مدیر‌کل امور مالیات چهارمحال و بختیاری خبر داد
پرداخت بیش از 1000 میلیارد ریال درآمد حاصل از مالیات ارزش افزوده به شهرداری و دهیاری‌های استان

مدیر کل مدیرکل امور مالیات چهارمحال و بختیاری گفت: در سال گذشته بیش از 1000 میلیارد ریال درآمد حاصل از مالیات بر ارزش افزوده به شهرداری و دهیاری‌های سراسر استان پرداخت شده است .
به گزارش روابط عمومی اداره کل امور مالیاتی استان،کورش بیگدلی با بیان اینکه مالیات بر ارزش افزوده در 160 کشور جهان عملیاتی شده و برگرفته از سیاست‌های کشور فرانسه است اظهار کرد: مالیات بر ارزش افزوده جایگزین قانون تجمیع عوارض شده است که درآمد‌های کسب شده از مالیات بر ارزش افزوده در استان 9 درصد است .
وی ادامه داد:از 9 درصد درآمد‌های مالیات بر ارزش افزوده 3 درصد تحت عنوان هزینه‌های عمرانی به شهرداری و دهیاری‌ها و مناطق عشایری اختصاص می‌یابد .
مدیرکل امور مالیات چهارمحال و بختیاری افزود:از میزان درآمدهای کسب شده از مالیات بر ارزش افزوده در سال گذشته بیش از 1000 میلیارد ریال به دهیاری و شهرداری‌های سراسر این استان پرداخت شده است .
بیگدلی با اشاره به اینکه از مجموع درآمدهای کسب شده مالیات بر ارزش افزوده و واریز شده به خزانه دولت، یک درصد از این میزان درآمد به بخش سلامت کشور اختصاص می‌یابد تصریح کرد: تاکنون درآمد‌های حاصل از مالیات بر ارزش افزوده نقش موثری را در تحول نظام سلامت به‌خصوص در مناطق محروم ایفا کرده است .
بیگدلی به روش تقسیم و تخصیص 3 درصد عوارض به دهیاری و شهرداری‌ها اشاره و عنوان‌کرد:نحوه تقسیم بر‌اساس قانون برنامه پنجم توسعه، به صورت شهرستانی است یعنی عوارض هر شهرستان نسبت به جمعیت، بین دهیاری و شهرداری ها تقسیم می‌شود، اما ظاهرا در لایحه برنامه ششم به صورت تقسیم استانی پیش‌بینی شده است که اگر شورای نگهبان این موضوع را تصویب کند از کل مبلغ عوارض استان 70 درصد به شهرداری و 30 درصد به دهیاری‌ها تخصیص خواهد یافت .
وی ادامه داد:مالیات بر ارزش افزوده یکی از مترقی‌ترین و مدرن‌ترین مالیات‌های دنیاست و در همه کشورها به صورت یکسان اجرا می‌شود .
مدیر کل امور مالیاتی چهارمحال و بختیاری افزود:شفاف‌سازی در مدارک و فاکتورها از واردات تا خرده فروشی و معاملات اقتصادی، ایجاد درآمد پایدار برای کشور و جلوگیری از وابستگی درآمدها به نفت و تثبیت د‌رآمدهای مالیاتی از مهم‌ترین اهداف و دستاوردهای اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده در جهان و به دنبال آن در ایران است .

تاریخ خبر: 1398/01/20
کلمات کلیدی: فرهنگ سازی مالیاتی پرداخت مالیات ارزش افزوده