مدیرکل امور مالیاتی استان کردستان:
از ویژگی‌های اصلی اقتصاد مقاومتی افزایش نقش مالیات در تأمین هزینه‌های عمومی است

مدیرکل امور مالیاتی استان کردستان گفت: یکی از ویژگی‌های اقتصاد مقاومتی، نقش روزافزون مالیات در توسعه پایدار و افزایش سهم مالیات در تأمین هزینه‌های عمومی مانند یارانه‌ها، حقوق کارکنان و عمران و آبادانی شهرها و روستاها است.
به گزارش رسانه مالیاتی ایران، الوندی، مدیرکل امور مالیاتی استان کردستان اعلام کرد: سازمان امور مالیاتی به‌عنوان متولی اصلی اجرای قانون مالیات‌ها در کشور رسالتی خطیر دارد و وظیفه دارد به‌موجب قانون مالیات را از صاحبان درآمد و ثروت اخذ و به‌حساب خزانه دولت واریز نماید تا بخشی از بودجه از این طریق تأمین گردد.
وی افزود: بر اساس اصل‏ پنجاه و یکم قانون اساسی هیچ‏ نوع‏ مالیات‏ وضع نمی‌شود مگر به‌موجب‏ قانون‏ و موارد معافیت‏ و بخشودگی‏ و تخفیف‏ مالیاتی‏ به‌موجب‏ قانون‏ مشخص‏ می‌شود و مودیان نیز مکلف‌اند اظهارنامه مالیاتی مربوط به فعالیت‌های شغلی خود را تسلیم و مالیات خود را پرداخت نماید.
الوندی ادامه داد: در غیر این صورت اداره امور مالیاتی بر اساس مقررات روسا پرونده‌های مودیانی که از تسلیم اظهارنامه خودداری نموده‌اند را ظرف مدت پنج سال از تاریخ سررسید اظهارنامه مورد رسیدگی قرار داده و برگ تشخیص مالیات را صادر و به مودی ابلاغ می‌نماید.
مدیرکل امور مالیاتی استان کردستان اظهار داشت: به‌موجب قانون مالیات‌های مستقیم، بانک‌ها و موسسات اعتباری نیز مکلف هستند تا در صورت مطالبه اسناد و مدارک مربوط به درآمد مودیان از طریق وزارت امور اقتصادی و دارایی اطلاعات مربوط به حساب‌های بانکی مودیان را در اختیار سازمان امور مالیاتی کشور قرار دهند.
وی اعلام کرد: از ابتدای سال 1395 تاکنون مالیات 19 نفر از اشخاص حقیقی با گردش مالی بالا توسط این اداره کل مورد رسیدگی قرارگرفته که منجر به صدور تعداد 60 فقره برگ تشخیص به مبلغ 770 میلیارد تومان شده است و مراحل قطعی سازی آن در دست انجام است.
الوندی لازمه اجرای عدالت اجتماعی و رشد اقتصادی را، تمکین عموم مردم نسبت به قوانین و مقررات دانست و گفت: اگر قرار باشد اقشار ضعیف جامعه ازجمله کسبه جزء و حقوق‌بگیران، کارگران و کارمندان مالیات خود را ماهانه یا سالانه به‌صورت منظم و سروقت پرداخت نمایند، دلیلی ندارد عده‌ای که بیشترین درآمد رادارند از پرداخت مالیات شانه خالی نمایند و یا با جوسازی رسانه‌ای اذهان مردم را در راستای منافع خود مغشوش و منحرف نمایند.


تاریخ خبر: 1396/09/13
کلمات کلیدی: اقتصاد مقاومتی کردستان