X
آشنایی با پایانه های فروشگاهی تایید شده  (قسمت سوم)
 

آشنایی با پایانه های فروشگاهی تایید شده  (قسمت سوم)

چهارشنبه، 19 خرداد 1400 | Article Rating

https://www.oecd.org/ctp/crime/electronic-sales-suppression-a-threat-to-tax-revenues.htm ترجمه از لینک

در سال‏های اخیر، تعداد رو به افزایشی از کشورها، همه کسب و کارهایی که با دادوستد وجه نقد سروکار دارند و یا برخی کسب و کارها با فعالیت های اقتصادی خاص مانند رستوران ها را ملزم به استفاده از پایانه های فروشگاهی تأیید شده کردند تا شاهد تمکین هر چه بیشتری از سوی مالیات دهندگان باشند. بدین صورت که در پایانه های فروشگاهی تأیید شده، قابلیت ها و تجهیزات اضافی از جمله درج امضای دیجیتال پای رسیدهای مالی با بهره گیری از فناوری های رمزگذاری، تعریف شده است. در این راستا، دستگاه «مانیتورینگ» یا پایش با قابلیت ذخیره سازی رسیدهای مالی، درج امضای دیجیتال و به روزرسانی جمع کل مقادیر به کار گرفته شده است.

امضای داده های رسید، ذخیره داده های مربوطه در دستگاه مانیتورینگ و انتقال امن وآنلاین اطلاعات به دولت

امضای داده های رسید، ذخیره آنها در دستگاه مانیتورینگ و در دسترس قرار دادن آنها برای دسترسی از راه دور توسط اداره مالیات می تواند راه حلی مناسب و درعین حال اقتصادی برای برخی دولت ها محسوب شود. دسترسی از راه دور ممکن است به صورت خودکار باشد بدین معنا که در برخی زمان های ثابت و مشخص شده، یک نسخه کامل به سرور مرکزی در اداره مالیات ارسال می شود و یا در زمان انجام امور ممیزی در حالت «درخواست شده» قرار می‏گیرد. همچنین در برخی مواقع، بارگذاری خودکار داده های مذکور ممکن است به عنوان تسلیم رسمی اظهارنامه مالیاتی تلقی شود.

امضای رسید داده ها و اطلاعات توسط نرم افزار POS تایید شده

جدیدترین نمونه افزودن امضای دیجیتال با نرم افزار POS تایید شده، در کشور پرتغال به اجرا در آمد. این روش که در آن نیازی به وجود دستگاه مانیتورینگ نیست، مبتنی بر یک فرایند رمزگذاری است و در آن مدارک بوسیله یک جفت کلید نامتقارن و الگوریتم [1]RSA امضا می شوند. توسعه دهنده نرم افزار، کلید عمومی آن را به اداره مالیات تحویل می دهد و کلید محرمانه نرم افزار نیز تنها توسط خود توسعه دهنده، قابل شناسایی است. همچنین اداره مالیات بررسی می کند که آیا این نرم افزار از شرایط و تجهیزات لازم برخوردار است یا خیر و چنانچه از تجهیزات و شرایط لازم برخوردار باشد، نرم افزار مذکور را تأیید کرده و مجوز آن را عمومی می کند.  

از سال 2008 پرتغال استفاده از سیستم فایل استاندارد ممیزی بوسیله دستگاه پوز یا همان (SAF-T) را برای تأمین اهداف مالیاتی الزامی نموده است. این سیستم شامل امضاء قسمت‏های زیر در هر سند است:

تاریخ رسید؛ تاریخ ورود به سیستم؛ شماره رسید؛ مجموع ناخالص؛ و امضاء سند پیشین همان مجموعه.

در نتیجه:

  • به آسانی می توان تشخیص داد که رسید توسط یک نرم افزار تأیید شده صادر شده است یا خیر
  • ارقام امضای چاپ شده باید با امضاء تابع هش بر روی (SAF-T) مطابقت داشته باشد. (درصورت درخواست ممیز)  
  • با بررسی کلید عمومی، داده ها و امضاء درج شده روی رسید، آنالیز کننده سیستم (SAF-T) قادر به تعیین موارد زیر است:
    • آیا رسید دستکاری شده است؛
    • آیا امضا توسط کلید محرمانه صحیح ایجاد شده است؛
    • آیا توالی و تناوب رسید نقض شده است؛

برای دسترسی به اطلاعات بیشتر و تجزیه و تحلیل رایگان امضا می توانید به وب سایت اداره مالیات پرتغال به نشانی زیر مراجعه کنید:  https://www.portaldasfinancas.gov.pt/at/html/index.html

این سایت شامل ترجمه انگلیسی قانون مجوز نرم افزار است.

 

ELECTRONIC SALES SUPPRESSION: A THREAT TO TAX REVENUES, OECD 2013منبع:

 


1-  الگوریتم RSA از اولین و پرکاربردترین الگوریتم ها در روش رمزنگاری با استفاده از کلید عمومی یا همان رمزنگاری نامتقارن محسوب می شود.

تصاویر
  • آشنایی با پایانه های فروشگاهی تایید شده  (قسمت سوم)
ثبت امتیاز
نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید: