مدیر کل امور مالیاتی استان اردبیل تاکید کرد:
رویکرد اصلی سازمان امور مالیاتی کشور حرکت از سمت مالیات سنتی به سوی مالیات هوشمند است
چاپ مطلب

به گزارش روابط عمومی اداره کل امور مالیاتی استان اردبیل مدیر کل امور مالیاتی استان اردبیل در نشست خبری با اصحاب رسانه که به مناسبت هفته فرهنگ مالیاتی برگزار شد، حرکت از سمت مالیات سنتی به سوی مالیات هوشمند که داده محور و بر پایه اطلاعات است را رویکرد اصلی سازمان امور مالیاتی دانست.
قلی زاده گفت: فرهنگ مالیاتی به معنای باورها و شناخت مردم در مورد مالیات و لزوم پرداخت آن توسط آن هاست. در واقع یک باور دو طرفه بین دولت و مردم است و رسانه ها در این بین می توانند با تبیین اهداف سازمان امور مالیاتی کشور نقش موثری در این زمینه ایفا نمایند.
قلی زاده آموزش و مشاوره مودیان، تکریم ارباب رجوع و معرفی مودیان نمونه، ایجاد ارتباط تنگاتنگ با مجامع صنفی و اتحادیه ها و ... را از مهمتری مواردی دانست که میتوان برای توسعه فرهنگ مالیاتی انجام داد.
وی در خصوص میزان تحقق درآمدهای مالیاتی در سال گذشته گفت: از مبلغ 466 میلیارد تومان مالیات دریافتی سال 98، مبلغ 94 میلیارد تومان عوارض به صورت مستقیم به حساب شهرداری‌ها و دهیاری‌ها واریز شده است تا صرف توسعه زیرساخت‌ها، ارتقای خدمات و عمرانی شهری و روستایی شود.
مدیر کل امور مالیاتی افزود: برون سپاری نقل و انتقال املاک در راستای تکریم ارباب رجوع، ابلاغ الکترونیکی اوراق مالیاتی برای جلوگیری از ترددهای غیرضروری به دلیل شرایط خاص بیماری کرونا، ابلاغ بخشودگی جرایم مالیاتی برای رضایتمندی مودیان، ارتقاء سطح تمکین داوطلبانه مودیان (پایبندی مودیان به تکالیف و رعایت قوانین مالیاتی از سوی آنان) از اهدافی است که سازمان امور مالیاتی در پی تحقق آن است.
قلی زاده خاطر نشان کرد: الکترونیکی کردن فرایندهای مالیاتی و راه اندازی و استفاده از سامانه فروشگاهی مکملی برای هوشمند سازی نظام مالیاتی است که در آن داده های خام تبدیل به اطلاعات قابل استفاده خواهد شد
وی در خصوص تسهیلات سازمان امور مالیاتی برای حمایت از تولید کنندگان و اصناف آسیب دیده از کرونا نیز گفت:در راستای اجرای مصوبه شورای هماهنگی سران محترم قوا برای رضایتمندی مودیان ارائه اظهار نامه الکترونیکی دو ماه تمدید شده است. بنابراین صاحبان مشاغل و اشخاص حقیقی بجای خرداد ماه تا پایان مرداد ماه سالجاری و صاحبان اشخاص حقوقی، املاک و مستغلات تا پایان تیر ماه فرصت دارند نسبت به ارائه اظهارنامه مالیاتی اقدام نمایند.
مدیر کل امور مالیاتی استان اردبیل از مودیان محترم مالیاتی خواست در موعد مقرر اظهارنامه خود را تسلیم نمایند تا بتوانند از تبصره ماده 100 ق.م.م استفاده نمایند. وی گفت: امسال برای اولین بار دریافت مالیات بر اساس مالیات مقطوع خواهد بود که بر اساس درآمد و هزینه است.
قلی زاده در مورد مالیات بر خانه‌های خالی گفت: وزارت راه و شهرسازی باید سامانه ای را برای شناسایی خانه های خالی با اخذ اطلاعات از کلیه سازمان ها مانند شهرداری، وزارت نیرو و ... تهیه کند و برای اجراء در اختیار سازمان امور مالیاتی کشور قرار دهد. این سامانه هنوز کامل نشده و در حال تکمیل است. وی افزود: حکم این قانون از سال 95 است این موضوع در قانون بودجه هم تاکید شده طبق قانون اگر ملکی خالی شناسایی شود سال بعد از آن معاف از مالیات است اما سال دوم نصف مالیات ارزش اجاری ملک، سال سوم تمام مالیات ارزش اجاری و سال چهارم یک و نیم برابر ارزش اجاری به عنوان مالیات اخذ خواهد شد.

تاریخ خبر: 1399/04/21
کلمات کلیدی: نشست خبری قلی زاده به مناسبت هفته فرهنگ مالیاتی 

پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی