معاون درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور در خراسان جنوبی گفت: نفت یک دارایی و سرمایه بین نسلی است و ما نباید این سرمایه خدادادی را خرج دارایی و امورات فعلی خود کنیم و آینده فرزندان را نادیده بگیریم.
چاپ مطلب

تودیع و معارفه مدیرکل امور مالیاتی خراسان جنوبی
مراسم تودیع و معارفه مدیرکل امور مالیاتی خراسان جنوبی با حضور معاون درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور، معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری، مدیرکل امور اقتصادی استانداری، مدیران دستگاههای تابعه وزارت امور اقتصادی و دارایی استان و کلیه همکاران اداره کل امور مالیاتی به صورت ویدئوکنفرانس برگزار گردید.
در این دیدار آقای سیدحسن عسکری سرپرست اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی ضمن عرض خیر خیرمقدم و تشکر از همراهی همکاران جهت تحقق اهداف و برنامه ها، به ارائه گزارش اقدامات صورت گرفته پرداخت و گفت: اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی با همراهی و همدلی مودیان محترم مالیاتی و مدیران سایر دستگاهها توانسته است اهداف و برنامه های تعیین شده از سوی سازمان امور مالیاتی کشور را به نحو شایسته ای محقق کند و در یک فضای امن و بدون التهاب وصول با اصول را سرلوحه کار خود قرار دهد. در حال حاضر حدود 85 درصد درآمدهای استان خراسان جنوبی از محل مالیات تأمین می شود و ما سعی کرده ایم ضمن حمایت از فعالیتهای اقتصادی و احترام و تکریم شایسته ارباب رجوع، این درآمدها را محقق کنیم.
آقای مهدی نباتی مدیرکل قبلی امور مالیاتی استان در این جلسه به معرفی شاخصه ها و پتانسیلهای استان خراسان جنوبی پرداخت و افزود: استان خراسان جنوبی یکی از استانهای با منابع غنی فرهنگی و پیشینه علمی بزرگ است و امیدواریم با تکیه بر این پتانسیلها و تلاش همکاران و مسئولین دلسوز، روز به روز شاهد رونق اقتصادی و تولید در استان باشیم.
آقای حسینی معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری با اشاره به بزرگداشت و گرامیداشت چهلمین سالگرد دفاع مقدس گفت: بزرگداشت یاد و خاطره امام خمینی(ره) و شهدای گرانقدر که عزت و عظمت و امنیت کشور مرهون مجاهدت این عزیزان بوده است وظیفه همه ما است و بایستی با عملکرد خود نشان دهیم که رهرو راستین این عزیزان هستیم.
ایشان ادامه داد: شرایط اقتصادی و تحریمهای ظالمانه دشمنان شرایط خاصی را برای مردم ما و فعالان اقتصادی ایجاد کرده است. در شرایط کنونی بخش مهمی از تأمین درآمد کشور به مالیات بر می گردد. ما همه با هم هستیم و بایستی خود را یک بدنه یکپارچه در نظر بگیریم. مردم ما مردم شریفی هستند و ما باید فرهنگ پاسخگویی را روز به روز بهتر کنیم و ارتباط خود را با جامعه هدف بیشتر کنیم تا مردم ما را از خود بدانند.
آقای دکتر مسیحی معاون درآمدهای مالیاتی سازمان امور مالیاتی کشور به تبیین برنامه های سازمان امور مالیاتی کشور پرداخت و گفت: وصول مالیات از یک حساسیت ویژه برخوردار است خصوصا در شرایط کنونی، چون هم بایستی رضایتمندی فعالان اقتصادی را کسب کنیم و هم مالیات حقه را وصول کنیم. مالیات یک علم بین رشته ای است و ما علاوه بر علوم اصلی اقتصادی و حسابرسی باید به علوم جامعه شناسی نیز مسلط باشیم; یعنی تنگناها، محدودیتها و مسائل و مشکلات مردم دیده شود و بر اساس آن مالیات را تشخیص داده و وصول کنیم. حضرت علی (ع) در نامه 53 خود به مالک اشتر امر وصول مالیات را به درستی تبیین نموده اند و این بیان گوهربار بایستی سرلوحه کار ما باشد. در این نامه یکی از موارد مهم عنوان شده اعتماد به مردم است و این امر به عنوان یک عنصر مهم در برنامه ریزی ها و اهداف سازمان امور مالیاتی کشور همیشه مدنظر قرار می گیرد. بنابراین اعتماد مردم در کنار تکریم ارباب رجوع به عنوان مهم ترین سیستم کنترل داخلی نظام مالیاتی تعریف شده است.
ایشان ضمن تشکر و احساس خرسندی از فضای تمیز و آراسته شهر بیرجند گفت: ایجاد فضای تمیز و آراسته در استان خراسان جنوبی نشان دهنده فرهنگ و اخلاق توسعه یافته و همراهی مردم و مسئولان است و این تلاش ستودنی است.
آقای دکتر مسیحی درخصوص نقش و اهمیت مالیات در اداره کشور گفت: مالیات قدرت ذاتی دولتها است و در همه کشورها و دولتها با مبانی اقتصادی متفاوت، بهترین راه اداره کشور مالیات است و تأمین درآمد از طریق درآمدهای پاک مالیاتی. در کشور ما در سالهای گذشته به دلیل وابستگی به درآمدهای نفتی، کمتر به آن کمتر پرداخته شده است، ولی تحریمها این فرصت را برای کشور فراهم کرده است که به درآمدهای مالیاتی به عنوان یک منبع درآمد امن داخی پرداخته شود. بنابراین سعی و هدف ما به عنوان کارگزاران مالیاتی این است که از این فرصت به خوبی استفاده کنیم و وصول و بازتوزیع عادلانه مالیات را تحقق بخشیم. چه بخواهیم و چه نخواهیم مالیات از حوزه مالی- رفتاری یک داروی تلخ است که برای رفع بسیاری بیماری های اقتصادی باید در جامعه خورانده شود. نفت یک دارایی و سرمایه بین نسلی است و ما نباید این سرمایه خدادادی را خرج دارایی و امورات فعلی خود کنیم و آینده فرزندان را نادیده بیگریم.
ایشان ادامه داد: یکی از برنامه های محوری سازمان امور مالیاتی کشور در سال جاری اجرای ماده 97 قانون مالیاتهای مستقیم است که بر مبنای سه ضلع ریسک، تمکین و اهمیت پرونده های مالیاتی و مودیان مالیاتی بنا شده است. سازمان امور مالیاتی کشور مانند بسیاری از کشورهای توسعه یافته و موفق در نظام مالیاتی که درصد کمی از فعالان اقتصادی عمده درآمدهای مالیاتی را تأمین می کنند، از ابزار ریسک و تمکین استفاده می کند و برای سایر بخشها نیز به عنوان یک ابزار حاکمیتی به دنبال بازتوزیع عادلانه منابع و ثروت خواهیم بود. برابر قانون به سازمان امور مالیاتی اجازه داده شده که اظهارنامه مردم را بپذیرد و آن درصدی که پرریسک هستند و صادقانه اظهارنامه و درآمدهای خود را ابراز نکرده اند، بررسی و رسیدگی می کند. ما امسال برای اولین بار اجرای ماده 97 را داریم و می خواهیم اظهارنامه مودیان مالیاتی کم ریسک را بدون رسیدگی قطعی کنیم. در همین راستا همزمان از اختیار ماده تبصره 100 قانون مالیاتهای مستقیم استفاده نموده و کسانی که این شرایط را قبول کرده اند، مالیات ایشان قطعی شده است. با این کار بیش از یک میلیون و هفتصد هزار مودی خرد از دور خارج شدند و اظهارنامه و پرونده ایشان نیاز به رسیدگی ندارد، مگر اینکه مدارک و اطلاعات دیگری از ایشان به دست ما برسد.
ایشان افزود: همانگونه که در قبل نیز گفته شد می خواهیم اعتماد سرلوحه کار ما باشد و بر مبنای شاخص ریسک اظهارنامه ها را راستی آزمایی کنیم. با این سیاست راهبردی، بخش زیادی از انرژی و فرصت همکاران ما آزاد می شود تا در بخشهای دیگر خصوصا فرار مالیاتی و موارد اجتناب از پرداخت مالیات تمرکز کنیم و این گونه افراد را شناسایی کنیم. هدف ما از این اعتماد همه جانبه تمکین مالیاتی است. تمکین مالیاتی یک تعریف حرفه ای در نظامهای مالیاتی است و ارزیابی یک نظام مالیاتی با تمکین سنجیده می شود، یعنی چقدر مردم به صورت داوطلبانه پرداخت مالیات را انجام می دهند. زیرا ما به دنبال کارآمدی نظام مالیاتی هستیم و هرچه میزان تمکین بالاتر باشد دستیابی ما به اهداف متعالی نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران بالاتر و بهتر خواهد بود.
آقای دکتر مسیحی درخصوص نقش نیروی انسانی در سازمان امور مالیاتی کشور گفت: کار همکاران ما در حوزه های مالیاتی یک کار قضاوتی بر مبنای دانش تخصصی، حرفه ای و تجربه است و باید روز به روز این توانمندی های خود را بهتر کنیم. با توجه به حساسیت سازمان امور مالیاتی کشور روی تضییع حقوق عمومی و بیت المال سعی نموده است نیروی انسانی خود را به عنوان بزرگترین سرمایه سازمانی رهبری و هدایت نموده و شرایط رشد و بالندگی ایشان را فراهم نماید.
آقای دکتر مسیحی افزود: ما باید در چارچوب تکالیف قانونی خود و با همکاری سایر دستگاههای اجرایی، مردم را به درستی راهنمایی کنیم و ایشان را به حقوق و تکالیف مالیاتی آشنا کنیم. مردم شریف ما باید بدانند که مالیات یک هزینه اجتماعی است نه یک زیان اجتماعی. ما از امکانات کشور استفاده می کنیم و باید مالیات بدهیم تا فضا و بستر امکانات و خدمات در کشور روز به روز بیشتر و بهتر شود و از همه مهم تر این امکانات در اختیار مناطق محروم و کم برخوردار نیز قرار گیرد.
آقای دکتر مسیحی در پایان گفت: سازمان امور مالیاتی کشور بسترهای الکترونیک مناسبی جهت ارائه خدمات شایسته به مردم شریف استان و فعالان محترم اقتصادی فراهم نموده است. یکی از کارها و اقدامات خوب، ایجاد بستر ابلاغ الکترونیک و برون سپاری وصول مالیات نقل و انتقال املاک است. در شش ماهه نخست سال جاری، بیش از 50 درصد مراجعه مردم به ادارات امور مالیاتی کشور جهت پرداخت مالیات نقل و انقال املاک کاهش یافته است. هدف ما از پیاده سازی این امکانات، توسعه خدمات غیرحضوری و کاهش رابطه رودرروی همکاران با مودیان مالیاتی به منظور به حداقل رساندن هزینه های اجتماعی و بهبود فضای کسب و کار است. وصول با اصول ما همچنان ادامه دارد و امیدواریم بتوانیم این امر را به نحو شایسته ای در کشور محقق کنیم.
آقای جعفر احسانی مهر ضمن معرفی و بیان سوابق کاری خود گفت: ما در هر جایگاهی که هستیم لطف و عنایت خداوند متعال است و بایستی با عملکرد مناسب و پاسخگویی شایسته به مردم، قدردان نعمات باشیم و در کنار سایر مسئولین محترم در رشد و توسعه استان خراسان جنوبی نقش پررنگی داشته باشیم. در حال حاضر بستر مناسب مالیات هوشمند در سازمان امور مالیاتی کشور فراهم شده است و بایستی با تعامل سازنده با فعالان محترم اقتصادی و حمایت لازم از ایشان در شرایط ویژه اقتصادی که با آن مواجهیم، اهداف و برنامه ها را محقق کرده و اثر آن را در محیط اقتصادی جامعه خود نمایان سازیم.
در پایان جلسه از آقای مهدی نباتی به عنوان مدیرکل سابق اداره کل که به افتخار بازنشستگی نائل آمده و آقای سیدحسن عسکری در مدت سرپرستی اداره کل تقدیر و تشکر گردید و آقای جعفر احسانی مهر به عنوان مدیرکل جدید امور مالیاتی استان خراسان جنوبی معرفی شد.

تاریخ خبر: 1399/07/10
کلمات کلیدی: ماده 97 تودیع و معارفه مدیرکل معاون درآمدهای مالیاتی 

پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی