اهمیت صندوق مکانیزه فروش
اقتصاد ایران سالهاست که با تکیه بر منابع فروش نفت خام به حرکت خود ادامه داده است اما ادامه این مسیر نه عقلانی است و نه با منطق اقتصادی سازگاری دارد و باید به سمتی برویم که هزینه های جاری دولت از محل درآمدهای مالیاتی تامین شود.در این میان یکی از ابزارهایی که می‌تواند به توسعه نظام مالیاتی و تحقق عادلانه درآمدهای مالیاتی منجر شود، سامانه صندوق فروش است که یک سامانه اطلاعاتی دقیق، منسجم و روزآمد برای دستیابی به اطلاعات دقیق و طبقه‌بندی شده است که داده‌های مربوط به فروش کالا و خدمات را با جزئیات ثبت می‌کند.
استفاده از صندوق مکانیزه فروش فرآیند دقیق گردش مالی را مشخص می کند و میزان درآمدها نیز به طور شفاف نسبت مالیات ها را تعیین می کند و با ساماندهی آن هم مالیات های مستقیم و هم مالیات های غیرمستقیم از جمله مالیات ارزش افزوده به طور دقیق دریافت می شود. سامانه فروشگاهی یا صندوق فروش ابزاری است که به وسیله آن مبادلات اقتصادی با سرعت و دقت بیشتری انجام می پذیرد و به دلیل سندیت بخشیدن به فعالیت های اقتصادی حائز اهمیت فراوان است چرا که صدور الکترونیکی صورت حساب فروش (فاکتور) با ایجاد اعتماد و شفاف سازی بیشتر در معاملات، این امکان را به خریدار و فروشنده می دهد که بدون هیچ گونه شبهه ای فعالیت های اقتصادی خود را انجام دهد و با مشکل مواجه نشود.
همچنین استفاده از صندوق فروش در مبادلات اقتصادی، نقش به سزایی در استفاده بهینه از زمان دارد. همگام بودن قابلیت های صندوق فروش با نیازهای روزمره بشری در کنار تمام مزایای آن موجب شده است تا مردم کشورهای پیشرفته و همین طور کشورهای رو به رشد به دلیل استفاده نظام مند از وقت و امکانات، نه از روی جبر که از سر رغبت آن را بپذیرند و استفاده از این ابزار در فرهنگ ایشان جایگاه مناسبی پیدا کند زیرا به خوبی دریافته اند که بهره گیری آنها از دستگاه های فروش در کل به نفع جامعه نیز است.
بدون شک با توجه به تلفیق فرهنگ مردم و سامانه های فروشگاهی در آینده ای نه چندان دور شاهد شفافیت های روز افزون مبادلات اقتصادی خواهیم بود تا جایی که اهمیت استفاده از صندوق های فروش همپایه استفاده از سایر ابزار الکترونیکی جز لاینفک نیاز های افراد خواهد شد. امروزه نیز تا حد زیادی شاهد این موضوع هستیم. هر مشتری به نوبه خود ترجیح می دهد از جایی اقدام به خرید کند که مجهز به سامانه فروشگاهی باشد و فروشندگان نیز از این امر آگاه هستند.


تاریخ یادداشت: 1397/11/16
کلمات کلیدی: صندوق فروش