شریف ابراهیمی دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان سمنان
گلوگاههای فرار مالیاتی در استان شناسایی شود
چاپ مطلب

سمنان
شریف ابراهیمی دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان در جلسه ای که با تاجمیر ریاحی مدیر کل دفتر حقوقی و قراردادهای مالیاتی و انوری مدیر کل امور مالیاتی استان سمنان و فرپور کارشناس مسئول حقوقی اداره کل برگزار گردید بر لزوم همکاری بیش از پیش اداره کل با دستگاه قضایی برای مقابله با فرار مالیاتی تأکید کرد .
به گزارش روابط عمومی اداره کل امورمالیاتی استان سمنان دادستان عمومی انقلاب مرکز استان سمنان با اشاره به شناسایی گلوگاههای فرار مالیاتی در استان عنوان کرد ،فرار مالیاتی یکی از معضلات جامعه می باشد و تنها راه ریشه کن شدن این پدیده ی شوم همکاری همه جانبه همه دستگاهها با نظام مالیاتی و دستگاه قضایی می باشد .
شریف ابراهیمی ادامه داد ، نظارت بر فعالان اقتصادی و تکمیل بانک اطلاعاتی فعالان اقتصادی یکی از راههای باز دارنده فرار مالیاتی می باشد که می تواند نقش مهمی را در امر وصول مالیات ایفا نماید .
در ادامه انوری مدیر کل امور مالیاتی استان سمنان شناسایی منابع جدید را یکی از راههای مقابله با فرار مالیاتی توصیف نمود و عنوان کرد قطعا این کار اثرات مثبتی را در جهت تحقق اهداف مالیاتی در پی خواهد داشت .
انوری با اشاره به ماده 247 قانون مالیاتهای مستقیم گفت ،اقداماتی از قبیل اختفای فعالیتهای اقتصادی و یا تنظیم دفاتر ، اسناد و مدارک از مصادیق تخلف مالیاتی به شمار می رود که این اداره کل اهتمام ویژه ای در جهت شناسایی و مبارزه با تخلفات مذکور را دارد .
مدیر کل امور مالیاتی استان سمنان با اشاره به اینکه در حال حاضر زمینه و برخورد کافی با فراریان مالیاتی کاملا فراهم است بیان نمود ، با اصلاح قانون مالیاتهای مستقیم قانون گذار نیز اینگونه رفتار را جرم شناخته و برای آن مجازات تعیین نموده است .
انوری تصریح کرد، مبارزه با پدیده شوم مالیاتی از اصول رعایت حقوق شهروندی است و مودیان مالیاتی باید اطلاعات دقیق خود را به نظام مالیاتی ارائه دهند تا نظام مالیاتی بر اساس بانک اطلاعاتی موجود و اظهارمودی مالیات مربوطه را تشخیص و وصول نماید .
در ادامه تاجمیر ریاحی ضمن تشکر از اقدامات و حمایتهای همه جانبه دستگاه قضا در استان عنوان کرد با توجه به شرایط حساس کنونی حال حاضر،نظام مالیاتی مورد توجه کل حاکمیت قرار گرفته است .
مدیر کل دفتر حقوقی سازمان امور مالیاتی ادامه داد ،اگر از زمان فرمایشات مقام معظم رهبری (مد ظله) پیرامون بحث اقتصاد مقاومتی ، چنانچه مقوله مالیات با جدیت دنبال می شد امروز کشور دچار مشکل نمی شد .
تاجمیر ریاحی ضمن ابراز تأسف از اتکای بودجه کشور به فروش نفت در سنوات گذشته گفت ، اتکای به فروش نفت سبب بروز چالش و آثار مخرب تحریم در کشور خواهد شد .
مدیر کل دفتر حقوقی و قراردادهای مالیاتی تصریح کرد ، امروز نظر اکثر تحلیلگران اقتصادی ، نخبگان و علما بر این است که درآمدهای حاصل از فروش نفت باید در زیرساختهای کشور هزینه گردد و درآمدهای مالیاتی می بایست جایگزین درآمدهای نفتی و هزینه های جاری کشور شود .
تاجمیر ریاحی ضمن تاکید بر تقویت زیرساختهای مالیاتی گفت ، در حال حاضز نظام مالیاتی بصورت کاملا الکترونیکی در اختیار مودیان محترم مالیاتی قرار دارد .
مدیر کل دفتر حقوقی و قراردادهای مالیاتی با اشاره به ماده 169 مکرر بیان نمود ، طبق ماده 169 مکرر قانون مالیاتهای مستقیم تمامی دستگاهها مکلفند اطلاعات خود را در اختیار نظام مالیاتی قرار دهند که خوشبختانه همکاری نسبتا خوبی از سوی دستگاههای مختلف با سازمان امور مالیاتی صورت گرفته است.
تاجمیر ریاحی ضمن ابراز خرسندی از همکاری مردم در امر پرداخت مالیات بر لزوم تکمیل بانکهای اطلاعاتی فعالان اقتصادی در نظام منالیاتی به منظور تشخیص و وصول مالیات عادلانه تاکید کرد .
مدیر کل دفتر حقوقی و قراردادهای مالیاتی تصریح کرد ، بحمدالله امروز همکاری خوبی فی مابین نظام مالیاتی و دستگاه قضایی ایجاد شده که با تهیه و تنظیم مکانیزمهای مختلف و تدوین راههای جلوگیری از فرار مالیاتی گامهای موثری برای مبارزه با فرار مالیاتی برداشته شده است .
تاجمیر ریاحی سوء استفاده از کارتهای بازرگانی را یکی از مصادیق بارز فرار مالیاتی توصیف نمود و عنوان کرد ، در اجرای ماده 186 قانون مالیاتهای مستقیم مراجع صلاحیت دار قبل از صدور کارت بازرگانی ، وضعیت مالیاتی اشخاص حقیقی و حقوقی را از سازمان امور مالیاتی استعلام نمایند و چنانچه شخص به دلیل بدهی مالیاتی ، شرایط صدور کارت را نداشته باشند سازمان امور مالیاتی مراتب را اعلام تا از صدور و یا تمدید کارت بازرگانی جلوگیری شود.
مدیر کل دفتر حقوقی و قراردادهای مالیاتی با هشدار به افرادی که مبادرت به ثبت شرکتهای صوری می نمایند بیان نمود ، ثبت و استفاده از شرکتهای صوری برای انجام معاملات غیر واقعی بر اساس ماده 274 قانون مالیاتهای مستقیم جرم محسوب شده و متخلفین تحت پیگرد قانونی قرار خواهند گرفت .
تاجمیر ریاحی تصریح کرد ، با اقدامات گسترده ای از طریق بانکهای اطلاعاتی موجود اینگونه شرکتها شناسایی و از طریق مراجع قضایی و دستگاههای نظارتی تحت تعقیب قرار خواهند گرفت .
تاجمیر ریاحی در پایان ضمن هشدار به افراد سودجو بر لزوم پیشگیری از ثبت شرکتهای صوری از طریق راستی آزمایی و بررسی اطلاعات موجود در بانکهای اطلاعاتی تاکید کرد .


تاریخ خبر: 1399/10/10
کلمات کلیدی: فرار مالیاتی شرکت‎های صوری 

پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی