استاندار آذربایجان شرقی:
پرداخت مالیات یک وظیفه ملی است

استاندار آذربایجان شرقی با تأکید بر نهادینه شدن فرهنگ پرداخت مالیات، اظهار داشت: رسانه‌ها و گروه‌های مرجع باید این احساس را به وجود بیاورند که پرداخت مالیات یک وظیفه ملی در راستای استقلال و پیشرفت کشور است.
دکتر مجید خدابخش در دیدار با مدیران امور مالیاتی استان به مناسبت هفته فرهنگ مالیاتی، خاطرنشان کرد: پیش‌زمینه ذهنی که قبل از انقلاب درمورد مالیات وجود داشت و همچنین وابستگی کشور به درآمدهای نفتی، موجب شده است که فرهنگ مالیات آن‌طور که باید در افکار عمومی جا نیفتد.
خدابخش با ابراز رضایت از عملکرد اداره کل امور مالیاتی استان، تصریح کرد: زحمات فراوان کارکنان و مسئولان این حوزه باید به نحو مطلوب مورد قدردانی قرار گیرد و باید به نحوی عمل کنیم که جامعه قدردان متصدیان امور مالیاتی باشد.
استاندار آذربایجان شرقی ضمن قدردانی از تلاش های مدیریت و کارکنان اداره کل، رضایت عمومی از عملکرد آنها در افکار عمومی را بسیار ارزشمند دانست و گفت: در مراجعات دیدارهای عمومی استانداری کمترین نارضایتی از اداره کل امور مالیاتی است و این امر نشانگر صداقت و مردم داری همکاران این اداره کل و اجرای طرح تکریم ارباب رجوع است.
وی افزود: فقدان اطلاعات کافی در مورد درآمدهای افراد و شرکت‌ها و قوانین جدیدی مانند مالیات بر ارزش افزوده، کار امور مالیاتی را سخت کرده و لازم است که نقاط ضعف این حوزه شناسایی و اصلاح شود.
استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به شرایط سخت اقتصادی کشور، ابراز کرد: بنگاه‌های تولیدی و صنعتی امروز در خط مقدم نبرد اقتصادی هستند و دستگاه‌های دولتی باید با حمایت از آنها، کمک کنند که با موفقیت از این معبر عبور کنیم.
وی افزود: رعایت حال واحدهای تولیدی در استانی مانند آذربایجان شرقی که اقتصاد آن از محل صنعت و تولید اداره می‌شود اهمیت بیشتری دارد و از امور مالیاتی استان انتظار داریم که ضمن اجرای قانون، با واحدهای تولیدی همکاری کنند.
خدابخش همچنین شفافیت را بهترین راه پیشگیری از فساد دانست و گفت: وجود بانک اطلاعاتی کامل و جامع از درآمدهای افراد و شرکت‌ها، می‌تواند در تحقق اهداف مالیاتی موثر باشد، گرچه کاری زمان‌بر است.
وی با تأکید بر اینکه مالیات باید بر درآمد باشد، افزود: اخذ مالیات یک هنر است و منطقی نیست که بدون توجه به درآمد افراد یا شرکت‌ها، هر سال درصد ثابتی را به مالیات آنها اضافه کنیم.
غلامرضا شریفی، مدیرکل امور مالیاتی آذربایجان‌شرقی هم در ابتدای این دیدار گزارشی از عملکرد این اداره کل ارائه کرد.

تاریخ خبر: 1397/04/17
کلمات کلیدی: هفته فرهنگ مالیاتی دیدار با استاندار