وزیر اقتصاد در دیدار با مدیران و کارگزاران نظام مالیاتی خبر داد:
عزم دولت برای مقابله با ثروت های بادآورده

وزیر اقتصاد در دیدار با مدیران و کارگزاران نظام مالیاتی خبر داد:
عزم دولت برای مقابله با ثروت های بادآورده
وزیر امور اقتصادی و دارایی در دیدار با مدیران و کارگزاران نظام مالیاتی کشور اعلام کرد: مهمترین مسئله نظام مالیاتی، اقتصاد پنهان و موضوع قاچاق کالاست و اخذ مالیات از ثروت های بادآورده در دستور کار دولت قرار دارد.
به گزارش رسانه مالیاتی ایران، دکتر مسعود کرباسیان با حضور در اجلاس سراسری مدیران مالیاتی کشور خاطرنشان کرد: عده ای با سوء استفاده از شرایط خاص کشور، اقدام به سوداگری در حوزه های مختلف اقتصادی از جمله بازار طلا، ارز و مسکن می کنند که به آنها اعلام می کنم عزم دولت برای مقابله با آنان جدی است.
وی تاکید کرد: در حال حاضر مبارزه با سوداگران بازار سکه، ارز و مسکن در اولویت اصلی اقدامات این دستگاه است و نباید به گونه ای باشد که عده ای یک شبه ثروت های بادآورده کسب کنند، در حالیکه زندگی و معیشت اکثریت مردم با مشکل رو به رو است.
دکتر کرباسیان بار دیگر بر عزم دولت و نظام برای مقابله با پدیده اقتصاد پنهان اشاره کرد و گفت: عده ای در حوزه‏های مختلف اقتصادی، دلار به نرخ دولتی کسب کرده اما اقدام به واردات کالا و فروش آن با قیمت نرخ آزاد کرده و ثروت بی‎حساب و کتابی به دست آورده اند که باید به سمتی برویم تا با تکیه بر پایه مالیات جدیدی همچون مالیات بر عایدی سرمایه، بتوانیم از این افراد مالیات بگیریم .
وی با تبریک روز مالیات و هفته فرهنگ مالیاتی به کارکنان خدوم سازمان امور مالیاتی کشور گفت: سال گذشته، عملکرد سازمان امور مالیاتی کشور بسیار موفقیت آمیز بود و علیرغم حجم بالای معافیت ها، تهاترها و استردادها، درآمدهای مالیاتی به طور کامل محقق گردید.
وزیر امور اقتصادی و دارایی، اظهار داشت: در حال حاضر مبارزه با فرار مالیاتی و پولشویی از اهم اقدامات نظام مالیاتی است و مقام معظم رهبری نیز بارها بر اشراف وزارت اقتصاد بر قاچاق و پولشویی تاکید فرموده اند که این امر با شفاف شدن اقتصاد و اخذ مالیات از بخش های پنهان حاصل می گردد.
وی با اشاره به بند 17 سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی مبنی بر اصلاح نظام درآمدی دولت با افزایش سهم درآمدهای مالیاتی عنوان داشت: خوشبختانه نظام مالیاتی به سمت بهبود روابط با مودیان در حرکت است و امسال نیز خوداظهاری مودیان بدون هیچ مشکل و مسئله ای انجام گرفت.
دکتر کرباسیان با بیان اینکه در عمده کشورهای در حال توسعه، نسبت مالیات به تولید ناخالص داخلی حدود 20 تا 25 درصد است، گفت: این نسبت در ایران حدود 8 درصد است .
وزیر امور اقتصادی و دارایی، در ادامه ساماندهی معافیت های مالیاتی را یکی از برنامه های مهم نظام مالیاتی در آینده برشمرد و گفت: این موضوع حتی در گزارش صندوق بین المللی پول نیز مورد تاکید قرار گرفته و لازم است از گستردگی و تنوع معافیت های مالیاتی کاسته شود.
دکتر کرباسیان، در بخشی از سخنان خود بر ضرورت مقابله جدی و قاطعانه با فساد در دولت تاکید و خاطرنشان کرد: در شورای هماهنگی سران قوا مصوب گردید که هیچکس نباید مانع اجرای تصمیمات و اقدامات مدیران دولتی در امر مبارزه با فساد شود و در حال حاضر مهمترین جهت گیری وزارت اقتصاد، مبارزه با فساد سازمان یافته است.


تاریخ خبر: 1397/04/25
کلمات کلیدی: نظام مالیاتی وزیر اقتصاد