دکتر پارسا تاکید کرد:
هوشمندسازی نظام مالیاتی تنها راه تحقق عدالت مالیاتی
چاپ مطلب

دکتر پارسا تاکید کرد:
هوشمندسازی نظام مالیاتی تنها راه تحقق عدالت مالیاتی
رئیس‎ کل سازمان تاکید کرد: نظام مالیاتی در آستانه تبدیل شدن به نظام مالیاتی هوشمند است که در دنیا از آن به عنوان تنها راهکار تحقق عدالت مالیاتی یاد می‎ شود.
به گزارش رسانه مالیاتی ایران، دکتر امید علی پارسا و هیات همراه که به مناسبت چهل و دومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و افتتاح برخی طرح‎های عمرانی به استان خوزستان سفر کرده بود، با حضور در شهرستان بهبهان، در مراسم افتتاح پروژه ساخت ساختمان اداره‎کل امور مالیاتی بهبهان که با حضور نماینده مردم شهرهای بهبهان و آغاجاری در مجلس شورای اسلامی، فرماندار و جمعی از مدیران دستگاه‎های اجرائی شهرستان بهبهان برگزار شد، شرکت کرد.
وی در این مراسم عنوان داشت: سازمان امور مالیاتی کشور به عنوان دستگاه تامین کننده بخشی از درآمدهای دولت محسوب می‎ شود که در آن سوی دیگر، همه دستگاه‎های اجرایی به عنوان دستگاه‎های خرج قرار می‎گیرند و اگر سازمان امور مالیاتی کشور ماموریت اساسی خود یعنی وصول درآمدهای مالیاتی را به شکل صحیح و اصولی انجام ندهد، بودجه دستگاه های اجرایی و هزینه طرح‎های عمرانی با مشکل رو به رو خواهد شد.
رئیس ‎کل سازمان خاطرنشان کرد: نظام مالیاتی به دنبال تحقق دو مولفه کلیدی یعنی عدالت و کارایی است. عدالت به معنای وصول عادلانه مالیات و ایجاد فضایی امن و آرام از سوی حاکمیت برای فعالان اقتصادی است که براساس آن، افراد با توانایی‎ ها و ظرفیت‎ های مختلف به فعالیت و امرار معاش بپردازند و کارآیی نیز به معنای وصول مالیات حقه با کمترین میزان تنش و هزینه و بعبارتی افزایش بهره وری سازمان است.
دکتر پارسا با بیان اینکه در دنیا، بیش از 85 درصد درآمدهای کشورها از محل مالیات‎ها تامین می‎ شود که آنهم از 15 درصد اقشار بالا و پردرآمد جامعه اخذ می‎ شود، تصریح کرد: امروز بخش مهمی از هزینه‎ های عمومی کشور اعم از هزینه‎ های مربوط به آبادانی و توسعه شهرها و روستاها، دفاع، برقراری نظم و امنیت، بهداشت و درمان، آموزش و پروزش، راه و شهرسازی و خدماتی همچون ورزش و سایر خدمات عمومی، از محل مالیات ها تامین می‎ شود.
رئیس ‎کل سازمان اضافه کرد: بدیهی است عدالت مالیاتی به معنای وصول مالیات متناسب با میزان ثروت، دارایی، درآمد و مصرف است و اگر اقشار پردرآمد جامعه به نسبت سود و درآمد خود مالیات نپردازند، رانت و ثروت‎اندوزی، شکاف‎های طبقاتی، تبعیض و نابرابری‎ های اجتماعی در کشور شکل می‎ گیرد.
وی با بیان اینکه در کشورهای توسعه یافته، حدود 30 درصد درآمدهای خالص سالانه در قالب مالیات در اختیار دولت قرار می‎ گیرد، عنوان داشت: این در حالیست که این رقم در کشور ما حدود شش تا هفت درصد است و با این رقم پایین نمی‎ توان از پس اینهمه هزینه ‎های اجتماعی کشور بر‎آمد و سایر شیوه ‎های تامین مالی از قبیل فروش نفت، استقراض از شبکه بانکی و چاپ پول نیز، نادرست، غیر اصولی و با آثار تورمی بسیار بالا هستند.
وی تنها راه پایان دادن به این وضعیت نابرابری اجتماعی را اجرای نظام مالیاتی هوشمند در کشور عنوان کرد و گفت: امیدواریم بتوانیم تا پایان دولت فعلی، این نظام مالیاتی را مطابق با استاندارهای تعریف شده در کشور پیاده‎ سازی کنیم.
دکتر پارسا بیان داشت: هوشمند‎سازی نظام مالیاتی به معنای وصول مالیات براساس ریزداده ‎های اقتصادی مودیان است و بر اساس آن، تمامی اطلاعات و دیتاهای مربوط به فعالیت اقتصادی مودیان از دستگاه‎های ذیربط اخذ و در سازمان امور مالیاتی کشور مورد استفاده و پردازش قرار می‎ گیرد.
وی ادامه داد: در حقیقت اطلاعاتی که توسط دستگاه‎های ذیربط در اختیار سازمان امور مالیاتی کشور قرار می‎ گیرد، اطلاعاتی غیرقابل کتمان و غیرقابل انکار هستند که براساس آن، مالیات به صورت عادلانه و منصفانه تعیین می‎ شود.
رئیس‎ کل سازمان در ادامه گفت: در شکل ایده ‎آل، سازمان امور مالیاتی کشور با تکیه بر این اطلاعات، به شکل عالمانه، عادلانه و منطقی و بر اساس قوانین، اظهارنامه پیش‎ فرض مودیان را تولید و به آنان ارایه می‎ دهد و به دلیل واقعی بودن اطلاعات و وجود اسناد و مدارک معتبر، امکان اعتراض و اختلاف میان مودی و سازمان به کمترین میزان کاهش می‎ یابد.
دکتر پارسا همچنین اظهار داشت: در چارچوب نظام مالیاتی هوشمند، تمام فعالیت‎های اقتصادی و معاملات کشور اعم از واردات و صادرات، شهرداری‎ها، سیستم ‎های بانکی و شبکه‎ های بیمه، نیروی انتظامی و تمامی دستگاه‎ های اجرایی ذیربط به سامانه‎ های نظام مالیاتی کشور متصل می‎ باشند.
وی همچنین از نظام مالیاتی هوشمند به عنوان بهترین راهکار برای مبارزه با فرار مالیاتی در کشور یاد کرد و گفت: نظام مالیاتی هوشمند، فاصله مودی و ممیز مالیاتی را به کمترین میزان کاهش داده و همچنین اشراف سازمان به عملکرد و فعالیت واقعی مودیان را تقویت می ‎نماید.
گفتنی است در این مراسم، رئیس‎ کل سازمان ضمن افتتاح پروژه ساخت ساختمان اداره‎ کل امور مالیاتی شهرستان بهبهان، خاطرنشان کرد: شهرستان بهبهان دارای ظرفیت‎های فرهنگی و اقتصادی زیادی است و همچنین دارای پیشینه غنی علمی، فرهنگی و اقتصادی و از جمله ظرفیت عظیم ذخایر نفتی است.
وی تاکید کرد: البته درآمدهای نفتی نباید باعث شود از ظرفیت درآمدهای مالیاتی غافل بمانیم. در حقیقت نفت باید صرف توسعه اقتصادی و عمرانی کشور شود و تنها راه تامین هزینه‎ های عمومی کشور و تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی، پرداخت مالیات است.


تاریخ خبر: 1399/11/28
کلمات کلیدی:
پرتالهای سازمان امور مالیاتی کشور

اداره کل امور مالیاتی آذربایجان شرقی
اداره کل امور مالیاتی آذربایجان غربی
اداره کل امور مالیاتی اردبیل
اداره کل امور مالیاتی اصفهان
اداره کل امور مالیاتی البرز
اداره کل امور مالیاتی ایلام
اداره کل امور مالیاتی بوشهر
اداره کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری
اداره کل امور مالیاتی خراسان جنوبی
اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی
اداره کل امور مالیاتی خراسان شمالی
اداره کل امور مالیاتی خوزستان
اداره کل امور مالیاتی زنجان
اداره کل امور مالیاتی سمنان
اداره کل امور مالیاتی سیستان و بلوچستان
اداره کل امور مالیاتی فارس
اداره کل امور مالیاتی قزوین
اداره کل امور مالیاتی قم
اداره کل امور مالیاتی گلستان
اداره کل امور مالیاتی گیلان
اداره کل امور مالیاتی لرستان
اداره کل امور مالیاتی مازندران
اداره کل امور مالیاتی مرکزی
اداره کل امور مالیاتی هرمزگان
اداره کل امور مالیاتی همدان
اداره کل امور مالیاتی کردستان
اداره کل امور مالیاتی کرمان
اداره کل امور مالیاتی کرمانشاه
اداره کل امور مالیاتی کهکیلویه و بویر احمد
اداره کل امور مالیاتی یزد
امور مالیاتی شهر و استان تهران
ایثارگران
بسیج سازمان امور مالیاتی کشور
حراست
حوزه مالیاتی ارث- شمال تهران
خدمات مودیان
دادستانی انتظامی
دفتر آموزش
دفتر پژوهش
دفتر حقوقی
دفتر هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی
روابط عمومی سازمان امور مالیاتی کشور
مرکز فناوری اطلاعات
مزایده ها و مناقصه ها
لیست اول پایین صفحات

سامانه عملیات الکترونیکی مودیان مالیاتی
بیانیه حریم خصوصی
شناسنامه خدمات سازمان امور مالیاتی کشور
سامانه مالیات بر ارزش افزوده
دفتر آموزش
دفتر خدمات مودیان
لیست دوم پایین صفحات

دفتر حقوقی
هیات تشخیص صلاحیت مشاوران رسمی مالیاتی