X
نقش و کارکرد مالیات در جامعه
 

نقش و کارکرد مالیات در جامعه

ﺳﻪشنبه، 28 اردیبهشت 1400 | Article Rating

بر اساس تعاریف اقتصادی مالیات، پرداختی لازم، اجباری و بلاعوض است.مالیات یکی از مدرن ترین، هوشمندانه ترین و منصفانه ترین شیوه های تامین هزینه های عمومی است.هزینه های عمومی یا هزینه های اداره جامعه یک واقعیت وضرورت همیشگی است و دولت ها  به نیابت از جامعه متولی و مسئول تامین آموزش، بهداشت، امنیت، زیرساخت ها و به طور کلی هرآنچه برای بقا و تداوم جامعه لازم است، هستند. مالیات در کنار سایر شیوه های تامین منابع مالی مانند وام، اوراق مشارکت، سرمایه گذاری داخلی و خارجی، صادرات و.. می تواند در تامین این هزینه هابه دولت یاری رساند.هر چند مالیات نیز تابع شرایط عمومی کسب وکار است ولی نوسان پذیری آن نسبت به شیوه های تامین منابع از طریق فروش مواد خام کمتر است.شاید به نوعی نگاه به بیرون برای تامین منابع مالی را کاهش دهد.

شهروندان در قبال خدمات و امکاناتی که دولت ها برای آنها فراهم می‏کنند به تامین هزینه های عمومی کمک می کنند، طبیعتاً هر شهروندی متناسب با درآمدهایش مالیات پرداخت می کند، مبنای این درآمدها در واقع برخورداری افراد از مواهبی وامکاناتی است که جامعه برای آنها فراهم کرده است.با این نگاه مالیات به نوعی ادای دین فرد نسبت به جامعه است و می‏تواند به بازتوزیع ثروت میان بخش های مختلف یاری رساند. مالیات با دریافت قسمتی از درآمد افراد که از نظر اقتصادی توانمند هستند و به توزیع متناسب درآمد بین سایر طبقات به کاهش شکاف درآمدی بین گروه های درآمدی جامعه کمک می کند.در صورت فقدان و ضعف نظام های بازتوزیع درآمد شکاف های درآمدی می تواند تشدید کننده شکاف های فرهنگی، اطلاعاتی و.. باشد وبحران های اجتماعی عمیق را دامن بزند.

 از اینرو دولت با مالیات ستانی و با تقویت پایه های اخذ مالیات مستقیم و اصلاح ساختار اقتصادی و نیز با تقویت سهم بخش‏های مولد در آمد زا از کل تولید ناخالص ملی امکان بیش تری برای اخذ مالیات های مناسب بوجود می آورد.البته باید توجه داشت که شیوه مالیات ستانی باید هوشمندانه ومتعادل باشد چرا که وضع مالیات سنگین وافراط در این قضیه انگیزه سرمایه‌گذاری مستقیم  ثروتمندان را کاهش می‌دهد و آنها را به سرمایه گذاری در کشورهای که تخفیف مالیاتی چشمگیری دارند یا موسوم به بهشت مالیاتی هستند سوق می دهد و نهایتا  ‌به تولید و اشتغال در جامعه ضربه می زند. علاوه بر این مالیات اخذ شده از شهروندان باید به شکل عینی و ملموس به زندگی آنها برگردد، خدمات درمانی ،آموزشی ،شهری با کیفیت و مناسب می تواند ترغیب کننده شهروندان به پرداخت مالیات باشد. عملکرد نامناسب دولت ها در هزینه کرد مالیات می تواند منجر به فرار مالیاتی و بی اعتمادی به نظام های مالیاتی شود.وقتی نرخ مالیاتی افزایش پیدا می کند یا مالیاتی برکالا یا خدماتی بسته
می شود،شهروندان انتظار دارند بهبودی در کاستی ها یا مشکلات ببینند.هر چقدر شفافیت افزایش یابد مالیات بیشتر به اهداف وکارکردهای واقعی اش نزدیک می‏شود.با پر رنگ شدن مالیات در زندگی اجتماعی مسئولیت پذیری دولت و شهروندان نسبت به هم  افزایش پیدا می‏کند.دولت باید پاسخگوی شیوه های هزینه کردن مالیاتی که از شهروندان گرفته باشد و شهروندان نیز در قبال حفظ و نگهداری اموال وامکانات عمومی مسئولیت پذیری بیشتری پیدا می کنند.

تصاویر
  • نقش و کارکرد مالیات در جامعه
ثبت امتیاز
نظر جدید

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید: