدد درآمدهای مالیاتی میسر شده است. لیکن تحقق این امر نیازمند آگاهی روز افزون مردم از کارکرد و اثر گذاری مالیات در جامعه است لذا اگر مردم بدانند پولی که به عنوان مالیات به دولت می پردازند صرف آبادانی کشور و ایجاد امکانات رفاهی از جمله ساخت مدارس و تجهیز مدارس به تکنولوژی روز دنیا برای فرزندان خودشان می شود، با میل و رغبت بیشتری حاضربه مشارکت در این امر می شوند.
از آنجا که اقناع افکار عمومی برای همکاری با دستگاه مالیاتی و مشارکت در پرداخت مالیات نیازمند ترویج فرهنگ مالیاتی و ایجاد اعتماد عمومی می باشد، از این رو اهمیت فرهنگسازی در خصوص مالیات بسیار حیاتی است. اطلاع از آخرین تغییرات و تحولات ایجاد شده در سطح دنیا را ابزارهای اطلاع رسانی و رسانه های گروهی ، ممکن می سازند . در این بین ایجاد فرهنگ عمومی یکی از وظایف دشوار این رسانه ها و بویژه سازمانهای متولی امر می باشد.
استفاده از ابزارهای نوین اطلاع رسانی و راههای فرهنگ سازی در جهت ایجاد اعتماد در مودیان مالیاتی و به تبع آن اقناع جامعه فرصت مغتنمی است که موجب خواهد شد تصویر خوبی از مالیات در ذهن مردم حک گردد. انتقال مفاهیم فرهنگ مالیاتی به دانش آموزان در مدارس نیز از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است چرا که اگر فرزندانمان در همان سنین کودکی در مدارس با اهمیت مالیات و چگونگی مصرف مالیات در جامعه آشنا شوند بی شک در آینده رویکردی تخصصی تر به مقوله مالیات خواهند داشت.
متاسفانه به دلیل عدم آموزش کافی برداشت فرزندان ما از مفهوم مالیات درست و کامل نمی باشد.در حالیکه اکثر کشورهای پیشرفته دنیا در پایه های آغازین تحصیلی سعی در آموزش مالیات به گروه های سنی پایین تر دارند.
بی شک تاثیر فرهنگسازی مالیاتی در مدارس با هدف نهادینه کردن فرهنگ مالیات و مسئولیت پذیری و آگاه سازی مردم بویژه اولیای دانش آموزان و ایجاد اعتماد و ارتباط نزدیک و صمیمانه با نظام مالیاتی بر کسی پوشیده نیست.
در این راستا اجرای سیاست ها و برنامه های فرهنگ سازی مالیاتی در مدارس و اطلاع رسانی در امر مشارکت مردم در پرداخت مالیات به عنوان یک وظیفه اجتماعی و قانونی ،توسط دولت بسیار حائز اهمیت است. به همین منظور ، جهت تبیین عمومی آثار مشارکت مردم در پرداخت مالیات، می توان به اعتلا و گسترش آموزش همگانی مالیات در مدارس و آموزش عالی با مد نظر قراردادن مقوله ی هزینه کرد منابع مالی حاصل از مالیات در بخش های آموزش عمومی و آموزش عالی پرداخت.دانش آموزان به عنوان شهروندان موثر آینده در خط مقدم آموزش حقوق شهروندی قرار دارند بنابراین در کتاب های درسی،سایت های آموزشی، مجلات علمی و فرهنگی، دفترچه آموزشی و کتاب های فوق برنامه مباحثی در خصوص فرهنگ مالیاتی به صورت تخصصی و آموزشی در اختیار دانش آموزان قرارگیرد تا اصل فرهنگ سازی به خوبی نهادینه شود.


تاریخ یادداشت: 1399/03/03
کلمات کلیدی:
پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی