آثار پرداخت مالیات در جامعه
چاپ مطلب

در جوامع پیشرفته و توسعه یافته مالیات به عنوان اصلی ترین ابزار دولت برای اجرای سیاست های توسعه ای و رفاه می باشد. این امر در برخی از کشورهای دنیا تا بدان جا پیشرفته است که به عنوان تنها ابزار درآمدی دولت ها به حساب می آید.
بدون شک شهروندان و افراد یک جامعه با مشاهده تلاش های دولتمردان خود و بهره گیری ایشان از درآمدهای مالیاتی علاوه بر آنکه نسبت به پرداخت مالیات خود طیب خاطر و احساس خوشایندی خواهند داشت، در خصوص مشارکت بیشتر و فعال تر در این حوزه نیز اقدام خواهند نمود.
با گذشت بیش از یک دهه از اجرای موفق قانون مالیات بر ارزش افزوده اگر بخواهیم در جایگاهی منصفانه و بیطرفانه به اثرات و دستاوردهای نظام اقتصادی و مالیاتی کشور نظری اجمالی بیفکنیم، باید اقرار نماییم که اجرای موفق این قانون منشا تحولات و دستاوردهای مثبتی در عرصه اقتصادی و اجتماعی کشور بوده است. اگرچه حتی فهرست نمودن آثار اجرای موفق قانون مالیات بر ارزش افزوده در این مقال نمی گنجد، اما با بیان و تحلیل یکی از دستاوردهای این قانون می توان به عمق تحول بخشی قوانین نظام مالیاتی در ساختارهای کلان کشور واقف گردید.
براساس آمار رسمی سازمان امور مالیاتی کشور نرخ مالیات بر ارزش افزوده در سال 1399 معادل 9 درصد می باشد که از این میزان 3 درصد سهم شهرداری ها و دهیاری هاست. همچنین آمار رسمی نظام مالیاتی کشور مبین آن است که از ابتدای اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده تا پایان فروردین ماه 1399، بالغ بر 129 هزار میلیارد تومان در قالب عوارض در اختیار شهرداری ها و دهیاری های سراسر کشور، وزارت کشور و سایر مراجع تعیین شده در قانون قرار گرفته است.
فعالیت های چشمگیر شهرداری های کلان شهرهای کشور در طول یک دهه اخیر اگرچه مرهون تلاش های همه جانبه بخش های اجرایی بوده است، اما بدون شک سهم بالای درآمدهای مالیاتی که تا پیش از اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده درآن به میزان صفر بوده است، بیانگر اثرگذاری نظام مالیاتی کشور در عمران و آبادی شهرهای کشور می باشد. اما نکته ظریف و مغفول مانده در این آمار توجه به بحث دهیاری ها و اختصاص سهمی از محل درآمدهای مالیات بر ارزش افزوده برای ایشان است. شاید یکی از دستاوردهای غیرمادی و پنهان اجرای قانون مالیات برارزش افزوده را بتوان در این مسئله جست که این قانون توانست گامی بلند و موثر در اجرایی شدن عدالت مالیاتی در کشور بردارد.
از همان نخستین روزهای اجرای این قانون یکی از محل های مناقشه میان مخالفان و مدافعان اجرای مالیات بر ارزش افزوده، بحث عدالت اجتماعی و پرداخت مالیات بیشتر از سوی پر مصرف ترین ها و اختصاص مناسب و صحیح درآمدهای مالیاتی جهت آحاد شهروندان و افراد جامعه بوده است. حال با اختصاص یافتن بخشی از درآمدهای مالیات بر ارزش افزوده جهت دهیاری ها و شهرداری های سراسر کشور می توان به قطعیت اعلام داشت که یکی از درآمدهای عمومی کشور که برای تک تک افراد و شهروندان ایرانی اختصاص یافته است، درآمد مالیات بر ارزش افزوده می باشد.
عدالت اجتماعی و در پس آن عدالت مالیاتی امری است که در این روزهای پرخطیر کشور می تواند مرهمی بر آلام بسیاری از اقشار فرودست جامعه بوده و بیان این آمار و ارقام از سوی دستگاه های ذی ربط می تواند گامی بلند و موثر در راستای باور عدالت اجتماعی در اذهان عمومی باشد.


تاریخ یادداشت: 1399/05/12
کلمات کلیدی:
پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی