اهمیت ابلاغ الکترونیکی
چاپ مطلب

به منظور تسهیل در فرآیند مالیات ستانی و کاهش رفت وآمد مودیان به ادارات مالیاتی، سازمان مالیاتی کشور امکانی جهت ابلاغ اوراق مالیاتی بصورت الکترونیکی فراهم نموده است. بر همین اساس سازمان امور مالیاتی کشور، با استناد به قانون مالیاتهای مستقیم و سایر قوانین مربوط، سازوکارهای ابلاغ الکترونیکی اوراق مالیاتی را به اجرا درآورده است . با این روش، شکل و فرآیند ابلاغ از حالت سنتی(کاغذی)به صورت جدید (الکترونیکی) تغییر یافته و به جای تشریفات اداری حضوری ابلاغ، فرایند ابلاغ بصورت فنی (سامانه های مالیاتی) به اجرا در می آید.
طرح ابلاغ الکترونیکی اوراق مالیاتی پس از اجرای آزمایشی در ادارات کل امور مالیاتی استان قم و غرب استان تهران، به صورت گام به گام ابتدا در استان های سمنان و لرستان و پس از تاریخ 1399/02/01 در سطح ادارات کل امور مالیاتی شهر و استان تهران پیاده سازی شده است، با عنایت به نامه شماره 18203 مورخ1399/02/27 سرپرست محترم نهاد ریاست جمهوری موضوع تسریع در الکترونیکی سازی بخشی از خدمات سازمان امور مالیاتی کشور و نظر به ضرورت تسهیل فاصله گذاری اجتماعی به منظور جلوگیری از شیوع بیماری کرونا، مقرر گردید، طرح ابلاغ الکترونیکی اوراق مالیاتی در گام نهایی از تاریخ 1399/03/25در تمامی ادارات کل امور مالیاتی سراسر کشور به اجرا در آید.
بنا بر اعلام سازمان امـور مالیـاتی، تمامی مودیان دارای پرونده‌ مالیاتی در این ادارات کل، می‌توانند با مراجعه به سامانه عملیات الکترونیک این سازمان به نشانی www.tax.gov.ir و ثبت درخواست استفاده از خدمات ابلاغ الکترونیکی، حساب کاربری ابلاغ الکترونیکی را برای خود فعال کرده و از مزایای این طرح استفاده کنند.
با استفاده از این سامانه، مودیان مالیاتی اعم از اشخاص حقیقی، حقوقی و تشکلهای قانونی می توانند بدون مراجعه به واحدهای مالیاتی در کوتاه ترین زمان ممکن اوراق مالیاتی خود را مشاهده کنند.
توضیح اینکه ابلاغ الکترونیکی تمام پیامدهای ابلاغ واقعی را در برخواهد داشت و چنانچه مودی ظرف دو هفته از تاریخ بارگذاری اوراق مالیاتی در سامانه ، اوراق مذکور را مشاهده نماید، تاریخ مشاهده اوراق به عنوان تاریخ ابلاغ واقعی در سامانه ثبت و این تاریخ ملاک محاسبه مواعد قانونی دیگر است.
با توجه به دامنه گسترده اوراق ابلاغ مالیاتی، الکترونیکی شدن ابلاغ اوراق، نتایج زیر را به دنبال خواهد داشت:
1-کاهش رفت و آمدهای غیرضروری مودیان محترم مالیاتی و صرفه جویی در وقت و هزینه آنان2-کوتاه شدن فرآیندهای مالیاتی و جلوگیری از بلاتکلیفی مودیان یا تأخیر در قطعیت پرونده های مالیاتی3- ایجاد امکان صدور گواهی های مالیاتی در کوتاهترین زمان ممکن (کاهش میانگین مدت زمان از 10 الی 15 روز به حدود 1 روز). نظر به اینکه مانده بدهی در لحظه قابل رویت است، برای مودیان فاقد بدهی، امکان درخواست و صدور گواهی مالیاتی در همان روز وجود دارد.4-امکان واکنش به موقع مودیان محترم نسبت به اوراق ابلاغی و جلوگیری از تضییع حق آنان5-عدم امکان دسترسی افراد غیر مسوول به اوراق مالیاتی مودیان در کلانشهرها6-کاهش آلودگی هوا خصوصا7-امکان دسترسی مودیان به تمامی اوراق مالیاتی ابلاغ شده (اوراق ابلاغ شده قبلی و اوراق جدید به صورت همزمان) و عدم نیاز به بایگانی فیزیکی توسط مودی8-بارگذاری تمامی اوراق مربوط به یک مودی (با پرونده های مختلف) در یک حساب کاربری9-کاهش هزینه های کشور.
در نهایت می توان گفت که این حق مردم است که در مقابل پرداخت مالیات و سایر حقوق دولتی، خدمات عمومی دولت را آسان‌تر، یکجا و کم هزینه‌تر دریافت کنند.
وامروز با فراهم آمدن زیرساخت‌های دولت الکترونیکی و توسعه مطلوب دسترسی مردم به شبکه‌های ارتباطی و اطلاعاتی و نیز حمایت و پیگیری دولت محترم وقت آن رسیده است تا با حرکت به سمت هوشمندسازی فرآیندها، پاسخگویی، شفافیت و مقابله با فساد و از همه مهم‌تر تسهیل ارائه خدمت به هموطنان تحقق یابد. البته شیوع کرونا نیز دلیلی دیگر بر شدت گرفتن تلاش‌های مربوط به الکترونیکی و هوشمند شدن خدمات شده است که این فرصت را دولت و تمامی دستگاه‌های اجرایی مغتنم دانسته و برای حذف مراجعه حضوری مردم و ارائه خدمات الکترونیکی موانع یکی در پی دیگری از جلوی راه توسعه دولت الکترونیکی برداشته می‌شود.


تاریخ یادداشت: 1399/05/11
کلمات کلیدی:
پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی