نگاهی به تجربه روسیه در استفاده از پایانه های فروشگاهی آنلاین- قسمت اول
چاپ مطلب

چرایی استفاده از پایانه فروشگاهی
نیاز مداوم دولت ها به شفافیت مالیاتی و رصد دقیق تراکنش های مالی در میان کسب و کارها و مشاغل مختلف باعث شده است کشورها در سراسر جهان به راهکارهای یکسانی برای دستیابی به این هدف متوسل شوند. یکی از این راهکارها که با هدف افزایش شفافیت اقتصادی و عدالت مالیاتی در بین مشاغلی که با مصرف کنندگان نهایی سروکار دارند، الزامی کردن استفاده از صندوق های فروش یا به عبارت دقیق تر، پایانه های فروشگاهی آنلاین است. این پایانه ها بیش از یک قرن است که از سوی فعالان اقتصادی و صاحبان مشاغل خرده فروشی مورد استفاده قرار می گیرد، اما در هر دوره بنا بر برخی اقتضائات و فناوری های رایج، تغییراتی در آنها رخ می دهد. امروزه در کشورهای پیشرفته صندوق‏ ها و سامانه ‏های فروش به مجهزترین فناوری‏ های رایانه ‏ای و آنلاین تجهیز شده ‏اند و کسب و کارهای تجاری به کمک آنها طیف وسیعی از فعالیت‏ های خود را انجام می‏ دهند.
در سال های اخیر نیز به مدد گسترش فناوری های آنلاین، این امکان برای دولت ها فراهم شده است تا با به کارگیری فناوری هایی که از آنها با عنوان OCR (پایانه فروشگاهی آنلاین) یاد می شود، به صورت آنی و لحظه ای جریان تبادلات مالی را رصد و حتی ممیزی کنند. در حال حاضر کشورهای زیادی این فناوری را برای اهداف مالیاتی به خدمت گرفته اند که مروری بر تجربه آنها در این زمینه می تواند برای کشور ما ایران نیز راهگشا باشد، چرا که ایران نیز از جمله کشورهایی است که استفاده از فناوری پایانه های فروشگاهی را به عنوان یکی از ابزارهای ایجاد شفافیت در تبادلات مالی، برای برخی مشاغل الزامی کرده است و طی فراخوان هایی از آنها خواسته است نسبت به نصب و استفاده از این پایانه ها اقدام کنند.
روسیه از جمله کشورهایی است که در سال های اخیر مشاغل بخش خرده فروشی را ملزم به استفاده از پایانه های فروشگاهی آنلاین کرده است. تردیدی نیست که مروری بر تجربه روسیه به عنوان یازدهمین اقتصاد بزرگ دنیا و وسیع ترین کشور از لحاظ جغرافیایی در در این زمینه درس های خوبی به همراه خواهد داشت.
فرایند الزامی شدن استفاده از پایانه های فروشگاهی آنلاین
در روسیه استفاده از صندوق های فروش آفلاین (cash register) از قبل مرسوم بوده است و برخی مشاغل حتی ملزم به استفاده از آنها بوده اند، اما از آنجا که ابزارهای آفلاین صندوق فروش منبع قابل اتکایی برای تولید اطلاعات مالی و مالیاتی نبود، نظام خدمات مالیاتی فدرال روسیه (FTS) رفته رفته تصمیماتی را در خصوص الزام مشاغل صنعت خرده فروشی به استفاده از پایانه های فروش آنلاین (OCR) اتخاذ کرد. دولت روسیه به طور مشخص اهداف زیر را از این اقدام در نظر داشت: ایجاد رقابت عادلانه تر در کسب و کارها و کاهش امکان تقلب مالیاتی; حمایت از منافع مودیان مالیاتی و سازمان ها; افزایش تمکین مالیاتی و کاهش هزینه ها برای کسب و کارها و نظام مالیاتی، بویژه از طریق کاهش تعداد بازرسی‏های فیزیکی.
نظام خدمات مالیاتی فدرال روسیه که پیش از آن نیز به دنبال فرایندهای اتوماسیون و خودکار در نظام مالیاتی بود و افزایش تمکین مالیاتی و کاهش هزینه های وصول مالیات را در گرو استفاده از فناوری های نوین می دانست، مطالعاتی را در این زمینه آغاز کرد. بعد از مطالعه تجربیات بین المللی و بویژه تجربه کشور کره جنوبی در این خصوص، آنها استفاده از پایانه‏ های فروش آنلاین و ثبت آنلاین همه پرداخت ها را به صورت آزمایشی در سال های 2014 و 2015 آغاز کردند.
دولت فدرال روسیه در آن زمان با یک مصوبه، پشتوانه قانونی کافی برای انجام این طرح آزمایشی فراهم کرد. این مصوبه قدرت لازم را به نظام مالیاتی این کشور می داد تا ثبت آنلاین تراکنش ها و تبادلات را در بخش خرده فروشی و در رابطه با همه تبادلات نقدی و اعتباری کالا و خدمات به صورت پایلوت و آزمایشی پیش ببرد.
نظام مالیاتی روسیه در ابتدا شرح کوتاه اما جامعی را از کارکردهای مورد انتظار سیستمی که قرار بود برای ثبت آنلاین تراکنش ها به کار گرفته شود منتشر کرد. انتشار این شرح، باعث شد بر سر انتخاب سخت افزارها و نرم افزارهای مورد نیاز برای این سیستم وفاق خوبی ایجاد شود.
این طرح که به صورت آزمایشی در چهار منطقه از مناطق پنج گانه فدراسیون روسیه در سال های 2014 و 2015 اجرا شد و مدت شش ماه به طول انجامید، نتایج دلگرم کننده ای به دنبال داشت.
بعد از انجام پایلوت، پیش نویش قانون الزامی شدن استفاده از سیستم پایانه های فروشگاهی آنلاین در سال 2016 به پارلمان روسیه فرستاده شد و در آنجا از سوی طیف گسترده ای از ذینفعان، اعم از نهادهای دولتی، اتحادیه ها، کسب و کارها و مجامع صنفی مورد تحلیل و بررسی قرار گرفت. در نهایت، پس از تصویب قانون مذکور، گذر به سمت سیستم ثبت آنلاین تراکنش ها و استفاده از پایانه های فروشگاهی آنلاین در سه مرحله انجام شد.
در مرحله اول که از جولای 2017 آغاز شد، استفاده از سیستم پایانه های فروشگاهی آنلاین برای مشاغل خرده فروشی که از قبل مشمول استفاده از صندوق فروش (غیرآنلاین) بودند، الزامی شد.
مودیان مالیاتی بخش خرده فروشی که مشمول نظام مالیات های هماهنگ برای درآمدهای ضمنی (imputed income) یا رژیم مالیاتی حق ثبت اختراع بودند و نیز مودیان مالیاتی بخش خدمات تهیه غذا (کترینگ) که کارگر یا کارمندی را در استخدام خود نداشتند نیز از اول جولای 2018 ملزم به استفاده از پایانه های فروشگاهی آنلاین شدند. دیگر مودیان که در این دو مرحله به سیستم جدید ثبت آنلاین تراکنش ها و پرداخت ها نپیوسته بودند ملزم شده بودند از 1 جولای 2019 استفاده از آن را شروع کنند. این مودیان قبلا حتی الزامی برای استفاده از صندوق های فروشگاهی غیرآنلاین نداشتند. (ادامه دارد...)


تاریخ یادداشت: 1399/08/26
کلمات کلیدی:
پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی