نظام مالیات بر ارزش افزوده در ایالات متحده امریکا
چاپ مطلب

مالیات بر ارزش‌افزوده یکی از جدیدترین انواع پایه‌های مالیاتی است که به‌عنوان مالیاتی غیرمستقیم بر مصرف کالاها و خدمات اعمال می‌شود. این نوع مالیات با کمترین میزان آسیب و تبعات اقتصادی، ابزاری موثر در جهت تصحیح الگوی مصرف در جامعه و تنظیم قیمت‌ها شناخته می‌شود. مالیات بر ارزش‌افزوده یا مالیات بر مصرف، در دنیا از مقبولیت خاصی برخوردار است و در بیش از 180 کشور جهان، وضع و اجرا می‌شود. در این یادداشت سعی داریم نظام مالیات بر ارزش افزوده در ایالات متحده آمریکا را از نقطه نظر ماهیت، نرخ‌ها و معافیت‌های مربوط به آن به صورت خلاصه بررسی نماییم.
در ایالات متحده، موضوع مالیات بر ارزش افزوده همواره به عنوان یکی از جنجالی ترین موضوعات مالیاتی مطرح بوده و دیدگاه‌های موافق و مخالف زیادی در ارتباط با آن مطرح گشته است. در این کشور، مالیات بر ارزش افزوده به معنای رایج آن در دنیا وجود ندارد و این نوع مالیات به شکل مالیات بر مصرف اعمال شده و نرخ آن از یک ایالت به ایالت دیگر متفاوت است.
شرایط اقتصادی هر ایالت و میزان درآمدهای مالیاتی به دست آمده از آن بر نرخ مالیات آن ایالت اثرگذار است و در مجموع می‌توان گفت، ایالات متحده یکی از پایین‌ترین نرخ‌های مالیات بر مصرف در جهان را داراست و حداکثر نرخ مالیات بر مصرف در این کشور 10 درصد است.
در ایالت‌های مختلف این کشور، مالیات بر مصرف در سطوح ایالتی و یا فدرال و یا اغلب، ترکیبی از هر دو نوع اجرا می‌شود.
بر این اساس، در 45 ایالت این کشور و همچنین منطقه کلمبیا، مالیات‌های فدرال و در 38 ایالت، مالیات‌های ایالتی یا محلی جمع‌آوری می‌شود که نرخ مالیات ایالتی در بعضی موارد از نرخ مالیات فدرال فراتر می‌رود. پنج ایالت تنسی، لوییزیانا، آرکانزاس، واشینگتن و آلاباما دارنده بالاترین نرخ مالیات‌های ترکیبی ایالتی و فدرال هستند.
مالیات بر مصرف در نظام مالیاتی ایالات متحده، مالیاتی است که بر خرید کالاها و خدمات اعمال می‌شود و برخلاف نظام مالیات بر ارزش افزوده رایج در دنیا که در آن مالیات بر ارزش افزوده از کل زنجیره تأمین کالا و خدمات ( از مواد اولیه خام تا کالای نهایی) دریافت می‌شود، تنها به حلقه آخر یا همان مصرف‌کننده نهایی تعلق می‌گیرد. تمامی فروشنده‌ها و صاحبان کسب‌وکار در امریکا موظف‌اند در نظام مالیات بر مصرف این کشور ثبت نام کرده و مالیاتی به نرخ حداکثر 10 درصد را از مصرف‌کنندگان نهایی دریافت و پس از جمع‌آوری، در مواعد مقرر و به صورت دوره‌ای به دولت تسلیم نمایند. بنابراین جمع‌آوری مالیات بر مصرف بر عهده فروشندگان کالا و خدمات است و در این راستا هرگونه کوتاهی در عدم تسلیم مالیات‌ها به دولت، جریمه‌های بسیار سنگینی را به دنبال دارد.
چگونگی اعمال معافیت مالیاتی در هر ایالت، متفاوت است اما به‌طورکلی عمده معافیت‌ها مشمول کالاهای ضروری همچون مواد غذایی و یا داروهای نسخه دار می‌شوند. در برخی ایالت‌ها نیز معافیتی در کار نبوده و به جای آن، مالیات با نرخ‌های بسیار پایین در نظر گرفته می شود. به طور معمول، اعمال معافیت مالیات بر مصرف در امریکا به سه عامل بستگی دارد: نوع کالا یا خدمات خریداری شده، ماهیت خریدار یا مصرف کننده و عامل سوم، نوع کاربرد کالا یا خدمات خریداری شده.
در مورد اول باید گفت، برخی کالاها یا خدمات برای بقا و توان ادامه زندگی خریداری می‌شوند مانند مواد غذایی و داروهایی که با نسخه تجویز می‌شوند، در این حالت این قبیل کالاها معمولا در هر ایالتی از معافیت مالیاتی برخوردار هستند. مورد دوم، ماهیت خریدار یا مصرف کننده نهایی است که اغلب دربرگیرنده ارگان‌ها یا نهادهای دولتی، بنیادهای خیریه فاقد درآمد، نهادهای مذهبی و سازمان ها و نهادهای آموزشی است. در آخر چنانچه کالاها و یا خدمات خریداری شده در زمینه کشاورزی، تولید و توسعه صنعت به کار گرفته شوند و یا به مصارف عام المنفعه چون کنترل آلودگی هوا برسند، از پرداخت مالیات معاف خواهند بود.
منابع:
1- https://taxfoundation.org/2020-sales-taxes/
2- http://world.tax-rates.org/united-states/sales-tax
3- www.bizfilings.com


تاریخ یادداشت: 1399/05/11
کلمات کلیدی:
پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی